اوکراین، لهستان و لیتوانی یگان نظامی مشترک تشکیل دادند

اوکراین، لهستان و لیتوانی یک نیروی مشترک نظامی تشکیل دادند که به گفته رئیس جمهوری لهستان احتمالا نخستین مانورش در این منطقه را سال آتی میلادی آغاز می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، از زمان الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در مارس سال جاری میلادی این سه کشور و دیگر کشورهای این منطقه در حالت آماده باش به سر برده‌ و قدرت‌های غربی مسکو را به اعزام نیرو برای حمایت از شورشیان شرق اوکراین متهم کرده‌اند.

مقامات دفاعی لهستان گفتند، این یگان مشترک جدید می‌تواند در عملیات‌ حفاظت از صلح شرکت کند و اگر در آینده لازم شد می‌تواند اساس یک گروه نظامی ناتو را تشکیل دهد.

برونیسلاو کومورووسکی، رئیس جمهوری لهستان پس از آنکه وزرای دفاع این سه کشور توافقنامه تشکیل این یگان را امضا کردند، گفت: امیدوارم که برگزاری نخستین مانور در سال آتی میلادی امکان پذیر شود. تشکیل این یگان بخشی از یک برنامه بزرگ برای حمایت از اوکراین در میان دیگر کشورهای این منطقه به روز شده است.

ناتو در حال حاضر برنامه‌های وسیعی را برای تقویت تدابیر دفاعی‌اش در شرق اروپا با هدف اطمینان دادن به متحدان نگرانش نسبت به جاه‌طلبی‌های نظامی روسیه تصویب کرده است. مسکو مسلح کردن جدایی طلبان حامی روسیه در شرق اوکراین را رد کرده است.

مقر این یگان در شهر لوبلین، واقع در شرق لهستان و در نزدیکی مرز اوکراین خواهد بود.

سخنگوی وزارت دفاع لهستان گفت: تعداد نیروهای این یگان همچنان مورد بررسی قرار دارد اما این یگان ظرف 24 ماه آینده کاملا قادر به فعالیت خواهد بود.

انتهای پیام

کد N508667