چرا "سر" این گروگان‌ها بریده نشد؟

داعش,ترکیه

پس از انتشار ویدئو های متعدد از سر بریدن گروگان های انگلیسی و آمریکایی به دست نیروهای داعش این بار رسانه ها به جای سر بریدن، شاهد آزادی گروگان های ترک از سوی داعشی ها بودند.

به گزارش خبر آنلاین آزادی گروگان های ترکیه از سوی داعش به بحث داغ رسانه ها بدل شده است و بازتاب بسیاری داشت تا جایی که یک روزنامه نگار آمریکایی از استانبول در گزارش خود گفته است که این اقدام بسیار شک برانگیز است . در همین حال یک دیپلمات غربی خبر از یک معامله می دهد.

در همین راستا واحد مرکزی خبر در گزارشی از سی ان ان در ادامه برای بحث و بررسی در مورد این خبر با آندریو فینکل خبرنگار آمریکایی مستقر در استانبول ترکیه که با نشریاتی مثل اکونومیست همکاری دارد از طریق اسکایپ گفتگو کرده است که در ادامه می خوانید.

آندریو فینکل درپاسخ به این پرسش که روایت رسمی ترک ها از نحوه ی آزادی این گروگان ها چیست، گفت:
روایت رسمی در ترکیه این است که این افراد در امنیت کامل به کشورشان بازگشتند و همه خشنود هستند اما البته چیزی که ما نمی دانیم و شاید هم هرگز به آن پی نبریم این است که این گروگان ها چگونه آزاد شدند و چرا اکنون آزاد شدند؟ به ما گفته شد که هیچ باجی پرداخته نشد اما آیا توافقی صورت گرفت که این افراد آزاد شدند؟
مجری سی ان ان پرسید: آیا این احتمال وجود دارد که این مسئله در روزهای آینده مشخص شود؟ هم اکنون فشار زیادی روی آنکارا وجود دارد تا در نبرد علیه داعش وارد شود.
این خبرنگار افزود: علت موضع ترکیه مبنی براینکه این کشور نمی تواند عضو فعال ائتلاف آمریکا علیه داعش باشد این است که از چهل و نه تبعه ی ترکیه که در اسارت داعش قرار داشتند فقط چهل و شش نفر آزاد شدند و هنوز هم سه نفر دیگر در گروگان داعش هستند. اکنون با آزادی این گروگان ها این پرسش پیش می آید که آیا ترکیه با داعش توافق کرد که عضو ائتلاف نبرد علیه داعش نخواهد شد؟ ترکیه در پشت صحنه بسیار نگران اوضاع است. همانطور که می دانید آوارگان کرد از داعش فرار می کنند و به سمت مرز ترکیه حرکت می کنند. ترکیه چه بخواهد و چه نخواهد درگیر این مناقشه خواهد شد اما به هرحال تلاش می کند باعث تحریک انتقام جویی داعش علیه اتباع خود نشود. شمار زیادی از جنگجویان ترک هستند که در کنار داعش نبرد می کنند.

معامله ترکیه با داعش؛ تسلط بر شهر عین العرب در مقابل آزادی گروگان‌های ترک

خبرگزاری فارس هم در این زمینه از معاملات پشت پرده ترکیه با داعش  به نقل از روزنامه الوطن خبر داد این گزارش می نویسد:

گروهک تروریستی داعش پس از سیطره بر بیشتر روستاهای شهر «عین العرب» (واقع در 120 کیلومتری شمال شرق حلب) در ریف غربی و شرقی این شهر، برگه‌های ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش که آمریکا عهده‌دار راهبری آن است، را بر هم زد.

یک منبع دیپلمات غربی در «استانبول» در این زمینه اعلام کرد که این عملیات برآیند معامله سازمان جاسوسی دولت «عدالت و توسعه» حاکم بر ترکیه با داعش است.

به گفته این دیپلمات‌ تصادفی نیست که گروگان‌های ترک نیز داعش در کمتر از دو روز از آغاز حمله به شهر عین العرب آزاد شوند. شهر عین العرب پس از «حسکه» و «قامشلی» سومین شهر بزرگ کردنشین سوریه است.

به گفته این دیپلمات غربی، هدف از حمله به عین العرب در این زمان، آزاد کردن گروگان‌های ترکیه‌ای در جریان معامله دولت ترکیه با گروهک داعش است.

این دیپلمات تأکید کرد، هدف از این معامله نابودی هر گونه جنبش جدایی طلب کردهای سوریه برای برپایی دولت خودمختار و تعهد داعش برای حمایت از مرزهای ترکیه در برابر نفوذ پیکارجویان کرد وابسته به حزب کارگران کردستان به خاک این کشور است.

همچنین «عمر اوسی» نماینده پارلمان و رئیس تشکل طرح ملی کُردهای سوریه نیز حمله به مناطق کردنشین سوریه را طرح ترکیه دانست که توسط داعش اجرا می‌شود و هدف از آن نیز الحاق این مناطق به خاک خود است.

وی تاکید کرد که شهرهای کردنشین در سوریه و ترکیه سرانجام گورستان عناصر تکفیری داعش خواهد شد.

 به گزارش خبر آنلاین ، شمار زیادی از گروگان های ترکیه ای که در زمان سقوط شهر موصل و تصرف آن بدست تندروهای سنی در ماه ژوئن، اسیر شده بودند اکنون آزاد شده اند و این آزادی را جشن می گیرند.
شبه نظامیان داعش چهل و نه ترک را در زمان حمله به کنسولگری ترکیه در موصل گروگان گرفته بودند. زنان و کودکان در میان این گروگان ها هستند. این افراد اعضای خانواده های دیپلمات های ترک در عراق بودند. هنوز به طور کامل مشخص نیست که چگونه ترکیه موفق شد آزادی این افراد را تامین کند؟

52261

کد N510918