خوش بینی محتاطانه ظریف به سرنوشت مذاکرات ایران و 5+1/جایگزین توافق هسته ای چیست؟

محمدجواد ظریف,مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1

مخاطب این روزهای محمد جواد ظریف بیشتر افکار عمومی آمریکا است.

محمود عزیزی: گفت وگوهایی که در آن وزیر امور خاجه ایران تلاش می کند بر پایه سالها حضورش در آمریکا، با زبان مخاطب آمریکایی او را به این تصویر برساند که در شرایطی که ایران به دنبال توافق است، چرا مسئولان آمریکایی دنبال کاهش غنی سازی ایران هستند. غنی سازی که حق تصریح شده در ان. پی .تی است، اما یانکی ها نمی خواهند آن را به رسمیت بشناسند. 

علاوه بر موضوع هسته ای، سرنوشت گروهک تروریستی داعش و چرایی همراه نشدن ایران با ائتلاف عیله داعش موضوعی دیگری است که در سه مصاحبه و یک گفت وگوی وزیر امور خارجه در شورای روابط خارجی درباره آن گفت وگو شده است.

 جدول ذیل مروی بر اظهار نظر های هسته ای وزیر امور خارجه ایران در گفت وگو های اخیرش است. این اظهار نظر ها می تواند نشان دهد که خوش بینی محتاطانه ظریف بستگی به تصمیم هایی دارد که رئیس جمهور و هیات مذاکره کننده آمریکایی باید بگیرد.

حضور/ گفت وگو

اظهار نظر

شورای روابط خارجی آمریکا

*منطقه نظامی پارچین:آژانس دو بار از این منطقه بازدید کرده و  نمونه برداری محیطی نیز از آن داشته است.گزارش‌های اطلاعاتی نادرستی وجود دارد و ظاهرا می‌خواهند بازدید‌ها را ادامه دهند تا چیزی را که وجود ندارد پیدا کنند.ما بارها اعلام کرده‌ایم که حداکثر شفافیت را داریم، اما طبق هر توافقی، تاسیسات نظامی خارج از محدوده بازرسی‌ها هستند.

*برنامه غنی سازی ما برنامه‌ای صلح‌آمیز و با هدفی مشخص است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بارها اعلام کرده که ایران به تمام شروط توافق ژنو عمل کرده است.

*در ایران نظرات متفاوتی در خصوص مذاکرات هسته‌ای مطرح است ولی سیاست خارجی ایران یک صدا و در چارچوب قانون اساسی و خط مشی تعیین شده از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی است.

مصاحبه با رادیوی ملی آمریکا

 

*تاکنون گزینه‌های غلطی آزموده شده‌اند . البته ما آماده توافق هستیم. تنها مشکل این است که چگونه آمریکا و اروپا بتوانند بر حوزه‌های داخلی خود فائق آیند زیرا برخی در داخل آمریکا و اروپا تمایل به حصول هیچ توافقی را ندارند.

*من فکر می‌کنم اگر شما حصول هر نوع توافق را با عدم توافق قیاس کنید ، باید بگویم آشکار است که حصول یک توافق بسیار بهتر است.

روزنامه آمریکایی نشنال اینترست

شکل روابط ایران و آمریکا پس از توافق احتمالی:اگر پرونده هسته‌ای حل شود، حداقل یکی از موانع بر سر راه کاهش تنش‌ها میان دو کشور از سر راه برداشته می‌شود. به نظر من تنش موجود در روابط ما، ذاتی و غیرقابل اجتناب نیست. ایمدوارم وقتی هنگامی که این مورد اساسی مشکل هسته‌ای را حل کردیم، راه برای حل دیگر مسائل هموارتر باشد. البته فکر نمی‌کنم که به صورت ناگهانی، نوع جدید و بسیار متفاوتی از روابط میان دو کشور حاکم شود.

*به نظر می‌رسد متاسفانه برخی از افراد در آمریکا، تحریم‌ها را به عنوان یک دارایی مهم برای کشورشان می‌بینند، الان همه بحث بر سر رسیدن به یک موافقت برای برداشته شدن تحریم‌ها است، پس تنها کاری که باید آمریکایی‌ها بکنند، عبارت است از رسیدن به یک توافق که به رفع تحریم‌ها منجر شود.ما از آمریکایی‌ها توقع دیگری نداریم، ما خواهان دریافت تضمین‌های امنیتی نیستیم، ما هیچ پولی از آمریکا نمی‌خواهیم، ما از آمریکایی‌ها نمی‌خواهیم کاری بکنند به جز برداشتن تحریم‌ها.

شبکه «سی‌سی‌ تی‌وی» چین

دلیل خوش‌بینی محتاطانه من{به مذاکرات} این است که همه می‌دانند که جایگزین یک توافق، بدتر خواهد بود.توافقی که به هر حال و تحت هر شرایطی تعداد قابل توجهی منتقد در همه پایتخت‌ها خواهد داشت؛ اینجا در ایالات متحده، در ایران، در اروپا، اما احتمالا بیشتر در واشنگتن و تهران.

 

/212 27

کد N510441