مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی:

مشهد قطب تاثیرگذار اعزام مبلغ کشور است

سازمان تبليغات,مشهد

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت: مشهد مقدس با ظرفیت بی‌نظیری که از سوی زائران برخوردار است، یک فرصت پرنیاز تبلیغی از لحاظ اعزام مبلغ محسوب می‌شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت: مشهد مقدس با ظرفیت بی‌نظیری که از سوی زائران برخوردار است، یک فرصت پرنیاز تبلیغی از لحاظ اعزام مبلغ محسوب می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود مرویان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: خراسان رضوی با تعداد جمعیت بالا و دارا بودن حدود دو هزار روستا و شهرستان، در خصوص برخورداری از مبلغان دینی از مراکز مهم در این حوزه به‌شمار می‌رود.

وی ادامه داد: در این زمینه مجموعه‌های گوناگون تلاش‌های فراوانی می‌کنند. به عنوان مثال، آستان قدس رضوی و نیز سازمان اوقاف و امور خیریه، قطب‌های فرهنگی مناسبی را در امامزادگان ایجاد می‌کند، که در این بین، فرهنگ سازی‌های شهرداری نیز از اقدامات خوبی در این زمینه به‌شمار می‌رود.

مرویان خاطرنشان کرد: سازمان تبلیغات اسلامی در حوزه اعزام مبلغ دو ماموریت کلان دارد. نخست شناسایی ظرفیت‌های فرهنگی و دینی و نیز براساس اعلام نیازها، تهیه شناسایی اماکن اعزام مبلغان، توجیه سازی آنها، استقرار و آموزش‌های متناسب با فعالیت‌ها، ارزیابی فعالیت‌های آنها و تغذیه فکری در این زمینه.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی تصریح کرد:‌ مبلغان دینی به طور دائم و ثابت در شهرستان‌ها و روستاهای بزرگ، همچنین مبلغان ثابت در طرح استقرار و هجرت با خانواده‌های خود در مناطق تبلیغی که در حدود 600 نفر هستند و نیز مبلغان به طور مناسبتی، در مناطق مختلف حضور می‌یابند.

وی اضافه کرد: توزیع مبلغان همچنین در ایام محرم، صفر و ماه رمضان نیز صورت می‌گیرد و نیز مبلغانی که به استان‌های هم‌جوار اعزام می‌شوند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت: با توجه به وجود حوزه علمیه خراسان، در ماه رمضان در حدود 1480 و در ماه محرم گذشته در حدود 2600 نفر مبلغ به مناطق مختلف اعزام شده‌اند.

مرویان اظهار کرد: امیدوار هستیم، هرگونه اعلام نیاز به مبلغان، بی پاسخ نماند. البته تقاضای ما از مجموعه‌های بالاتر این است که پشتیبانی بیشتری داشته باشند که بتوانیم حداقل حمایت را از مبلغان داشته باشیم.

وی اظهار کرد: همچنین از مردم متدین و ارادتمند به ساحت اهل بیت تقاضا داریم خودشان فعالیت‌های مردمی و تبلیغی را پشتیبانی و از سرمایه‌های خود در برابر آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی حراست کنند تا سازمان تبلیغات بتواند از این طریق، فعالیت‌های گسترده‌تری در خصوص شناسایی، اعزام، نظارت و پیگیری داشته باشد و با پشتیبانی مردم و مسئولین این امر بتواند محکم‌تر و مناسب‌تر انجام شود.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در خصوص حاشیه‌نشینی‌های شهر مشهد که در طول چند سال اخیر افزایش یافته‌ است، اظهار کرد: در طول سال جاری توجه بیشتری به شکل گیری حاشیه شهرها شده‌ است و عوامل متعددی مانند عوامل اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و حتی عوامل مربوط به تقسیمات کشوری در شکل‌گیری حاشیه‌نشینی نقش به‌سزایی داشته‌ است.

مرویان افزود: ما بر حسب وظیفه خود، اگر به آسیب‌های فرهنگی حاشیه شهر توجه نکنیم، هم در مناطق حاشیه‌نشین و هم در خود شهر مشهد به عنوان پایتخت معنوی کشور، مشکلات متعددی به‌وجود می‌آید.

وی گفت: از این جهت اولویت نخست سازمان تبلیفات اسلامی، در خصوص فعالیت‌های فرهنگی و دینی، درنظر گرفتن حاشیه شهر مشهد برای استقرار مبلغین، پشتیبانی از هیئات مذهبی، تاسیس موسسات قرآنی، برگزاری مباحث گفتمان دینی، اجرا و آموزش مهارت‌های زندگی، آموزش خانواده، توزیع مبلغین در مساجد، آموزش و پرورش، تعامل فرهنگی با نوجوانان، است که امید داریم در سال جاری این فعالیت‌ها با همت و حجم بالاتری انجام شود.

مرویان خاطرنشان کرد: همچنین گسترش فضا‌ها و شبکه‌های اجتماعی فعال که امروزه در دنیا تلاش می‌شود افرادی گرد هم جمع شوند و تبادلات فرهنگی صورت گیرد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی اضافه کرد: به طور مثال هیئات مذهبی که در استان خراسان رضوی وجود دارد در حدود 7 الی 8 هزار است که از این تعداد 3 الی 4 هیات مذهبی در مشهد دایر است که به طور دایم به تبادل فرهنگی می‌پردازند.

مرویان ادامه داد: همچنین شورای هیات مذهبی خواهران و جلسات قرآنی در سطح استان از دیگر فعالیت‌های سازمان تبلیغات اسلامی در این زمینه است.

وی افزود: این شبکه‌های اجتماعی مردمی باید شناسایی شوند و ارزش گذاری لازم برای آنها صورت گیرد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی تصریح کرد: همچنین جلسات قرآنی که در حال حاضر در استان دایر است به تربیت افراد فعال، قرآنی و نخبه می‌پردازد که در واقع سپر فرهنگی محکمی در برابر تهاجم فرهنگی غرب محسوب می‌شوند.

وی در خصوص فعالیت‌های قرآنی که در دانشگاه‌ها می‌تواند انجام گیرد، سخن گفت و افزود: در دانشگاه‌ها مدیران و مسئولین دانشگاه‌ها باید به تشریح فعالیت‌های قرآنی خود در حیطه وظایف خود بپردازند، همچنین نخبگان و قهرمانان قرآنی باید در دانشگاه‌های سطح استان نیز شناسایی شوند.

مرویان اضافه کرد: در دانشگاه‌ها باید امکان پیگیری پروژه‌های جدی و مهم با موضوعات قرآنی فراهم و از این طریق زمینه‌ای فراهم شود که قرآن با علوم روز هماهنگ‌تر شود و چراغ آن در عرصه‌های مختلف علوم خاموش نشود.

انتهای پیام

کد N509360