هم‌زمان با فرارسیدن روز جهانی صلح

برنامه‌های مجمع جهانی صلح تشریح شد

هم‌زمان با فرارسیدن 21 سپتامبر مصادف با 30 شهریور روز جهانی صلح برنامه‌های مجمع جهانی صلح در این روز با شعار "حق ملت‌ها بر صلح عادلانه؛ آسیب شناسی ارائه راهکارها" تشریح شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) داوود عامری، دبیرکل مجمع جهانی صلح صبح امروز (شنبه) در کنفرانس خبری با تشریح برنامه های این مجمع ضمن معرفی کوتاهی از مجمع جهانی صلح گفت: این مجمع یکی از تشکل های بین المللی و مردم نهاد است که حدود 5 سال است تاسیس شده و در عرصه فعالیت های بین المللی فعال است اما رویکرد برنامه های آن بیشتر در خارج از ایران است و تلاشها برای نگاه رویکردهای داخلی کمتر بوده است.

وی افزود: مجمع جهانی صلح سعی کرده در خارج از کشور حدود 70 برنامه را سامان دهد و به کمک سازمانهای مردم نهاد و تشکلهای بین المللی تلاش کند نقش موثری را ایفا کند.

عامری در ادامه به بیان انگیزه‌های مجمع پرداخت و گفت: از جمله این انگیزه ها ضرورت تبیین صلح از دیدگاه اسلامی و ترویج آن در سطح بین المللی است. صلح به عنوان آرمان بشری مورد اتفاق نخبگان و اندیشمندان است اما به جای صلح پایدار با آسیب های فراوانی مواجه هستیم.

وی با اشاره به پدیده های موجود در منطقه از جمله داعش گفت: با توجه به این پدیده ها بر خورد فرض دانستیم تا در روز جهانی صلح به بیان دیدگاهها و برنامه هایمان بپردازیم و از این رو تلاش می کنیم تا در این روز آرمانهایمان مورد اتفاق بین المللی قرار گرفته و دنبال شود.

دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی در ادامه به آسیب های صلح در دنیای معاصر اشاره کرد و افزود: در دنیای امروز تصویری از صلح مورد اتفاق عموم وجود ندارد و این تصویر مخدوش است و اگر مورد اصلاح قرار نگیرد چیزی امکان پذیر نیست. همچنین اگر نتوانیم فرهنگ صلح را اصلاح کنیم اتفاق جدی نمی افتد. علاوه بر آن تعریف درستی از صلح که مورد اتفاق دستگاهها باشد در اختیار نداریم.

وی با اشاره به ضعف سازمان ملل و دستگاههای بین المللی در ایفای نقش خود تصریح کرد: سازمان ملل به اتفاق دولت ها برای حفظ صلح شکل گرفت اما ما کمتر دیدیم که این سازمان به اقامه صلح بپردازد و بیشتر نگاه امنیتی بر آن حاکم است . ما به عنوان سازماهایی که می توانیم نمایندگانی برای ملت های دنیا باشیم می توانیم راهکارهایی را برای برون رفت از وضعیت امروز ارائه کنیم.

عامری ادامه داد: آنچه در مجمع جهانی صلح به آن تعامل می کنیم و فکر می کنیم می تواند در زمینه صلح قدم شایسته ای برداریم پایه ریزی فرهنگ صلح براساس مبانی درست در دنیا، ایفای نقش موثر نخبگان، ایفای نقش سازمانهای مردم نهاد و بیان تعریفی از صلح عادلانه است.

دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی همچنین به تلاشهای این مجمع طی چندسال گذشته پرداخت و افزود: مجمع یک سازمان پرحجم با عناصر موظف فراوان نیست بلکه یک نهادی مردمی و سبک توام با محوریت نخبگان است. تعداد 80 نفر از نخبگان کشور در حوزه های بین المللی در این مجمع به صورت افتخاری فعالیت دارند و به پیاده سازی آرمان صلح می پردازند.

وی گفت: در این راستا به دنبال نخبگان جهان اسلام رفته و در حال حاضر تعداد 110 تن از این نخبگان از همکاران ما هستند که نشست های مستمری را در کشورهای گوناگون با آنها داشته ایم .مجمع در این سالها تعداد 70 برنامه بین المللی را در راستای تعمیق گفتمان صلح عادلانه اجرا کرده است.

وی تاکید کرد: امروزه مجمع از همراهی 500 تن از نخبگان و دانشگاهیان فعال در دنیا برخوردار است همچنین با اکثر کرسی های صلح در ارتباط بوده و بدون آنکه دفتری در کشورهای مختلف داشته باشد در 90 کشور عناصر و نخبگانی را در اختیار دارد که به آن در توسعه تفکر گفتمان صلح عادلانه کمک می کند. درحال حاضر نیز بیش از 5 هزار تن از نخبگان دنیا درباره صلح عادلانه صحبت کرده و هزاران مقاله در این باره منتشر و کتابهای این مقالات نیز در دست انتشار است.

عامری در ادامه به کنفرانس بین المللی حقوقدانان جهان اسلام که نیمه دوم سال 93 برگزار خواهد شد اشاره کرد و افزود: به منظور ایجاد ائتلاف سازی جهانی کنفرانس بین المللی حقوقدانان جهان اسلام نیمه دوم 93 برگزار خواهد شد که حدود 200 تن از حقوقدانان برای بررسی آسیب های صلح اعلام آمادگی کردند. این کنفرانس 2 موضوع را در دستور کار خود دارد که تهیه شکواییه علیه رژیم صهویسنتی به دلیل جنگ اخیر که نوعی کودک کشی بود و همچنین ایجاد ائتلاف علیه گروههای تکفیری مثل داعش در منطقه به عنوان یکی از آسیب های صلح ، از این موضوعات است.

وی با اشاره به وجود دبیرخانه ائتلاف جهانی علیه تروریسم گفت: این دبیرخانه از سه سال پیش در تهران تشکیل شده است امسال هم یک نشست خواهد داشت، اما هنوز توافق نشده که این نشست در تهران یا در وین برگزار شود اما برای اوایل سال آینده نشست برگزار خواهد شد. علاوه بر آن سال گذشته اولین نشست مجمع با عنوان دیپلماسی و قدرت نرم در سیره پیامبر (ص) برگزار شد. این اجلاس با حضور نخبگان داخلی و خارجی بود. نشست دوم نیز برنامه ریزی شده که تا پایان سال در تهران برگزار شود.

دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی در ادامه از برنامه ریزی این مجمع برای ترویج گفتمان صلح عادلانه به واسطه همیاران افختاری خبر داد و گفت: قرار است از این همیاران صلح افتخاری برای ارتباط بهتر با جوامع بشری کمک گرفته شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه با توجه به وجود جنگهای مذهبی در منطقه چگونه می توان میان نهادهای مذهبی از جمله حوزه علمیه قم، حوزه علمیه نجف و الازهر مصر همکاری ایجاد کرد، اظهار داشت: به نظر ما جنگ مذهبی در منطقه وجود ندارد این جنگ مذهبی نیست. البته دیگران تلاش می کنند نشان دهند که یک جنگ مذهبی درجریان است در حالی که سود و نفعش برای خودشان است.

عامری به وجود داعش در منطقه اشاره کرد و افزود: ظلمی که داعش به اهل تسنن کرد بیشتر از اهل تشیع بوده است. داعش یک گروه مذهبی علیه یک مذهب نیست و به نظر ما جهان اسلام یک پارچه است و ما باید به همگرایی و وحدت جهان اسلام فکر کنیم.

وی گفت: هرچه ما مستقل‌تر و بی واسطه تر گفت گو کنیم راحت‌تر می توانیم با یکدیگر کنار بیاییم. مشی ما در مجمع جهانی این بود که باید نوعی اتئلاف مفهومی شکل بگیرد.

وی در خصوص حمایت برخی کشورها از مساله تروریسم اظهار کرد: برخی کشورهای منطقه به دلیل نفوذ قدرت های بزرگ دستشان در حمایت از تروریسم آشکار است و اسناد آن هم موجود است . دشمنان ما کشورهای اسلامی نیستند بلکه نظام سلطه است اما گروهها و حرکت هایی در برخی کشورهای اسلامی هستند که به عنوان حرکت های غیر متعارف جریان دارند لذا اول باید به کشورهای اسلامی هشدار داده و آنها را از این مسیر دور کنیم و به جای آن باید نقد کرده و برخورد کنیم.

دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی افزود: اگر بتوانیم بین جبهه اسلامی اتحاد برقرار کنیم می توانیم معارضان را تحت فشار قرار دهیم.

وی در بخش پایانی سخنانش به وظایف جامعه رسانه ای کشور در بخش گسترش گفتمان صلح عادلانه اشاره کرد و افزود: رسانه‌ها نقش کلیدی در مسایل کشورها دارند و به گفته محققان رسانه ها جامعه ساز و گفتمان ساز هستند لذا اگر بپذیریم که صلح عادلانه یک آرمان بشری است رسانه ها می توانند پیام صلح عادلانه را به دنیا منعکس کنند.

همچنین رسانه‌ها می توانند صلح عادلانه را به عنوان یک مطالبه جهانی عرضه کنند و علاوه بر آن نوعی بازتعریف از حوزه صلح را در دنیای امروز انجام داده و به نقد برخی عملکردها و نگاهها به صلح بپردازند. در کنار اینها، توجه رسانه ها به عملکرد دستگاه‌های بین المللی در این خصوص نیز مورد توجه است و اگر ائتلاف واقعی بین رسانه های دنیا ایجاد شود بسیاری از کارها انجام خواهد شد.

انتهای پیام

کد N508991