دیدار وزرای امور خارجه ایران و آمریکا در نیویورک

مذاكرات ايران و گروه 1 5

وزرای امور خارجه ایران و آمریکا در چارچوب مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در نیویورک با یکدیگر دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و جان کری، همتای آمریکایی‌اش در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک و در چارچوب مذاکرات هسته‌ای یکشنبه شب با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا که خواست نامش فاش نشود در این باره گفت: وزرای خارجه ایران و آمریکا در چارچوب مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 به رهبری اتحادیه اروپا بیش از یک ساعت با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

این مقام آمریکایی افزود: آنها در این دیدار هم درباره پیشرفت‌هایی که تاکنون حاصل شده و هم درباره کاری که لازم است از این پس انجام شود گفت‌وگو کردند.

وزیر امور خارجه آمریکا پس از این دیدار گفت: هفته جاری فرصتی است برای رسیدن به پیشرفت‌های بیشتر در مذاکرات هسته‌ای و تمایل ما نیز رسیدن به این هدف است.

به گفته این مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا، ظریف و کری ابتدا دیدار دوجانبه داشتند و سپس مقامات آمریکایی دیگر نیز به آنها اضافه شدند.

ایران و گروه 1+5 شامل پنج عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان در اواخر نوامبر سال 2013 به توافق اولیه در خصوص برنامه هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور رسیدند. این کشورها مذاکرات خود را تا 24 نوامبر سال جاری تمدید کرده‌اند و هم‌اکنون در حال برگزاری دور جدیدی از این مذاکرات هسته‌ای هستند.

رژیم صهیونیستی و غرب به رهبری آمریکا همواره ایران را به تلاش برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای متهم کرده؛ این در حالی است که ایران این اتهامات را رد و تاکید می‌کند که غرب بر اساس اطلاعات ساختگی این ادعاها را مطرح می‌کند و برنامه هسته‌ای ایران ماهیت کاملا صلح‌آمیز دارد. به علاوه آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای همواره در گزارش‌های خود اذعان کرده است که مدرکی دال بر نظامی بودن برنامه انرژی هسته‌ای ایران نیافته است.

این مقام ارشد آمریکایی همچنین مدعی شد که کری و ظریف در دیدار شب گذشته خود درباره تهدید داعش در عراق نیز گفت‌وگو کردند.

خبرگزاری رویترز پیش از این به نقل از مقامات ایرانی ادعا کرده بود که تهران حاضر است با آمریکا و هم‌پیمانانش برای مقابله با داعش همکاری کند به شرط آنکه غرب در مورد برنامه غنی‌سازی اورانیوم این کشور انعطاف نشان دهد.

انتهای پیام

کد N511573