/اخبار عراق/

حمله به مقر اصلی داعش در صلاح‌الدین/ رفع محاصره صدها سرباز عراقی در صقلاویه

عراق,آمريكا,داعش,كردستان عراق

منابع امنیتی در عراق اعلام کردند که جنگنده‌ها مقر اصلی داعش را در استان صلاح‌الدین هدف قرار دادند. نیروهای عراقی نیز در ادامه عملیات نظامی خود علیه تروریست‌ها چند روستا را در استان دیالی پاکسازی کردند. ارتش عراق همچنین به محاصره اعمال شده از سوی اعضای داعش علیه صدها سرباز ارتش در استان الانبار پایان داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز عراق، یک منبع امنیتی در استان صلاح الدین اعلام کرد که جنگنده‌ها مقر اصلی داعش را در صلاح‌الدین و همچنین دیگر مقرهای این گروه را در اطراف شهر ضلوعیه در جنوب تکریت هدف قرار دادند.

این منبع خاطرنشان کرد که جنگنده‌ها با سه موشک مجتمع کاخ‌های ریاست جمهوری در مرکز تکریت را که مقر اصلی داعش شده است، هدف قرار دادند که این حملات تلفات سنگینی را در میان اعضای داعش بر جای گذاشت.

مقابله با حمله داعش به دانشگاه تکریت

در همین راستا، یک منبع عراقی که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد که نیروهای امنیتی با کمک نیروی هوایی ارتش توانستند با حمله افراد مسلح داعش به دانشگاه تکریت مقابله کنند که در پی آن درگیری‌های شدیدی به وقوع پیوست که بر اثر آن ده‌ها تن از اعضای داعش به هلاکت رسیده و زخمی شدند.

آزادسازی چندین روستا در استان دیالی

همزمان، نیروهای عراقی نیز به عملیات نظامی خود علیه تروریست‌ها در چند منطقه از عراق ادامه می‌دهند و آن‌ها توانستند چند روستا را در استان دیالی در شرق عراق از دست تروریست‌های داعش خارج کنند.

شبکه اطلاع رسانی عراق اعلام کرد که نیروهای امنیتی با همکاری داوطلبان مردمی توانستند چهار روستا را در استان دیالی پاکسازی ‌کنند.

فرماندهی پلیس دیالی نیز از هلاکت 18 تروریست از اعضای داعش از جمله سرکرده‌های این گروه و منهدم کردن هفت موشک که حاوی گاز کلر بود، خبر داد.

پایان محاصره صدها سرباز عراقی در صقلاویه

از سوی دیگر، نیروهای نظامی عراقی توانستند به محاصره اعمال شده از سوی اعضای داعش علیه صدها سرباز ارتش در یکی از مناطق استان الانبار پایان دهند.

یک منبع امنیتی در عراق در این خصوص اعلام کرد که نیروهای امنیتی با تانک‌ها و با سلاح‌های پیشرفته به محاصره اعمال شده علیه نیروهای ارتش در صقلاویه پایان دادند و حملات دقیقی علیه مواضع داعش صورت گرفت و این گروه تلفات بسیاری برداشت.

300 مشاور نظامی آمریکا در اقلیم کردستان

در همین حال، هلگورد حکمت، سخنگوی وزارت پیشمرگ‌ها در مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط اعلام کرد که تعداد مشاوران و کارشناسان نظامی آمریکا که وارد اقلیم کردستان شده‌اند، تاکنون به بیش از 300 تن می‌رسد.

وی عنوان داشت: ماموریت این افراد آموزش دادن به نیروهای پیشمرگ برای استفاده از سلاح‌های جدید آمریکایی است که به دست اقلیم کردستان رسیده است و همچنین آن‌ها مشورت‌های نظامی به پیشمرگ‌ها در درگیری‌ها علیه داعش ارائه می‌دهند.

داعش آب آشامیدنی را با آلاینده‌های نفتی آلوده می‌کند

از سوی دیگر، اقدامات جنایتکارانه داعش علیه مردم عراق ادامه دارد و این گروه تکفیری در یکی از اقدامات خود آب آشامیدنی را با آلاینده‌های نفتی آلوده کرده است.

یک مقام عراقی در این خصوص اعلام کرد که اقدامات داعش در زمینه منابع آبی باعث شد که رنج‌های مردم به شدت وخیم شود، این اقدامات داعش با بستن سد فلوجه در رود فرات آغاز شد و تعدادی از مناطق همچون ابوغریب در معرض غرق شدن قرار گرفتند. داعش همچنین منابع آبی را در شهرستان بلدروز در استان دیالی تحت کنترل خود درآورد و لوله اصلی که آب شهر آمرلی را در استان صلاح‌الدین تامین می‌کرد، با آلاینده‌های نفتی آلوده کرد.

استقبال آمریکا از آزاد شدن کارمندان کنسولگری ترکیه در موصل

در همین حال، کیتلین هیدن، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا از آزاد شدن کارمندان کنسولگری ترکیه در موصل از دست اعضای داعش استقبال کرد.

پیشتر احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه از آزاد شدن گروگان‌های ترکیه‌ای در شهر موصل خبر داد.

اتحادیه اروپا نیز از آزادی این افراد استقبال و بر اهمیت نقش ترکیه در تلاش‌ها برای مبارزه با داعش تاکید کرد.

انتهای پیام

کد N510188