جهانگیری: رسانه‌های مخالف دولت فقط ۱۰ درصد مردم را در انتخابات جذب خود کردند/ وارد حاشیه‌ها نشویم

ایسنا نوشت:

معاون اول رئیس جمهور با بیان این‌که دولت باید مراقب باشد که اسیر حاشیه‌سازی برخی رسانه‌ها قرار نگیرد گفت: برخی رسانه‌های مخالف دولت تاثیری بر افکار مردم ندارند. آن‌ها در زمان انتخابات فقط ده درصد مردم را به سمت خود کشاندند.

اسحاق جهانگیری در سخنرانی خود در نهمین نشست شورای هماهنگی روئسای مراکز و روابط عمومی دستگاه های اجرایی با اشاره به این‌که باید برخورد مناسب و معقول با رسانه‌هایی که به دنبال آزار دولت هستند داشت افزود: افکار عمومی مهمترین قدرتی است که موفقیت یا عدم موفقیت نظام اداری و اجرایی را ساماندهی می‌کند.

وی در ادامه اظهار کرد: ما اگر از جهت‌گیری افکار عمومی غفلت کنیم،‌ افکار عمومی از تلاش‌های ما برداشت دیگری می‌کند. بدون حضور در افکار عمومی دولت نمی‌تواند موفق باشد.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به این‌که روابط عمومی‌ها پل ارتباطی دولت با افکار عمومی هستند خاطر نشان کرد: دولت در دو سطح گفتمانی و اجرایی با افکار عمومی مواجه است. اکنون یک سال پس از اقبال مردم به گفتمان اعتدال، باید این گفتمان در دستگاه‌های اجرایی تبیین و اجرا شود. در واقع وظایف روابط عمومی‌ها از همین جا آغاز می‌شود. گفتمان دولت جای خود را در جامعه باز کرده و باید این گفتمان در دستگاه‌های اجرایی تثبیت و اجرا شود. روابط عمومی‌ها باید بتوانند گفتمان دولت را در همه دستگاه‌ها تثبیت کرده و آن را در افکار عمومی ارتقاء بخشند.

جهانگیری به روابط عمومی‌ها توصیه کرد که با نخبگان و گروه‌های مرجع جامعه ارتباط برقرار کنند و خاطر نشان کرد: نخبگان شکل‌دهنده افکار عمومی هستند و روابط عمومی‌ها باید با آن‌ها و همچنین جامعه ارتباط موثری برقرار کنند.

وی با اشاره به این‌که مفهوم اعتدال به معنای انفعال و بی توجهی به خواست و رای مردم نیست گفت: تدبیر ویژگی این دولت است که اساس آن قانونگرایی است و لازمه تدبیر داشتن دولت توانمند و قانونگرا است. روابط عمومی‌ها باید حس دولتداری را در مردم به وجود بیاورند.

جهانگیری همچنین با اشاره به این‌که دولت به دنبال زیاده‌خواهی نیست اظهار کرد: دولت متکی به قانون اساسی است و فراتر از قانون اساسی اختیاراتی را نمی‌خواهد اما دولت توانمند به معنای وجود یک نظام توانمند است.

وی همچنین اظهار کرد: امید،‌ موتور محرکه دولت برای پاسخگویی به نیازهای جامعه است ما اگر بتوانیم از امید به وجود آمده در جامعه پاسداری کنیم می‌توانیم نیازهای جامعه را برآورده کنیم. یکی از اقدامات خوب رئیس جمهور در ماه رمضان این بود که وی جلسات متعددی با گروه‌های مختلف داشت که این الگو باید توسط دستگاه‌های دولت اجرایی شود تا ارتباطات مناسبی میان گروه‌های موثر در جامعه شکل بگیرد.

وی در ادامه با بیان این‌که برخی رسانه‌ها به دنبال وارد کردن دولت به حاشیه هستند تا دولت را از خدمت‌رسانی به مردم دور کنند خاطر نشان کرد: ما نباید وارد حاشیه‌ها شویم زیرا مردم به ما امید بستند و ما باید خواست مردم و رهبری مبنی بر خدمت را دنبال کنیم. ما به دنبال اطلاع رسانی دقیق و شفاف هستیم، زیرا اطلاع رسانی را حق مردم می دانیم، اما به دنبال افشاگری نیستیم. دولت از نقد استقبال می‌کند در حال حاضر سهم رسانه‌های مخالف دولت از رسانه‌های حامی دولت بیشتر است و ما به این افتخار می‌کنیم اما به ضعف دستگاه‌های اطلاع‌رسانی خود افتخار نمی‌کنیم. قانون ما را موظف کرده تا حقوق شهروندان را رعایت کنیم که یکی از این حقوق، حق دانستن است. در این راستا روابط عمومی‌ها باید یک الگوی اطلاع‌رسانی و ارتباطی دقیق را تبیین کنند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین به دستگاه‌های دولتی توصیه کرد تا آن‌ها در مسائل مهم و مربوط به آینده کشور با رئیس جمهور هماهنگ باشند و بدون هماهنگی تصمیمی را خبررسانی نکنند.

به گفته وی دستگاه‌های دولتی باید دقت کنند که موضعی نگیرند که موجب تضعیف سایر دستگاه‌های دولت شود.

جهانگیری همچنین با اشاره به این‌که نباید به دنبال تبلیغات پرهزینه بود افزود: ما باید به دنبال ایجاد ارتباط با گروه‌های مرجع باشیم. روابط عمومی‌ها همچنین باید به اقدامات توصیفی و تبیینی روی بیاورند و از نظر مشورتی اساتید و همچنین خواسته‌های جامعه استفاده کنند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان این‌که خروج از رکود، کنترل تورم،‌ حل مشکل آب، پیگیری نظام سلامت،‌ حل مشکلات با کشورهای همسایه،‌ مبارزه با مفاسد اقتصادی‌، رونق اقتصادی و ایجاد نشاط سیاسی از مهمترین سیاست‌های دولت است گفت: در این راستا روابط عمومی‌ها باید اقدام کنند.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که اقتصاد مقاومتی یک چارچوب اقتصادی برای مدیریت کشور با هدف مقابله با تکانه‌های جهانی و همچنین تحریم‌ها افزود: ما بر اساس بندهای سیاست اقتصاد مقاومتی برنامه‌های اجرایی را تهیه کرده و هیچ اقدامی بر خلاف این سیاست‌ها انجام نمی‌دهیم.

جهانگیری با خوب توصیف کردن مناسبات ایران با دو کشور چین و روسیه گفت: ممکن است حجم مبادلات ما با روسیه در آینده به ده برابر برسد.

وی همچنین تأکید کرد: حمایت رهبری بزرگترین سرمایه دولت است. دولت به حمایت رهبری نیازمند است اما ما اصرار داریم از رهبری برای پیشبرد سیاست‌های خود هزینه نکنیم.

معاون اول رئیس جمهور با بیان این‌که ما با مفاسد اقتصادی مقابله می‌کنیم خاطر نشان کرد: ما حتما نحوه برخورد با مفاسد اقتصادی را به اطلاع مردم می‌رسانیم. در این راستا ما کمیته پیشگیری از مفاسد اقتصادی را در همه دستگاه‌ها ایجاد کرده‌ایم البته ما به دنبال پیگیری مسائل دولت قبل نیستیم.

وی در پایان افزود: امیدواریم با استقرار دولت الکترونیک بسیاری از مشکلات کشور حل شود.

 

503

کد N509540