آمریکا با پیوستن ونزوئلا به شورای امنیت مقابله نمی‌کند

منابع خبری در آمریکا و سازمان ملل اظهار داشتند آمریکا قصد ندارد جلوی دستیابی ونزوئلا به کرسی موقت در شورای امنیت سازمان ملل در سال‌های 2016-2015 را بگیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، این در حالی است که کشورهای آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب از طرح ونزوئلا برای رسیدن به کرسی موقت شورای امنیت سازمان ملل حمایت کرده اند.

این موضع آمریکا برخلاف موضعی است که در سال 2006 گرفت. آمریکا در آن سال با موفقیت توانست طرح ونزوئلا برای پیوستن به شورای امنیت سازمان ملل را خنثی کند.

در آن زمان ونزوئلا نتوانست به دلیل مانع‌تراشی آمریکا اکثریت دوسومی آرا در مجمع عمومی سازمان ملل را که برای موفقیت این طرح مورد نیاز بود کسب کند.

این کمپین آمریکا علیه ونزوئلا پس از آن اجرا شد که هوگو چاوز رییس جمهور وقت ونزوئلا جرج دبلیو. بوش رییس جمهور سابق آمریکا را در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل در سال 2006 با شیطان مقایسه کرد.

اما برای سال جاری میلادی وضعیت متفاوت است و ونزوئلا با مخالفت چندانی در گروه منطقه‌ای خود مواجه نیست و می‌تواند برای دو سال آینده در صورتی که دوسوم آرا را در مجمع عمومی سازمان ملل کسب کند، در شورای امنیت سازمان ملل پذیرفته شود.

این انتخابات در ماه اکتبر انجام خواهد شد.

یکی از دستیاران کنگره آمریکا اظهار داشت: واشنگتن قصد ندارد با تلاش ونزوئلا برای پیوستن به شورای امنیت سازمان ملل مقابله کند.

همچنین دیپلمات‌های سازمان ملل و چند منبع خبری آمریکایی دیگر گفتند که کمپینی از سوی آمریکا برای این کار وجود نخواهد داشت.

با این حال به وضوح واشنگتن از ایده پیوستن ونزوئلا به شورای امنیت سازمان ملل که وظیفه آن نظارت بر صلح و امنیت بین‌الملل است، چندان راضی نیست.

کورتیس کوپر سخنگوی هیات آمریکا در سازمان ملل گفت: گروه‌های منطقه‌ای مسوولیت دارند تا آن دسته از کشورهای کاندیدای عضویت شورای امنیت را که حامی اصول سازمان ملل باشند و در نقش شورای امنیت برای حفظ صلح و امنیت بین‌الملل مشارکت داشته و حقوق بشر را رعایت و به پیش ببرند، معرفی کنند.

وی افزود: نگرانی ما نسبت به ونزوئلا درخصوص سابقه حقوق بشری این کشور و مدیریت دموکراتیک آن کاملا آشکار است.

انتهای پیام

کد N509521