تلاش آمریکا برای جدا نگه‌داشتن مذاکرات هسته‌ای از بحران داعش

یک مقام آمریکایی اعلام کرده است که دولت آمریکا حاضر نیست در قبال همکاری ایران در مبارزه علیه داعش هیچ‌گونه امتیازی در مذاکرات هسته‌ای به ایران اعطا کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از رویترز، مقامات آمریکایی سعی دارند از بروز دو چالش دیپلماتیک با ایران که یکی از آنان بحث مذاکرات هسته‌ای و دیگری همکاری ایران با آمریکا در مبارزه علیه داعش است، در مذاکراتی که در طول این هفته برگزار می‌شود جلوگیری کنند.

دو راهی اصلی مقامات آمریکایی آن است که چگونه مواضع سخت ایران را در قبال بحث هسته‌ای‌اش عوض کنند.

یک مقام آمریکایی اعلام کرده است که دولت آمریکا حاضر نیست در قبال همکاری ایران در مبارزه علیه داعش هیچ‌گونه امتیازی در مذاکرات هسته‌ای به ایران اعطا کند.

در حال حاضر مشکل اصلی مقامات آمریکایی آن است که چگونه تهدید داعش در عراق را بدون حضور ایران در ائتلاف علیه داعش که نفوذ زیادی در کشور عراق و مردم شیعه این کشور دارد را از بین ببرد.

سومین مشکل آمریکایی‌ها این است که آیا کشورهایی هم‌چون عربستان که با ایران اختلافات عمیق دارند در صورت حضور ایران در مقابله علیه داعش در این مبارزه حاضر خواهند شد یا خیر؟

یک دیپلمات غربی در این باره اظهار کرده است: مبارزه طولانی مدت علیه داعش در عراق بدون حضور ایران بسیار دشوار خواهد بود. شاید آمریکایی‌ها مایل به همکاری با ایران علیه داعش باشند اما هنوز هم برخی از کشورهای عربی منطقه حاضر نیستند با ایران پشت یک میز بنشینند.

در حالی که آمریکا به طور مکرر هرگونه همکاری با ایران علیه داعش را رد کرده بود جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در سخنرانی خود در شورای امنیت سازمان ملل در این باره اظهار کرد که او معتقد است تهران در مبارزه علیه داعش می‌تواند نقش مهمی ایفا کند.

وی همچنین گفته بود که در مبارزه علیه گروه‌های تروریستی در عراق هر کشوری در دنیا نقش خود را باید ایفا کند که این مساله شامل ایران نیز خواهد شد.

در این شرایط این سوال مطرح است که آیا ایران بدون رسیدن به یک توافق هسته‌ای حاضر به همکاری نظامی با آمریکا خواهد شد یا خیر؟

با وجود نگرانی‌ها و بدبینی‌های دیپلمات‌ها در دو طرف، آمریکا امیدوار است که در طول این هفته با ایران در زمینه کندسازی برنامه هسته‌ای‌اش به توافق برسد.

دیپلمات‌های پیشین و کنونی آمریکا بارها تاکید کرده‌اند که واشنگتن بحث مذاکرات هسته‌ای با مقابله علیه داعش را کاملا دو موضوع جداگانه می‌داند.

در همین زمینه رابرت آینهورن یکی از مقامات ارشد پیشین مذاکره‌کننده با ایران اظهار کرده است: ایران باید به سرعت تصورات غلطی که راجع به برنامه هسته‌ای‌اش وجود دارد را از بین ببرد اما من فکر می‌کنم که دولت آمریکا بسیار محتاطانه عمل خواهد کرد و سعی می‌کند ایران را متقاعد کند که این دو موضوع کاملا از یکدیگر جدا هستند.

هم‌چنین سوزان مالونی یکی دیگر از مقامات پیشین دولت آمریکا و عضو اندیشکده بروکینز معتقد است که ایران باید تلاش بیش‌تری در طول مذاکرات هسته‌ای انجام بدهد که دلیل اصلی آن نیز ناپایداری در منطقه است.

در مذاکرات بین ایران و کشورهای 1+5 و در آخرین مذاکرات میان مقامات آمریکایی و ایران متمرکز بر بحث برنامه هسته‌ای ایران بوده است اما موضوع مقابله با داعش نیز در آن مطرح شده است.

به نظر می‌رسد ایران و آمریکا در مبارزه علیه داعش مواضع مشترکی داشته باشند و هیچ کدام از آن‌ها نمی‌خواهند که مناطق تحت نفوذ دولت شیعه عراق به دست گروه‌ داعش بیفتد.

انتهای پیام

کد N509352