ریئس جمهور:

تروریست‌ها را در جای خودشان خواهیم نشاند/ نمی‌خواهیم با ایجاد جنگ و فروش سلاح سفره خود را رنگین کنیم

دولت

ما ملتی هستیم که همیشه دنبال صلح هستیم و قصد تحمیل جنگ به دیگر کشور‌ها را نداریم و نمی‌خواهیم با فروش سلاح مانند غربی‌ها سفره خود را رنگین کنیم. ما با تلاش و کوشش خود و نان حلال قصد رنگین کردن سفره خود را داریم.

رئیس جمهور گفت:امروز متاسفانه ما در منطقه خود آشوب و ناامنی‌هایی می‌بینیم اما به لطف خداوند کشور ایران منطقه باثبات منطقه است و ما همیشه سعی کرده‌ایم به مظلوم کمک کرده و خواهیم کرد تروریست‌ها را به جای خودشان خواهیم نشاند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن روحانی ریئس جمهور در سخنرانی مراسم رژه ۳۱ شهریور ماه با سلام و دورود به جانبازان و ایثارگران و همه خانواده‌های آنان گفت: این عزیزان با ایثارگری‌ها و فداکاری‌های خود در برابر متجاوزان ایستادند و درس بزرگی را به آن‌ها آموختند و می‌آموزند.

وی ادامه داد: سلام و درود بر رهبر معظم انقلاب اسلامی که وحدت و انسجام جامعه ما و مقاومت‌های ما در سایه رهنمودهای آن عزیز است، در هفته‌ای که گذشت متوجه شدیم چگونه دل‌های همه مردم با آن قلب بزرگ متصل بود و مردم به مناسبت آن پیشامد چگونه کردند.

روحانی بابیان اینکه هفته دفاع مقدس درسی برای درس آموزی دشمنان ماست ابزار کرد: دیدیم چگونه مردم ما در برابر انواع تسلیحات دشمن و پشت به پشت هم دادن شرق و غرب توانست با ایستادگی و مقاومت نگذارد خواب آن‌ها برای ذلت این ملت تعبیر شود.

رئیس جهمهور گفت: جوانان برومند، ارتشیان قهرمان، سپاه ایثارگر نیروی انتظامی همه در کنار هم قرار گرفتند و همه فرامین امام راحل را سرمشق خود قرار دادند از عصر روز سی و یکم شهریور ۱۳۹۵۹ که تجاوز شروع شد و همزمان فرمان امام صادر شد همه به خیابان‌ها آمدند و لباس رزم پوشیدند و به جبهه‌های نبرد حرکت کردند سیل مردم ایثارگر به سمت غرب و جنوب برای دفاع از کشور بود.

رییس دولت تدبیر امید اضافه کرد: ما دیدیم که کمتر از ۲۴ ساعت از تجاوز خلبانان قهرمان نیروی هوایی ارتش قاطعانه تجاوز متجاوزان را باحمله سراسری به عراق پاسخ دادند هوانیروز در مرزهای غرب و جنوب نیروی انتظامی و همه و همه در صف واحد در برابر متجاوزین ایستادند.

وی گفت: دنیا فکر کرد اگر روزی شرق و غرب در مساله‌ای در کنار هم متحد شوند و اگر پول مرتجعین در کنار سلاح شرق و غرب قرار گیرد می‌توانند انقلابی را به شکست بکشانند این اشتباه بزرگ قدرت‌های بزرگ و مرتجعین در دیروز قبل از انقلاب در دیروز دفاع مقدس و در امروز ایستادگی مردم ما در برابر توطئه‌هاست.

روحانی با اشاره به این موضوع که غرب دوباره اشتباه‌ خود را تکرار می‌کند، گفت: قبل از پیروزی انقلاب در دو هشت سال یعنی ۱۶ سال همه در کنار یک رژیم سفاک ایستادند و ملت ما تنها تحت فرمان امامشان و راهبرشان در برابر سفاکان متجاوزین دیکتاتور‌ها و مستبدین و همه حامی آن‌ها از شرق و غرب ایستادند ۲۲ بهمن را خلق کردند حماسه بزرگ سیاسی و پیروزی را در عصر و دوران ما که در دهه‌های گذشته بی‌سابقه بود به وجود آوردند و پرچم انقلاب اسلامی را به اهتزاز درآوردند.

وی افزود: دشمن شکست خود را در دو ۸سال در برابر ایستادگی ملت بزرگ ایران دید، اما متاسفانه از تجربه خود درس نیاموخت و هشت سال سوم را به عنوان تجاوز و جنگ بر ملت و مردم ما تحمیل کرد. در این هشت سال هم رزمندگان ما در جبهه‌ها پیروز شدند.

رییس جمهور باتوجه به کمک‌های غرب وشرق به رژیم عراق در جنگ تحمیلی گفت: ملت بزرگ ما در این دفاع مقدس نه از آواکس امریکا، نه میراژ غربی‌ها، نه از میگ شرقی‌ها، نه از تانک‌ها و نه حتی از سلاح شیمیایی اهدایی غرب و نه از ماهواره‌های جاسوسی و نه از تبلیغات و نه از ابزار سیاسی آن‌ها در سازمان ملل از هیچ کدام آن‌ها نهراسیدند راه خود را ادامه دادند و مطمئن بودند در راه حق ایستاد.

وی اضافه گرد: این موضوع نشان داد که ملت ایران دربرابر بمباران و سختی و مشکلات هرگز در مسیر خود سست نخواهد شد و هرگز ناتوان نخواهند شد و هیچ‌گاه در برابر دشمنان سر تسلیم نخواهند آورد استقامت‌کنندگان، خدا در کنار آنهاست و آن‌ها محکوم به حق‌اند.

روحانی بیان کرد: ملت ما دراین مسیر پیروزی‌های بزرگی را رقم زد، دشمنان هرگز باورنمی‌کردند، در یک سال اول تجاوز شکست حصر آبادان عملیات فتح‌المبین و بالاخره شکست حصر خرمشهر و پیروزی خرمشهر را داریم.

رئیس جمهور گفت: در راه این مقاومت ما عزیزان خود را از دست دادیم و بهترین‌های ما در راه خدا شهید شدند و خسارت‌های مادی فراوانی به ما وارد شد ولی گویی ملت جدیدی آفریده شده و توانسته است به همه اهداف خود برسد.

روحانی با بیان اینکه این جنگ عزت و عظمت ملت ما در برابر متجاوز بود گفت: این جنگ تنها مقاومت نبود بلکه ما با ایستادگی خود توانستیم بازدارندگی را در برابر توطئه‌های آینده دشمن تضمین کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه دشمن از این موضوعات درس لازم را نیاموخت و هشت سال دیگر در مقابل ملت ایران به پا خاست و به بهانه هسته‌ای تحریم‌های ظالمانه و فشارهای اقتصادی را بر ملت ما تحمیل کرد.

وی اضافه کرد: اما ملت ما در هشت سال چهارم هم ایستادگی کرد و به جهان اعلام کردند که ما به فکر سلاح و کشتار جمعی نیستیم و برای توسعه و احقاق حقوق ملت هرگز در برابر فشار غرب و ابر قدرت‌ها سر فرود نخواهیم آورد.

روحانی با بیان اینکه ملت ما در سال گذشته حماسه سیاسی را رقم زده است ابراز کرد: ما امسال در راه حماسه اقتصادی تلاش می‌کنیم و نقشه خود را برای اقتصاد مقاومتی و ایستادگی پایه‌ریزی می‌کنیم.

وی افزود: هنوز در شرایطی که تحریم‌های دشمن پابرجاست ملت ما با ایستادگی توانست قدم‌های خوبی بردارد و توانستیم از مساله تورم فاصله بگیریم و از رکود عبور کنیم و قدم‌های بسیار خوبی در راه رونق اقتصادی برداریم.

رئیس دولت تدبیر و امید گفت: ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و همه نیروهای مسلح دست در دست همدیگر در کنار اقوام و اقشار تحت عنوان قانون اساسی و زیر پرچم اسلام در برابر دشمنان ایستادند و از فشار دشمن هراسی ندارند.

وی گفت: ما ملتی هستیم که همیشه دنبال صلح هستیم و قصد تحمیل جنگ به دیگر کشور‌ها را نداریم و نمی‌خواهیم با فروش سلاح مانند غربی‌ها سفره خود را رنگین کنیم. ما با تلاش و کوشش خود و نان حلال قصد رنگین کردن سفره خود را داریم.

وی افزود: ما جنگ و تجاوز نخواهیم داشت اما با تمام توان در برابر تجاوز و متجاوز ایستادگی خواهیم کرد. دنیا امروز باید خانواده‌های ایثارگر ما را ببیند که چگونه علی‌رغم اینکه عزیزان خود را از دست دادند با چهره شاداب در راه ایستادگی و مقاومت برای نظام قدم برمی‌دارند.

روحانی گفت: دولت همه تلاش‌ خود را برای تقویت نیروهای مسلح و همه توان خود را برای رفاه خانواده‌های ایثارگران خواهد کرد. من از اینجا اعلام می‌کنم از مهر ماه امسال همه مطالبات و معوقات خانواده ایثارگران پرداخت خواهد شد.

وی گفت: روش دولت این است که هر چه در توان دارد در راه رفاه خانواده‌های ایثارگران انجام دهد هر چند این موضوعات در مقابل کار عظیم آن‌ها ناچیز است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به توانمندی نیروهای مسلح گفت: نیروهای مسلح ما امروز توانستند با ابتکارات و اختراعات متعدد و با ایمان، قدرت روحی و با انگیزه قوی‌ترین نیروی مسلح را در منطقه به وجود آورد که ما به آن افتخار می‌کنیم و سر تواضع در مقابل آن داریم.

وی گفت: ما هر چه در توان خود داریم برای توسعه این نیروی مسلح ایجاد می‌کنیم. مردم ما پشتوانه اصلی نیروی مسلح است و نیروی مسلح ما نیز بزرگ‌ترین پشتوانه برای ملت و نظام ماست.

روحانی با توجه به مسائل منطقه‌ای گفت: امروز متاسفانه ما در منطقه خود آشوب و ناامنی‌هایی می‌بینیم اما به لطف خداوند کشور ایران منطقه باثبات منطقه است و ما همیشه سعی کرده‌ایم به مظلوم کمک کرده و خواهیم کرد تروریست‌ها را به جای خودشان خواهیم نشاند.

وی بااشاره به مقاومت‌های مردم منطقه دربرابر توریست‌های گفت: ملت‌های منطقه در برابر ترور و تروریسم می‌ایستد. ما هم در برابر تروریست‌ها از آن‌ها حمایت کرده‌ایم. مردم منطقه بدانند نیروی مسلح ما و دولت ما پشتیبان آن‌ها در مبارزه علیه تروریسم خواهد بود.

روحانی در بخش پایانی صحبت‌های خود به پیروزی‌های مردم در عراق، سوریه، غزه اشاره کرد و گفت: امروز شاهد هستیم که در لوای پرچم اسلام پیروزی‌های بزرگی در منطقه ایجاد شده است که ما می‌توانیم امروز شهامت‌هایی بلندی در یمن و حتی انسجامی خوبی افغانستان مشاهده کنیم و ما از آن‌ها خوشحالیم و آن‌ها را ایستادگی‌هایی پرچم توحید در برابر مستکبرین و توطئه‌های ابرقدرت‌ها می‌دانیم.

کد N511358