حمایت شورای امنیت از عراق در جنگ علیه داعش

عراق,شوراي امنيت,داعش

شورای امنیت با صدور بیانیه‌ای بر حمایت خود از عراق در جنگ علیه داعش تاکید کرد. این اقدام در نشستی وزارتی به ریاست جان کری صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، در این بیانیه از جامعه بین‌الملل خواسته شده است تا روند و دامنه حمایت از دولت عراق در مقابله با داعش و دیگر گروه‌های مسلح وابسته به آن را گسترده‌تر سازد.

سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز اعلام کرد که واشنگتن آماده است عملیات نظامی خود را علیه داعش در عراق و سوریه گسترده‌تر سازد.

وی با بیان اینکه این عملیات نظامی براساس استراتژی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود، اظهار کرد که کشورش به پیشرفت‌های بسیاری در تشکیل ائتلاف بین‌المللی برای مقابله با داعش دست یافته است.

در همین راستا مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه دولت جدید عراق باید اوضاع امنیتی در این کشور را حل و فصل کند و در مورد دودستگی‌های نژادی در این کشور بررسی‌هایی را به عمل آورد، گفت: ما به عراق می‌رویم تا این کشور امکان دفاع از خود را داشته باشد.

وی در نشست شورای امنیت گفت: ما حمایت انسانی برای پشتیبانی از آوارگان در عراق به عمل می‌آوریم و باید دست به فعالیت‌های بیشتری در این زمینه بزنیم. ما با شریکان و دوستان خود هماهنگی‌هایی را به عمل می‌آوریم تا عراق دارای ثبات شود.

وی عنوان داشت: باید بحران سوریه و عراق در زمانی واحد مورد بررسی و حل و فصل قرار بگیرد چرا که اگر ما اوضاع سوریه را مدنظر قرار ندهیم نمی‌توانیم راه حلی را برای این بحران‌ها پیدا کنیم.

وی در سخنانی مدعی شد: نظام سوریه عامل مشکلات در منطقه است و راه حل سیاسی براساس معاهده ژنو باعث پایان بحران سوریه می‌شود و مرحله انتقالی در سوریه یک مساله اساسی است.

در همین حال جان کری، وزیر خارجه آمریکا در سخنانی در جلسه شورای امنیت هشدار داد که داعش تهدید مستقیمی علیه عراق و سوریه و به طور کلی خاورمیانه به شمار می‌آید و اگر مقابله‌ای با این گروه صورت نگیرد به خارج از منطقه انتقال خواهد یافت.

وی عنوان داشت: داعش دست به کشتارهای دسته جمعی با وحشی گری هرچه تمام‌تر در عراق و سوریه می‌زند و باید از طریق تلاش‌های جهانی فراگیر با داعش مقابله شود.

انتهای پیام

کد N508393