گری لوییس: برای حفاظت از صلح باید مفهوم امنیت بازتعریف شود

سازمان ملل متحد,صلح

هماهنگ کننده مقیم و سفیر سازمان ملل متحد در تهران گفت: برای ایجاد و حفاظت از صلح باید نسبت به صلح و مفهوم امنیت بازتعریف داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گری لوییس، هماهنگ کننده مقیم و سفیر سازمان ملل متحد در تهران صبح یک‌شنبه در مراسمی که به مناسبت روز جهانی صلح در موزه صلح تهران برگزار شد، با اشاره به پیام بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی صلح و تاکید وی بر این که مردم جهان حق داشتن صلح را دارند، اظهار کرد: هنگامی که صحبت از حق مطرح می‌شود وظایفی نیز به دنبال آن ایجاد می‌شود که باید به آن‌ها پرداخته شود بنابراین چنان چه ما به عنوان انسان انتظار داشتن حق صلح را داریم در برابر ایجاد و نگهداری از آن نیز وظایفی را باید عهده‌دار شویم.

سفیر سازمان ملل متحد در تهران با اشاره به وظایف انسان‌ها در ایجاد و نگهداری از صلح، خاطرنشان کرد: باید نسبت به صلح یک بازتعریف داشته باشیم. چنان‌چه امروز به ماهیت تهدیداتی که علیه صلح وجود دارد نگاه کنیم در می‌یابیم که این تهدیدات می‌توانند نوع دیدگاه ما نسبت به مضامینی که این تهدیدات را ایجاد می‌کند تغییر دهد.

او با اشاره به تهدیدات تغییرات اقلیمی هم‌چنین قحطی و کاهش امنیت غذایی، اپیدمی‌ها و بیماری‌های واگیردار و تهدیداتی نظیر تهدیدات کمبود آب، بیابان‌زایی و جنگل‌زدایی، اظهار کرد: ما باید نسبت به مفهوم صلح مجددا در راستای منافع ملی خود یک بازتعریف داشته باشیم.

هماهنگ کننده مقیم و سفیر سازمان ملل متحد در تهران با بیان این که برای ایجاد و حفاظت از صلح هم‌چنین باید برای خود مفهوم امنیت را تعریف کنیم، گفت: همواره زمانی که از امنیت صحبت می‌شود بحث دفاع ملی مورد توجه قرار می‌گیرد اما آیا ما می‌توانیم در شرایطی که ممکن است برخی از شهروندان از امنیت غذایی برخوردار نباشند و یا فاقد شغل هستند از امنیت غذایی صحبت نکنیم.

لوییس با تاکید بر این که امنیت بشری امروز از اهمیت بسیاری برخوردار است، سومین وظیفه انسان‌ها برای تقویت صلح را مساله کاهش فقر دانست و گفت: باید ما این شانس را به همه مردم بدهیم که از امنیت غذایی برخوردار باشند.

هماهنگ کننده مقیم و سفیر سازمان ملل متحد در تهران کاهش بی‌عدالتی‌ها را یکی دیگر از موارد مورد تاکید در حفظ صلح توسط انسان‌ها دانست و گفت: یکی از مهم‌ترین راه‌های کاهش بی‌عدالتی در جوامع، تقویت و آموزش به ویژه آموزش زنان و دختران است.

وی حفاظت از محیط‌زیست را از دیگر موارد موثر در ایجاد و حفظ صلح در جوامع دانست و گفت: ما باید علاوه بر توجه به چالش‌هایی از جمله بیابان‌زایی، جنگل‌زدایی و بحران‌های مختلف نظیر بحران آب، از چالش‌هایی هم‌چون طوفان‌های گرد و غبار و انتشار گازهای گلخانه‌یی نیز غافل نباشیم.

سفیر سازمان ملل متحد در تهران در ادامه با تاکید بر این که پاسخگویی حکومت‌مدارانه از دیگر وظایف انسان‌ها در ایجاد و حفظ صلح در جوامع است، گفت: جوانانی که امروز تحصیل کرده هستند از ما درخواست پاسخگویی بالاتر می‌کنند.

لوییس با بیان این که مشارکت اجتماعی از پایه‌ها و ستون‌های مهم ثبات و دستیابی به صلح به شمار می‌آید، گفت: در همه دنیا باید برای پیوستگی مشارکت اجتماعی به مردم، دولت و بخش‌های خصوصی به یک اندازه فرصت داده شود تا آن‌ها نیز بتوانند صدای خود را به گوش‌ها برسانند.

هماهنگ کننده مقیم و سفیر سازمان ملل متحد در تهران در پایان با اشاره به طرح گفت‌وگوی تمدن‌ها از سوی رییس‌جمهور پیشین کشورمان در سازمان ملل و هم‌چنین طرح موضوع جهان علیه خشونت و افراطی‌گری از سوی حسن روحانی، رییس‌جمهور کشورمان، اظهار کرد: ما باید با بنیادگرایی در هر شکل موجود مبارزه کنیم. صحبت کردن از داشتن حق برای صلح اقدام ساده‌ای است اما همه ما باید به وظیفه خود برای حفاظت از صلح آگاه باشیم و عمل کنیم.

انتهای پیام

کد N510853