دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت‌ها و مذاهب:

رییس جمهور به دنبال تحقق شعار نفی خشونت در عرصه داخلی و بین المللی است

سیاست داخلی

امروز نه فقط اسلام بلکه بشریت احتیاج به قرائت رحمانی و مهربانی از دین دارد چرا که همه انسان‌ها در معرض تهدید و خشونت هستند/دولت جمهوری اسلامی و رئیس جمهور آن در شعار نفی خشونت همچنان مصمم است و بنا دارد این شعار را هم در داخل و هم در منطقه و هم در عرصه بین المللی تحقق ببخشد.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت‌ها و مذاهب گفت:اکثریت مردم از جنگ و خشونت گریزان هستند و هیچ‌گاه جنگ از مردم آغاز نشده و خشونت از توده مردم شروع نمی‌شود مردم همواره قربانی خشونت بوده‌اند نه آغاز گر خشونت.

به گزارش خبرنگار ایلنا،علی یونسی در همایش روز جهانی صلح که در مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی برگزار شد، گفت: خدا را شاکر هستیم که امروز زنگ صلح به صدا در آمد که میزان این زنگ در واقع به معنای مظلومیت صلح است. برای مظلومیت صلح و آرامش همین بس که ماباید از آن صحبت کنیم و دم بزنیم و حتی زنگ آن را به صدا در بیاوریم اما متاسفانه هرگز این صدای زنگ به صدای غرش توپ و تفنگ و صدای سلاح‌های کشتار جمعی نمی‌رسد.

وی افزود: با اینکه جنگ یک استثناء در زندگی بشر است و اصل در صلح است و فطرت انسان و پیام همه ادیان آسمانی وتوحیدی صلح است اماهمیشه این پیام و صدا به گوش مردم نمی‌رسد.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت‌ها و مذاهب تاکید کرد: پیام همه ادیان آسمانی آشتی انسان با خداست و اینکه انسان‌ها باید با یکدیگر رابطه اخلاقی داشته باشند ولی از آنجا که این ملعبه دست جنگ افروزان شد و بهانه و وسیله‌ای برای توجیه خشونت گردید. همانطور که علم و دانش و هنر در خدمت جنگ در آمد و جنگ را تئوریزه و توجیه کردند.

وزیر اطلاعات در دولت اصلاحات با بیان اینکه پشت صحنه هر جنگ ویرانگری کسانی بوده‌اند که آن را توجیه علمی و شرعی کرده‌اند، گفت: گفته می‌شود که حتی در لشگر کشی اسکندر مقدونی نیز فلاسفه‌ای وجود داشتند که آن را توجیه می‌کردند امروز هم در دنیا کم نیستند مکاتب و فلاسفه‌ای که بد‌ترین جنایت‌ها را توجیه می‌کنند از نظر آن‌ها خشونت و جنگ مقدس می‌شود.

یونسی افزود: خطر آنجا است که جنگ تقدیس، ‌خشونت مقدس وجنایت توجیه شود آنچه ما امروز می‌بینیم و می‌شنویم این است که به نام دین و اسلام بالا‌ترین و بد‌ترین خشونت‌ها و جنایت‌ها علیه بشریت صورت می‌گیرد چه توسط صهیونیست‌ها و چه به وسیله مسلمانان جاهل.

وی ادامه داد: همین مدعیان دین نداری هستند که با کمال تاسف پرونده سنگینی دارند و به نام دین و خدا جنایت می‌کنند امروز بشریت به وسیله این افراد تهدید می‌شود.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت‌ها و اقوام خاطر نشان کرد: آنجا که رئیس جمهور کشورمان در سازمان ملل نفی خشونت را پیشنهاد کرد ومورد اقبال جهانیان قرار گرفت این طرح مکملی برای طرح گفتگوی تمدن‌ها شد‌‌ همان طرحی که رئیس جمهور قبل یعنی سید محمد خاتمی آن را مطرح کرد و آن هم با استقبال جهان مواجه شد این نشان می‌دهد که جهان تشنه لطف، صلح، ‌آرامش و مهربانی بوده و خواهان جنگ افروزی نیست.

یونسی همچنین یادآور شد: همه ما باید به یکدیگر سلام کنیم سلام یعنی صلح چه زیباست وقتی که دو انسان نه صرفا مسلمان وقتی با یکدیگر مواجه می‌شوند با پیام صلح یعنی سلام با هم برخورد می‌کنند. دین ما باسلام شروع می‌شود واولین پیام و کلامش سلام است.

وی جنگ افروزی را از توطئه‌های شیاطین دانست وگفت: این صلح وآشتی است که پیام اصلی دین است امروز نه فقط اسلام بلکه بشریت احتیاج به قرائت رحمانی و مهربانی از دین دارد چرا که همه انسان‌ها در معرض تهدید و خشونت هستند.

وزیر پیشین اطلاعات گفت: قاعدتا اکثریت مردم از جنگ و خشونت گریزان هستند و هیچ‌گاه جنگ از مردم آغاز نشده و خشونت از توده مردم شروع نمی‌شود مردم همواره قربانی خشونت بوده‌اند نه آغاز گر خشونت.

وی با اشاره به پیام دبیرکل سازمان ملل مبنی براینکه ما مردم را دعوت به آشتی و صلح می‌کنیم گفت: مردم همواره خواهان صلح بوده‌اند اماباید زمینه جنگ افروزی و خشونت از بین برود این گونه نیست که هر کجا فقر وجود دارد استعداد خشونت نیز وجود خواهد داشت. جنگ افروزی همواره از سوی افرادی خاص آغاز شده دو سرباز معمولی هیچ‌گاه بایکدیگر جنگی ندارند سلاح‌ها را به زور دست آن‌ها داده‌اند و نمی‌گذارند سلاح‌هایشان را زمین بگذارند.

وی تاکید کرد: من در مورد اقوام و اقلیت‌ها بار‌ها گفته‌ام که مردم ایران از هر قوم و گرایشی هیچ مشکلی با یکدیگر ندارند وهمه باهم مهربان هستند در برخی از استان‌ها از هر فرقه وگرایشی وجود دارد اما بین مردم مطلقا مشکلی نیست این مسئله تاجایی است که دخالتی وجود نداشته باشد این دخالت‌ها معمولا از سوی کسانی صورت می‌گیرد که می‌خواهند بر مردم سلطه داشته باشند و آن‌ها را مدیریت کنند و در اختیار بگیرندو گرنه مردم با هم مشکلی ندارند.

یونسی عنوان کرد: خداوند مردم را بر فطرت صلح و مهربانی آفریده است و جنگ و خشونت خلاف فطرت مردم است آنچه که امروز توسط مدعیان صلح رخ می‌دهد در و اقع انحراف از فطرت مردم است دولت جمهوری اسلامی و رئیس جمهور آن در شعار نفی خشونت همچنان مصمم است و بنا دارد این شعار را هم در داخل وهم در منطقه و هم در عرصه بین المللی تحقق ببخشد.

کد N511043