در مذاکره ظریف و کری در نیویورک چه گذشت؟

مذاکره ظریف و کری, مذاکرات هسته ای ایران

وزیران خارجه ایران و آمریکا یکشنبه شب به مدت یک ساعت و نیم در شهر نیویورک دیدار کردند و بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا طی آن طرفین در مورد مسئله هسته‌ای و تهدید ناشی از «داعش» گفت‌وگو کرده‌اند.

به گزارش آفتاب به نقل از فارس، «محمد جواد ظریف» و «جان کری» وزیران خارجه ایران و آمریکا یکشنبه شب در نیویورک دیدار کردند. این دیدار یک ساعت و نیمه در هتل «والدورف آستوریا» برگزار شده است.

وزارت خارجه آمریکا پس از این دیدار طی بیانیه‌ای مدعی شده است که طرفین علاوه بر مسئله هسته‌ای در مورد تهدید «داعش» نیز گفت‌وگو کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است: «آن‌ها ابتدا ملاقات دو نفره‌ای داشتند و سپس «ویلیام برنز» قائم مقام وزیر خارجه و «وندی شرمن» معاون وزیر خارجه در طرف آمریکایی و «عباس عراقچی» و «مجید تخت روانچی» معاونین وزیر خارجه طرف ایرانی به آن‌ها ملحق شدند.»

این بیانیه می‌افزاید: «آن‌ها مدتی را به مرور وضعیت مذاکرات تحت هدایت اتحادیه اروپای گروه 1+5 بر سر برنامه هسته‌ای ایران گذراندند. آن‌ها هم پیشرفت‌های صورت گرفته را بررسی کردند و هم اقدامات دیگری را که لازم است تا صورت گیرد. وزیر خارجه، جان کری اشاره کرد که این هفته فرصتی برای انجام پیشرفت‌های بیشتر است و تأکید کرد که نیت ما انجام این کار است.»

در ادامه بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: «علاوه بر این، آن‌ها بحثی جداگانه هم در مورد تهدید ناشی از «داعش» داشتند. وزیر خارجه کری و وزیر خارجه ظریف توافق کردند که در صورت نیاز، این هفته در حالی که در نیویورک هستند، ملاقات دیگری نیز داشته باشند.»

هفتمین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 از روز جمعه در شهر نیویورک آغاز شده است. بر اساس توافق موقتی که سوم آذر سال گذشته به دست آمد، طرفین تلاش می‌کنند تا بر سر راهکار جامع به توافق برسند.
کد N511199