همایش روز جهانی صلح در مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی

محقق داماد: راه اعتلای صلح آموزش آن به کودکان است

صلح

آیت‌الله محقق داماد از رییس جمهور خواست برای تحقق شعار نفی خشونت دستور دهد که از طریق آموزش و پرورش کودکان عاشق صلح و آرامش تربیت شوند.

آیت‌الله محقق داماد از رییس جمهور خواست برای تحقق شعار نفی خشونت دستور دهد که از طریق آموزش و پرورش کودکان عاشق صلح و آرامش تربیت شوند.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت‌الله سید مصطفی محقق داماد در همایش روز جهانی صلح که در مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی با همکاری نمایندگی سازمان ملل در ایران برگزار شد اظهار کرد:‌ معمولا پدر صلح جهانی را امانوئل کانت فیلسوف قرن هجدهم میلادی می‌دانند. این لقب به خاطر تالیف رساله‌ای کوچک با عنوان صلح پایدار است که البته در فارسی به نام‌های دیگری از جمله صلح جاویدان و آرامش ابدی ترجمه شده است.

او ادامه داد: کانت در این کتاب نوشته است «سال‌ها پیش یک مهمان‌خانه‌دار هلندی این عبارت طنزآمیز را با تصویری از یک گورستان بر بالای تابلویی بر سر در مهمان‌خانه اش نصب کرده بود. این تابلو عکس یک گورستان بود که بالای آن نوشته بود سرزمین آرامش ابدی».

وی افزود: کانت در این کتاب می‌گوید نمی‌دانم این عبارت در مورد عموم انسان‌ها است یا سران دولت‌ها با اشتهای سیری ناپذیر برای جنگ یا فیلسوفان که در رویای آرامش ابدی فرومی‌روند.

این حقوقدان اظهار کرد: بعضی معتقدند که این نام برای این کتاب حاکی از یاسی است که این فیلسوف از ایجاد صلح پایدار داشته است و می‌خواهد بگوید صلح جاویدان فقط برای مردگان متصور است. در این‌جا یک سوال مطرح می‌شود و آن این که چرا به کانت پدر صلح جهانی می‌گویند؟ به نظر می‌رسد که قبل از کانت بسیاری افراد دم از صلح زده‌اند. اما هیچ‌کدام یک سازوکار و نظام و تشکیلات را برای این امر پیشنهاد نکرده‌اند.

محقق داماد با طرح این سوال که برای جلوگیری از خونریزی و تحقق صلح چه باید کرد؟ گفت: اولین کسی که دم از یک تشکیلات برای تحقق صلح زد کانت بود. کانت در این 130 صفحه کتاب طرح سازمان ملل را پیشنهاد کرد تا یک نظام و ساختار جهانی قدرت‌ها را کنترل کند و از جنگ بازدارد.

این عضو شورای عالی علمی مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی افزود: یکی از نقادان کانت گفته است که به عدد صفحات کتابی که کانت نوشته است، بعد از کانت در آلمان جنگ رخ داده است. ما منکر خدمات سازمان ملل نیستیم. همه می‌دانیم سازمان ملل در زمان ما توانسته مقدار زیادی از جنگ‌ها و خونریزی‌ها را کنترل کند اما آیا جنگ و خونریزی تمام شده است؟ این همه جنگ و خونریزی با وجود چنین سازمانی نشانه چیست؟

محقق داماد در ادامه از نماینده سازمان ملل که در این همایش حاضر بود خواست تا به بان‌کی مون بگوید در تحقق صلح و آموزش آن کوتاهی نشود زیرا تنها راه اعتلای صلح آموزش و تعلیم آن از مرحله کودکستان و دبستان است.

او هم‌چنین گفت: من از رییس‌جمهور می‌خواهم به جای شعار نفی خشونت در این رابطه دستور و فرمان بدهند تا از طریق آموزش و پرورش کودکان را عاشق صلح و آرامش تربیت کنند.

محقق داماد هم‌چنین از صدا و سیما خواست وقت زیادی را به آموزش صلح اختصاص دهد نه این که فقط فیلم جنگ‌، خشونت و خونریزی پخش کند.

انتهای پیام

کد N511501