میرمرادزهی:

با مدیریت مناسب، نیازی به انتقال آب از خزر نیست

درياي خزر

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت که در صورت مدیریت مناسب آب نیاز به انتقال منابع آبی از دریای خزر به فلات مرکزی نخواهیم داشت.

هدایت الله میرمرادزهی در گفت‌و‌گو با خبرنگار پارلمانی ایسنا، با تأکید بر اینکه باید از کلیه ظرفیت‌ها جهت استفاده بهینه از آب بهره ببریم عنوان کرد: اگر منابع آبی را مدیریت کنیم می توانیم با هزینه بسیار کمتر نتیجه بهتری بگیریم و سرمایه‌گذاری مناسب‌تری انجام دهیم در نتیجه نیازی به طرح هایی مثل انتقال آب از دریای خزر نخواهیم داشت.

او ادامه داد: اگر آب را ذخیره کنیم هم سفره های زیرزمینی تقویت می‌شوند و هم سیکل طبیعی آب به حرکت در می‌آید و دوباره ابرها می بارند و بارندگی خواهیم داشت، یعنی مدیریت منابع آبی می تواند تأثیر زیادی در اقلیم نیز داشته باشد.

این نماینده مجلس گفت: جمع آوری آب باران ،‌استفاده بهینه از آب،‌ بالابردن راندمان آبیاری، بازگرداندن فاضلاب به چرخه مصرف، جدا کردن آب شرب از آب استحمام،‌ بستن سد روی رودخانه های مرزی و طرح های آبخیزداری و آبخوان داری از جمله اموری هستند که با انجام دادن آنها می توانیم از ظرفیت هایی که داریم استفاده بهینه ببریم.

میرمرادزهی خاطر نشان کرد : اگر نتوانستیم این اقدامات را به موقع انجام دهیم و آب را ذخیره کنیم یکی از کارهایی که باید خودمان را برای انجام آن آماده کنیم انتقال آب از خلیج فارس و دریای خزر به فلات مرکزی خواهد بود، البته مسیر خلیج فارس به فلات مرکزی نزدیک تر است و در نتیجه هزینه کمتری در صورت انتقال آب از خلیج فارس متحمل خواهیم شد به علاوه استان های شمالی و هم جوار با دریای خزر آب کافی دارند که نیاز کمتری به انتقال آب از دریای خزر احساس می‌شود.

انتهای پیام

کد N509063