هشدار ترکیه به ارمنستان درباره ادامه مناقشه قره‌باغ

نخست وزیر ترکیه گفت: مادامی که ارمنستان موضع افراطی و سرسختانه خود را ادامه دهد و تلاشی برای حل مشکل قره‌باغ نکند، جایی در پروژه‌های منطقه‌ای نخواهد داشت.

نخست وزیر ترکیه گفت: مادامی که ارمنستان موضع افراطی و سرسختانه خود را ادامه دهد و تلاشی برای حل مشکل قره‌باغ نکند، جایی در پروژه‌های منطقه‌ای نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه پس از مذاکرات دو جانبه با الهام علی‌اف، رئیس جمهوری‌ آذربایجان در جریان کنفرانس خبری مشترکی گفت، اگر ارمنستان به تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان احترام بگذارد و میان این دو کشور صلح برقرار شود، آن وقت ایروان در پروژه‌های همکاری منطقه‌ای سهیم خواهد بود.

وی افزود: مادامی که مشکل قره باغ حل نشود و موضع افراطی و سرسختانه ارمنستان ادامه یابد، ایروان در این پروژه‌ها جایی نخواهد داشت. ترکیه در کنار جمهوری آذربایجان خواهد بود تا هر سانتی‌متر از خاک این کشور از ارمنستان جدا شود. حتی قوانین بین‌المللی نیز با این مساله موافقند. تا زمانی که قوانین بین‌المللی تحقق نیابند، ترکیه برای برقراری صلح در جمهوری آذربایجان شانه به شانه در کنار این کشور خواهد بود. هرگونه اقدام منفی از سوی ارمنستان نسبت به جمهوری آذربایجان واکنش شدیدتر ترکیه را به همراه خواهد داشت.

ناگورنو قره باغ، یکی از مناطق جمهوری آذربایجان که اکثرا ارامنه در آنجا ساکن هستند، ریشه درگیری شدیدی در اوایل دهه 1990 میلادی بود یعنی زمانی که نیروهای مسلح ارمنستان ناگورنو قره باغ و هفت استان همجوار آن را تصرف کردند. اگرچه توافقی درباره یک آتش بس به وجود آمده اما هیچ توافق نامه‌ای در زمینه صلح مداوم به وجود نیامده و تلاش‌های دیپلماتیک برای دستیابی به یک راه حل مناسب در خصوص این درگیری‌ با کمک سازمان امنیت و همکاری اروپا ناکام مانده است. با وجود چهار قطعنامه سازمان ملل مبنی بر خروج نیروهای ارمنستان از خاک جمهوری آذربایجان، همچنان ارمنستان کنترل 20 درصد از خاک جمهوری آذربایجان را به دست دارد.

پس از آغاز این درگیری، ترکیه برای همبستگی با جمهوری آذربایجان در سال 1933 میلادی مرز خود با ارمنستان را بست. مساله خروج ارمنستان از منطقه ناگورنو قره باغ برای آنکارا بسیار مهم است چرا که بارها اشاره کرده این اقدام راه‌ها برای بازگشایی مرز ترکیه با ارمنستان را هموار می‌سازد.

داوود اوغلو در این کنفرانس خبری به پروژه‌های منطقه‌ای میان ترکیه و جمهوری آذربایجان همچون خط لوله نفتی باکو- ‌ تفلیس - جیحان، خط لوله گازی باکو- تفلیس - ارزروم و پروژه خط لوله گاز طبیعی منطقه‌ای اشاره کرده و گفت این پروژه‌ها نه تنها برای ترکیه و جمهوری آذربایجان خوب هستند بلکه به صلح در قفقاز، کشورهای حوزه بالکان، اروپا و آسیا کمک می‌کنند.

انتهای پیام

کد N508468