قرائت پیام بان‌کی‌مون به مناسبت روز صلح در موزه صلح تهران

سیاسی

صبح یک‌شنبه در مراسمی که به مناسبت روز جهانی صلح در موزه صلح تهران برگزار شد، پیام بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی صلح قرائت شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، صبح امروز مراسمی به مناسبت روز جهانی صلح در موزه صلح تهران برگزار شد.

در این مراسم که با حضور شخصیت‌هایی هم‌چون حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمد خاتمی رییس‌جمهور پیشین کشورمان، گری لوییس هماهنگ کننده مقیم و سفیر سازمان ملل متحد در تهران و استر کیش لاروش مدیر و نماینده دفتر منطقه‌یی یونسکو در تهران، احمد محیط طباطبایی جانشین رییس کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) و بهشتی رییس کمیته ملی موزه‌های ایران برگزار شد، متن پیام بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی صلح قرائت شد.

به گزارش ایسنا، هم‌چنین در این مراسم در احترام به صلح حاضران یک دقیقه سکوت کردند.

در حاشیه این مراسم نیز کمپین جهانی برای ریشه‌کن کردن سلاح‌های هسته‌ای از تاریخ 28 شهریور ماه تا دوم مهرماه برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، متن کامل پیام بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی صلح به شرح زیر است:

امروز روز جهانی صلح است. هرسال در این روز سازمان ملل متحد برای آتش‌بس جهانی فراخوان می‌دهد. ما از جنگجویان می‌خواهیم سلاح‌های‌شان را زمین بگذارند تا همه بتوانند هوای صلح را تنفس کنند. درگیری مسلحانه موجب اندوهی فراوان برای خانواده‌ها، جوامع و همه کشورها می‌شود. امروز بسیاری از مردم در دستان بی‌رحم جنگ‌طلب‌ها و تروریست‌ها در رنج به سر می‌برند. اجازه دهید برای همبستگی در کنار آنان قرار گیریم.

صلح و امنیت بنیادهای اساسی برای پیشرفت اجتماعی و توسعه پایدار هستند. به‌همین دلیل سه دهه قبل سازمان ملل متحد به‌حق مردم به صلح متعهد شد. طی سال آتی، ما هفتادمین سالگرد تاسیس سازمان ملل متحد را گرامی می‌داریم. سازمان ما بر اساس تعهد برای نجات نسل‌های آتی از بلای جنگ تاسیس شد. ما پیشرفت زیادی داشته‌ایم. اما کارهای انجام نشده زیادی باقی مانده است. ما باید آتش افراطی‌گری را خاموش کنیم و عوامل بنیادی درگیری را از بین ببریم.

صلح جاده‌ای طولانی است. باید باهم در آن هم‌سفر شویم گام‌به‌گام، و از همین امروز. اجازه دهید در نیم روز یک دقیقه سکوت کنیم. اجازه دهید همگی به صلح و معنی آن برای خانواده بشری احترام بگذاریم. اجازه دهید صلح را در قلب‌ها و افکارمان حفظ کنیم و به نرمی آن را پرورش دهیم تا شاید رشد نماید و شکوفا شود.

انتهای پیام

کد N510885