در دیدار معاون دانشگاه سالیزیانا ایتالیا

آیت‌الله مکارم‌شیرازی: رهبران ادیان، جنایات انسانی در عراق و سوریه را محکوم کنند

عراق,مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي,دين

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: از تمام سران ادیان می‌خواهیم جنایات دشمنان انسانیت را در عراق و سوریه محکوم کنند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: از تمام سران ادیان می‌خواهیم جنایات دشمنان انسانیت را در عراق و سوریه محکوم کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران( ایسنا)، این مرجع تقلید در دیدار با پروفسور کوفه له معاون دانشگاه سالیزیانا ایتالیا، اظهار کرد: دنیای امروز با مخاطرات بسیاری مواجه است؛ خطر جنگ و مفاسد اخلاقی دنیای امروز را تهدید می‌کند.

وی گفت: ادیان آسمانی می‌توانند با مشارکت هم جلوی این مفاسد را در جهان بگیرند؛ مشروط به این که همه ادیان دست به دست هم بدهند و بر مشترکات هم تکیه کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: ادیان آسمانی باید با هم برنامه مشترکی برای مبارزه با ظلم و فساد و گناه در جهان داشته باشند؛ دیدار پیروان ادیان الهی زمینه را برای تصمیم‌گیری‌های واحد فراهم می‌کند.

مکارم‌شیرازی بیان کرد: کارهای فردی زیاد جواب نمی‌دهد و تاثیرگذاری خاصی ندارد و باید این فعالیت‌ها به صورت جمعی انجام شود تا

تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد.

این استاد خارج فقه حوزه علمیه قم یادآور شد: مشترکات ادیان آسمانی بسیار زیاد است به خصوص اسلام با مسیحیت مشترکات بسیاری دارد؛ همه ما مخالف گناه و مفاسد اخلاقی بوده و معتقد به تقوا و اخلاق هستیم.

وی تصریح کرد: همه ما با این خونریزی‌هایی که در جهان می‌شود مخالف هستیم و معتقدیم که باید ریشه کن شود و می‌توانیم با کمک هم جلوی آنها را بگیریم.

این مرجع تقلید ادامه داد: خطر جدیدی در منطقه خاورمیانه به وجود آمده است که همان خطر گروه‌های تکفیری و داعش است؛ همه علمای اسلامی بر این مطلب متفق القول هستند که آنها مسلمانان نیستند و از دایره اسلام خارج هستند.

وی بیان کرد: اسلام دین محبت و همزیستی مسالمت آمیز و رحمت است؛ همیشه در کشورهای اسلامی به خصوص ایران اقلیت‌های مذهبی فراوانی زندگی می‌کردند که حقوق خاصی داشته و در برگزاری مراسم‌های مذهبی خود کاملا آزاد هستند؛ حتی در مجلس شورای اسلامی هم نماینده دارند.

وی گفت: دشمنان به دروغ تبلیغ می‌کنند که پیروان ادیان در ایران محدودیت دارند در حالی که زمانی که قانون اساسی نوشته می‌شد در گروه قوانین مذهبی بنده نماینده اسلام بودم و نمایندگانی از مسیحیت و یهودیت نیز بودند که این قانون را نوشتند؛ پس نقش آنان در این مباحث به خوبی رعایت می‌شود.

مکارم‌شیرازی خاطرنشان کرد: ما برای مذاهب دیگر احترام خاصی قائل هستیم؛ ولی امروز از تمام سران ادیان می‌خواهیم جنایات دشمنان انسانیت را در عراق و سوریه محکوم کنند.

وی بیان کرد: وقتی واتیکان جنایت علیه مسیحیان را در عراق محکوم کرد از علمای اسلامی هم خواست که ما هم آن را محکوم کنیم که این کار را کردیم؛ بنده نیز نامه‌ای به جناب پاپ نوشتم و مرقوم کردم که ما جنایت علیه مردم از هر دینی را محکوم می‌کنیم و شما نیز باید این جنایات علیه مسلمانان را محکوم کنید تا جامعه دینی جهان به طور کامل علیه این جنایات موضع بگیرد.

وی گفت: مردم از مادی گرایی خسته شده‌اند و به دنبال هدف متعالی می‌گردند و ما هم باید از این فرصت برای ابلاغ پیام دین به جوامع انسانی استفاده کنیم؛ مخصوصا جوانان بیش از همه در خطر هستند پس باید به آنها نور ایمان و خدا را بشناسانیم؛ باید جوانان را از مفاسدی که آنها را تهدید می‌کند نجات دهیم؛ ما برای مقابله با تهدیدات دنیای امروز در کنار شما خواهیم بود.

انتهای پیام

کد N511498