سازمان ملل میزبان پخش فیلم ترور دانشمندان هسته ای ایران

سیاست خارجی

فیلم ترور دانشمندان هسته ای کشورمان در پنل تخصصی حقوق بشر و تروریسم در بیست و هفتمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل برای تمام شرکت کنندگان به نمایش درآمد.

به گزارش خبرگزاری مهر، خانواده های قربانی و آسیب دیده اقدمات تروریستی در روز چارشنبه هفته گذشته بیست و ششم شهریور (هفدهم سپتامبر) در بیست و هفتمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل، پنلی تخصصی تحت عنوان حقوق بشر و تروریسم برگزار کردند.

هدف اصلی از برگزاری این پنل تحلیل و تشریک مساعی در خصوص جنایات گروه های تروریستی بویژه در عراق و سوریه، ارزیابی راهکارهای مقابله با تروریسم، ارائه پیشنهاد برای بهبود سازوکارهای مقابله با تروریسم و تاکید بر ضرورت حمایت از قربانیان تروریسم بود.

در این پنل حمید سجادی مدیر عامل انجمن دفاع از قربانیان ترور، منصوره کرمی علیمحمدی همسر دانشمند هسته ای و خانم اسکندری فرزند قربانی ترور، خانم محمودی بازمانده و جانباز ترور، آقای مردای فرزند قربانی ترور، آقای مولایی پور فرزند قربانی ترور حضور داشتند.

علاوه بر این، خانم کرمی همسر شهید علیمحمدی روایتی از ترور دانشمند هسته ای توسط فرقه منافقین را که در جلوی درب خانه و پیش چشمانش در زمانی که آخرین خداحافظی را با وی می کرد تا راهی دانشگاه برای تدریس شود به تفضیل بیان داشت، همچنین خانم اسکندری داستان ترور مادرش و تعدای دیگری از اعضای خانواده اش را برای شرکت کنندگان و مهمانان تشریح کرد.

در این پنل دو فیلم تدوین شده توسط انجمن دفاع از قربانیان ترور نیز پخش شد؛ فیلم اول درباره جنایات و ترورهای گروه تروریستی داعش بود که سرآغازی برای بحث در خصوص تروریسم بین الملل و ضرورت ایجاد اجماعی بین المللی برای مقابله با تروریسم بود.

فیلم دوم ترور دانشمند هسته ای را به تصویر کشید، داستان غم انگیزی که آسیب های بسیاری را در پس آن خانواده این دانشمند هسته ای متحمل شدند، تروری که بیانگر جنگی اعلام نشده بر علیه جامعه ایران و نشانگر ماهیت ددمنشانه گروهک تروریستی منافقین به عنوان مزدوران این اقدام تروریستی است.

جنت مک الیوت کارشناس مقابله با تروریسم و فعال حقوق بشر نیز از دیگر سخنرانان این پنل بود که طی سخنانی ضمن ابراز همدردی با آسیب دیدگان اقدمات تروریستی ایران به تفصیل نقش فعال برای بازماندگان ترور به عنوان منادیان صلح را تشریح کرد..

در ادامه سرکل کارشناس مسائل مقابله با تروریسم نیز ضمن آسیب شناسی راهکارهای نظامی امریکا و انگلیس در مقابله با تروریسم، راهکارهای غیر نظامی برای مقابله با تروریسم بویژه در عراق را در قالب شش آیتم تشریح کرد.

همچنین آقای نینب پژوهشگر دانشگاه کمبریج نیز در خصوص اقلیت های که مورد هجوم وحشیانه اقدمات تروریستی گروه داعش قرار گرفته اند به ارائه گزارش و تحلیل پرداخت.