استقبال بان كی مون از توافق برای تشكیل دولت وحدت ملی در افغانستان

سیاسی

بان طی بیانیه‌ای با استقبال از توافق برای تشكیل دولت وحدت ملی در افغانستان، اعلام كرد كه توافق دو كاندیدا برای تقسیم قدرت راه را برای ایجاد ثبات در افغانستان و شكوفایی بیشتر این كشور هموار خواهد كرد.

«بان كی مون» دبیركل سازمان ملل متحد از توافق برای تشكیل دولت وحدت ملی در افغانستان استقبال كرد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، بان طی بیانیه‌ای با استقبال از توافق برای تشكیل دولت وحدت ملی در افغانستان، اعلام كرد كه توافق دو كاندیدا برای تقسیم قدرت راه را برای ایجاد ثبات در افغانستان و شكوفایی بیشتر این كشور هموار خواهد كرد.

در این بیانیه همچنین آمده است: «انتخاب اشرف غنی احمدزی به عنوان رییس‌جمهوری منتخب افغانستان را تبریك گفته و توصیه می‌كنم دولت وحدت ملی در سریع‌ترین زمان ممكن تشكیل شود.»

بر اساس این گزارش، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز گذشته – یكشنبه - نتایج دور دوم انتخابات را بدون ذکر جزئیات از جمله تعداد آرا و درصد آن اعلام کرد.

«احمدیوسف نورستانی» رئیس این کمیسیون در نشست مطبوعاتی گفت که کمیسیون مستقل انتخابات اشرف غنی احمدزی را به عنوان رئیس‌جمهوری افغانستان اعلام می‌کند.

نورستانی به این مساله که احمدزی چه تعداد رای را از آن خود کرده است٬ اشاره‌ای نکرد. رئیس کمیسیون مستقل افغانستان همچنین از عبدالله عبدالله دیگر نامزد انتخابات به عنوان «رئیس اجرایی» نام برد و به هر دوی آنها تبریک گفت.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در سخنان خود از مشکلات امنیتی، بی‎ثباتی سیاسی، نبود فهرست رای‌دهندگان و شناسنامه‌های الکترونیک سخن گفت و افزود که این مشکلات وضعیت را برای برگزاری انتخابات شفاف دشوار کرد.

رئیس کمیسیون انتخابات تاکید کرد که اگرچه بررسی آرای انتخابات «همه‌جانبه و معتبر» و «از لحاظ مقیاس و تدقیق بی‎سابقه بود» نتوانست باعث رفع همه موارد تقلب شود.

وی افزود که نتایج ۱۱ هزار و ۹۴۵ محل رای‌گیری که هر کدام یک صندوق داشت، معتبر دانسته شده و نتایج هزار و ۲۶۰ محل دیگر ابطال شده است.

به گفته وی، نتایج ۹ هزار و ۶۷۷ محل دیگر بازشماری شد که در نتیجه، روند بررسی آرا با ابطال «صدها هزار» رای از هر دو نامزد به پایان رسید.

ساعاتی قبل از اعلام نتیجه انتخابات توسط نورستانی، هردو نامزد در حضور رئیس‌جمهوری، رهبران جهادی و دیپلمات‌های خارجی توافق‌نامه تشکیل دولت وحدت ملی را امضا کردند.

این دو نامزد توافق کردند که نتایج انتخابات بدون ذکر جزئیات آماری توسط کمیسیون انتخابات اعلام شود.

آنها در توافق‌نامه سیاسی خود تصریح کردند به آنچه که توسط کمیسیون انتخابات به این صورت اعلام شود، احترام بگذارند.

 

کد N511348