نخست‌وزیر مکلف لیبی دولت خود را به پارلمان معرفی می‌کند

نخست وزیر مکلف لیبی اعلام کرد که وی امروز (یکشنبه) ساختار دولت خود را به پارلمان طبرق تقدیم می‌کند تا پارلمان به آن رای اعتماد بدهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع، عبدالله الثنی، نخست وزیر مکلف لیبی در کنفرانسی مطبوعاتی در شهر طبرق در مقر پارلمان این کشور اعلام کرد که وی براساس درخواست پارلمان طبرق امروز اسامی وزرای خود را که تنها شامل 12 پست وزارتی می‌باشد، تقدیم پارلمان می‌کند تا پارلمان به آن رای اعتماد بدهد و بتواند دولت بحران را تشکیل دهد.

وی با تاکید بر اینکه دولت مشروع و قانونی در کشور دولتی است که از سوی پارلمان انتخاب شود، از همگان خواست تا پشت میز مذاکره بنشینند.

الثنی گفت: رخدادهای ورشفانه و طرابلس بسیار تاسف بار است، برای همین از طرف‌های درگیر در این مناطق می‌خواهم تا از اقدامات جنایتکارانه خود دست بردارند.

وی افزود: دولتی که ما تلاش می‌کنیم آن را تقدیم پارلمان کنیم شامل تمامی لیبیایی‌ها خواهد بود.

الثنی همچنین از گروه‌های مسلح وابسته به "فجر لیبی" خواست تا از پایتخت خارج شوند.

از سوی دیگر فرج بوهاشم، سخنگوی رسمی پارلمان لیبی اعلام کرد که عقیله صالح عیسی، رئیس پارلمان در سفر خود به آمریکا ضمن سخنرانی در مقابل مجمع عمومی سازمان ملل با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز دیدار خواهد کرد.

وی گفت: الثنی امروز ساختار دولت خود را به پارلمان تقدیم می‌کند تا پارلمان به آن رای اعتماد بدهد.

بوهاشم درخصوص اولویت‌های دولت آتی گفت: همگان در لیبی با توجه ویژه‌ای به اوضاع امنیتی نگاه می‌کنند.

وی در خصوص رخدادهای آتی گفت: ما تمامی تلاش خود را به کار می‌گیریم تا دولت الثنی رای اعتماد پارلمان را حاصل کند. ما از الثنی خواستیم تا دولت وی دولتی کوچک باشد.

پارلمان لیبی نیز در بیانیه‌ای خواهان توقف فوری درگیری‌ها در منطقه "اوباری" واقع در جنوب طرابلس شد و ترور فعالان لیبیایی در بنغازی را محکوم کرد.

شهر بنغازی روز جمعه صحنه 13 عملیات ترور بود که از زمان سرنگونی معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی شاهد بیشترین تعداد عملیات ترور بوده است.

شهر اوباری در لیبی اخیرا صحنه درگیری‌های مسلحانه‌ای میان نیروهایی بود که از شهر مجاور سبها وارد اوباری شده بودند طوری که این درگیری‌ها موجب کشته شدن بیش از شش تن و زخمی شدن 15 تن دیگر شد.

منابع لیبیایی نیز اعلام کردند که نیروهای وابسته به "ارتش ملی لیبی" از شهر "الزاویه" در غرب این کشور به شهر ورشفانه در نزدیکی طرابلس آمدند تا به حمایت از دیگر نیروها علیه گروه‌های تندرو بپردازند.

همچنین منابعی در شورای انقلابیون بنغازی اعلام کرد که نیروهای خلیفه حفتر، فرمانده سابق نیروهای زمینی ارتش ملی لیبی که در حال حاضر رهبری عملیات کرامت را برعهده دارد با استفاده از خمپاره هایی که احتمالا حاوی فسفر بود به پایگاه های شورای انقلابیون در منطقه سیدی فرج در بنغازی حمله کردند که موجب خفگی، اسهال و بیهوشی چندین تن شد.

به گزارش منابع مذکور ساکنان منطقه سیدی فرج پس از حملات نیروهای حفتر منازل خود در این منطقه را ترک کردند.

انتهای پیام

کد N510282