رهبر کودتای فیجی، نخست‌وزیر شد

اقيانوسيه,فيجي

«ورکه باینیماراما» افسر سابق نیروی دریایی فیجی که دو بار از طریق کودتای نظامی قدرت را به دست گرفته بود، امروز (یکشنبه) مدعی پیروزی در نخستین انتخابات پس از هشت سال حکومت نظامیان شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، باینیمارامای 60 ساله که به «فرانک» معروف است از سال 2007 نخست‌وزیر مجمع الجزایر 900 هزار نفری فیجی بوده است و بار دیگر رسما به عنوان نخست‌وزیر تعیین شد.

رای‌گیری روز چهارشنبه هفته گذشته در حالی توسط گروهی 92 نفره از ناظران بین‌المللی به شدت مورد استقبال قرار گرفت که اتهامات درباره تقلب در این روند از جانب اپوزیسیون مطرح شده است. امروز و با شمارش 90 درصد آرای انتخابات، باینیماراما سخنرانی پیروزی خود را بیان کرد و از نیروهای نظامی که از 2000 با وی بودند، مراتب قدردانی را به جای آورد.

وی در این سخنرانی که از شبکه خبری فیجی پخش شد، گفت: من مفتخرم که مردم فیجی با اعتماد به من باعث شدند تا دموکراسی حقیقی و نوینی در کشور به وجود آید. قول حتمی و قطعی من این است که ما برای بهترین‌ها فعالیت خواهیم کرد.

حزب "اول فیجی" باینیماراما با کسب 59 درصد آرا، اکثریت پارلمان 50 کرسی فیجی را کسب کرده و حزب سوسیال دموکرات هم با کسب 28 درصد آرا در مقام دوم قرار دارد.

باینیماراما با مستمسک قرار دادن تنش‌های مدت‌دار میان بومیان فیجی و اقلیت‌ قومی هندوها که پیشینیان توسط انگلیس برای کار در مزارع نی‌شکر به این مجمع الجزایر آمده بودند، توانست توجیهی برای کودتای 2006 خود به دست آورد.

در سال 2000 بومیان فیجی نخستین نخست‌وزیر هندی فیجی را در پارلمان به مدت 56 روز گروگان گرفتند؛ کودتایی که با آشوبهای خونبار در "سووا" پایتخت این مجمع الجزایر آغاز شد. پس از آن باینیماراما در اقدامی مقابله‌ای با کودتا ریاست دولت نظامی موقت را برعهده گرفت.

دولت استرالیا نیز با مفید خواندن این انتخابات در فیجی و استقبال از آن روز جمعه اعلام کرد که به دنبال بهبود روابط با فیجی و دولت جدید است.

(عکس از سمت چپ: باینیماراما، نخست‌وزیر جدید فیجی)

انتهای پیام

کد N510649