بی‌اعتمادی عامل اصلی عدم ائتلاف تهران و واشنگتن

ايران,عراق,آمريكا,داعش

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت: نبود اعتماد میان آمریکا و ایران اجازه نمی دهد این دو کشور علیه دولت اسلامی(گروه تروریستی داعش) ائتلاف تشکیل دهند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت: نبود اعتماد میان آمریکا و ایران اجازه نمی دهد این دو کشور علیه دولت اسلامی(گروه تروریستی داعش) ائتلاف تشکیل دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ادامه این گزارش آمده است: ایران و آمریکا دشمن مشترکی به نام گروه نظامی دولت اسلامی دارند اما به دلیل نبود اعتماد، این دو کشور بسیار دور از هم قرار گرفته‌اند و نمی‌توانند دست‌های خود را به یکدیگر دهند تا ائتلافی برای شکست افراط‌گراها تشکیل دهند.

اکنون دولت جدید عراق که به نظر می‌رسد با هردو کشور ایران و آمریکا متحد است با مهمترین و جدی‌ترین تهدید پس از ترک نیروهای آمریکایی از خاک عراق در سال 2011 مواجه است.

نخست وزیر جدید عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرده بود که فشار آمریکا برای دور نگه‌داشتن ایران از مذاکرات در پاریس برای مقابله با تهدید افراط‌گراها وی را در موقعیت بسیار بدی قرار داده است.

العبادی در این گفت‌وگو اعلام می‌کند که ما در پاریس کنفرانسی را برای کمک به عراق و مبارزه با تروریسم برگزار می‌کنیم اما بزرگترین همسایه عراق، ایران را دعوت نمی‌کنیم.

در این گزارش ادعا شده که ایران قانع شده است که آمریکا می‌خواهد گزینه مبارزه علیه دولت اسلامی را به عنوان پیش شرطی برای مبارزه با متحد تهران یعنی بشار اسد رئیس جمهور سوریه استفاده کند.

در این میان مقامات ایرانی نیز نسبت به آمریکا در مبارزه با دولت اسلامی مشکوک هستند. در حال حاضر واشنگتن و تهران پشت درهای بسته با یکدیگر مذاکره می‌کنند و قرار است روسای دو کشور هفته آینده برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک بیایند. برخی از محافل دیپلماتیک ایران که معتدل‌تر هستند از اتحاد با آمریکا علیه شبه‌نظامیان حمایت می‌کنند.

بر اساس این گزارش در حالی که آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران از رد درخواست آمریکا مبنی بر همکاری برای مبارزه با دولت اسلامی سخن گفت، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز استقبال خود را از همکاری با ایران اعلام کرد. در گذشته نیز علی‌رغم ده‌ها سال دشمنی میان ایران و آمریکا دو کشور در برابر دشمن واحد یعنی طالبان در افغانستان متحد شدند.

سعید لیلاز یک کارشناس مسائل سیاسی در ایران می‌گوید: تهران به طور کامل در را به سوی مذاکرات با آمریکا درباره بحران‌ها نبسته است.

اما در حال حاضر به نظر می‌رسد که تهران و واشنگتن تمایل دارند که به صورت جداگانه علیه این گروه وارد عمل شوند.

انتهای پیام

کد N510332