کرباسچی:با افراط فضای انتخاباتی،ائتلاف اصلاح‌طلبان شکل خواهد گرفت

اصلاح‌طلبان

دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی گفت: اگر اصلاح طلبان به این نتیجه برسند که فضای افراطی شرایط کشور را تهدید می‌کند، ممکن است تن به ائتلاف هم بدهند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،غلامحسین کرباسچی در گفتگویی درباره‌ی تاکنیک‌های مد نظر اصلاح‌طلبان برای انتخابات آتی،اظهار کرد:به هر حال یک مجموعه سیاسی تاکتیک‌های مختلفی را در فعالیت‌های انتخاباتی به کار می‌گیرد. بخشی از این مسائل غیر از تاکتیک می‌تواند استراتژی هم باشد.

وی همچنین با اشاره به امکان ائتلاف اصولگرایان با اصلاح‌طلبان تصریح کرد: اگر اصلاح‌طلبان به این نتیجه برسند که فضای افراطی شرایط کشور را تهدید می‌کند که به نفع هیچ طیفی – نه اصلاح‌طلب و نه اصولگرا و نه منافع ملی و مردم – نیست، آن وقت برای طرد مجموعه افراطی که از دید اصلاح‌طلبان با منافع ملی تضاد دارد(مثل همین مجموعه‌ای که بخشی از آنها را در مجلس هم می‌بینیم و حتی شخصیت‌های اصولگرا هم نسبت به آنها ابراز مخالفت و جدایی می‌کنند ) ممکن است تن به ائتلاف هم بدهند.

کرباسچی در بخش دیگری از این گفت‌وگو که با "عصر جدید"،ارگان رسمی حزب کارگزاران سازندگی انجام داده است،ادامه داد: اصلاح طلبان اگر احساس کنند کشور در شرایطی قرار دارد که بایستی مجموعه افراد معتدل و عقلگرا دور هم بنشینند و مسائل کشور را به نفع منافع ملی حل کنند، حتما به ائتلاف هم فکر می‌کنند. این هم به عنوان تاکتیک می‌تواند باشد و هم در سطحی دیگر به عنوان یک استراتژی برای اداره کشور بر مبنای تدبیر عمومی و وحدت ملی می‌تواند از سوی اصلاح طلبان مطرح شود.

وی با یادآوری شرایط سیاسی کشور در دوران جنگ تحمیلی خاطر نشان کرد: درست مثل شرایطی که ما در جنگ تحمیلی داشتیم. اصولگرا و اصلاح طلب همه در جبهه تلاش خود را می‌کردند. افراطیون هم بودند اما مجالی برای ظهور و بروز پیدا نمی‌کردند. اگر ما واقعا بخواهیم مسائل بحرانی کشور را – که بعضی از آنها کمتر از شرایط جنگ نیست – با همدلی حل و فصل کنیم حتما نیاز داریم که وحدت تاکتیکی یا حتی استراتژیک با کسانی که حتی از نظر تحلیل سیاسی با آنها مخالف هستیم داشته باشیم.

دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه رقیب اصلاح طلبان چه کسانی هستند ،اظهار داشت: من رقیب اصلی اصلاح طلبان را جریاناتی می‌دانم که منافع ملی را مد نظر قرار نمی‌دهند. چون اصلاح طلبان الان به شکلی با مسائل برخورد می‌کنند که خط قرمز آنها منافع ملی است. امروز مجموعه اصلاح طلبان به فکر منافع شخصی و حزبی و گروهی خود نیستند.

وی افزود: تمرکزشان در صحنه‌های سیاسی و از جمله در انتخابات زندگی راحت برای مردم و رفاه اجتماعی و بهبود شرایط سیاست خارجی و بهبود شرایط اقتصادی است. بحث ما در آینده نباید چندان بر محور عناوین دنبال شود. گفتمان‌ها و برنامه‌های گروهها برای مردم مهم‌تر است. البته گفتمانی که مبتنی بر سابقه عملی باشد.

کربایچی همچنین ادامه داد: کسی که شعارهای افراطی و نامعقول در تمام طول مدت کاری و مسئولیت سیاست‌اش داده نمی تواند یک شبه از حل مسائل کشور صحبت کند. بنابراین تاکید بر بهبود عملکرد دولت در ابعاد مختلف سیاسی و اقتصادی وسیاست خارجی و حمایت اصلاح طلبان بسیار مهم است و رقبای این گفتمان در واقع رقبای اصلاح‌طلبان هستند.

انتهای پیام

کد N508707