لئون پانه‌تا: آمریکا نباید زود از عراق خارج می‌شد

عراق,آمريكا,داعش

وزیر دفاع سابق آمریکا اظهار داشت: علت پیشروی‌های داعش در خاورمیانه این بود که آمریکا بسیار دیر در سوریه مداخله کرده و خیلی زود عراق را ترک کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، لئون پانه‌تا، وزیر دفاع سابق آمریکا در مصاحبه‌ای تلویزیونی با شبکه سی‌بی‌اس، در خصوص خروج آمریکا در عراق اظهار داشت: از نظر من خروج نیروهای آمریکایی در آن زمان از عراق کار درستی نبود من واقعا تصور می‌کردم که آنچه که مهم است این است که ما حضور خود در عراق حفظ کنیم.

پانه‌تا خاطر نشان ساخت: اما نوری مالکی، نخست وزیر منتخب عراق خواهان حضور نیروهای آمریکایی نبود. با گذشت زمان جنگ داخلی در سوریه بالا گرفت. آمریکا عمدتا در حاشیه این جنگ داخلی ایستاد اما تیم امنیت ملی آمریکا از باراک اوباما خواسته بود تا اقدامات بیشتری در قبال سوریه انجام دهد.

پانه‌تا عنوان کرد: مساله کلیدی این بود که چطور ما بتوانیم گروهی از رهبران را در میان مخالفان سوری ایجاد کنیم که بتوانند کنترل را در دست بگیرند. دیدگاه من این بود که ما به منظور داشتن اهرم باید به آن‌ها سلاح و آموزش دهیم تا آن‌ها حقیقتا مایل به همکاری با ما باشند.

وی افزود: از نظر من نگرانی رئیس جمهوری آمریکا این بود که اگر ما به مخالفان سلاح دهیم دیگر نمی‌دانیم این سلاح‌ها به دست چه کسی خواهد افتاد اما دیدگاه من این بود که شما باید بالاخره این کار را از جایی آغاز کنید.

انتهای پیام

کد N509505