کنعانی مقدم:

نگاه حاکم بر دانشگاه‌ها باید نگاهی فراجناحی باشد

وزير علوم,سال تحصيلي جديد

دبیرکل حزب سبز با اشاره به حضور سرپرست در آستانه سال تحصیلی جدید در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اظهار کرد: حضور سرپرست در وزارت علوم در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید، اتفاق خوبی برای نظام آموزش کشور به شمار نمی‌آید.

دبیرکل حزب سبز با اشاره به حضور سرپرست در آستانه سال تحصیلی جدید در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اظهار کرد: حضور سرپرست در وزارت علوم در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید، اتفاق خوبی برای نظام آموزش کشور به شمار نمی‌آید.

حسین کنعانی مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که حضور سرپرست در وزارت علوم در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید، اتفاق خوبی برای نظام آموزش کشور به شمار نمی‌آید، خاطرنشان کرد: چنانچه دولت بتواند در زمان باقیمانده تا آغاز سال تحصیلی گزینه خود را برای وزارت علوم معرفی کند، به نفع نظام آموزشی و خود دولت است.

وی اعمال سیاست‌های متفاوت از سوی وزرای مختلف علوم طی ده سال گذشته و نحوه نگاه آنها به بحث علمی را از جمله علل وقوع چنین اتفاقی دانست و گفت: وزارت علوم باید به عنوان یکی از مهمترین مراکز تولید علم از ثبات مدیریتی و سیاسی برخوردار باشد چرا که تغییر سیاست‌ها با توجه به سلایق مختلف وزرا ضربه‌ بزرگی به نظام آموزشی کشور وارد می‌کند.

دبیرکل حزب سبز ادامه داد: امیدوارم که با تعیین وزیری شایسته از سوی دولت جلوی این نقیصه هرچه زودتر گرفته شود.

کنعانی مقدم همچنین با اشاره به نگاه جریانات سیاسی به مراکز علمی، اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که همواره در وزارت علوم شاهد آن بودیم، نگاه جریانات سیاسی به مراکز علمی و دانشگاه‌های کشور به عنوان یک تشکیلات ساختاری و حزبی بوده است. این در حالی است که این نوع نگاه با روح قانون اساسی و توصیه‌ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری در مورد مراکز علمی کشور مغایرت دارد.

این فعالی سیاسی اضافه کرد: به همین دلیل است که دانشگاه‌ها در عین حال که باید سیاسی باشند نباید به ابزارهای سیاسی جریانات سیاسی تبدیل شوند.

وی خاطرنشان کرد: نگاه سیاسی برخی وزرا نسبت به مسائل وزارت علوم و تغییراتی که آنها در این وزارتخانه اعمال کردند ممکن است باعث به وجود آمدن این برداشت شود که دانشگاه‌ها در اختیار یک جناح خاص قرار گرفته‌اند این در حالی است که نگاه حاکم بر دانشگاه‌ها باید نگاهی فراجناحی باشد تا کشور بتواند در مسیر توسعه خود حرکت کند.

دبیرکل حزب سبز در پایان با تأکید بر اینکه سرپرست وزارت علوم باید ایجاد و تثبیت فضای آرام و شاداب و عزمی جدی برای تولید علم و اقتصاد دانش‌بنیان را از اهداف خود در سال تحصیلی جدید قرار دهد، اظهار کرد: سرپرست وزارت علوم باید از اعمال تغییرات و جابه‌جایی‌هایی که ممکن است وزیر بعدی را تحت فشار قرار دهد پرهیز کند.

انتهای پیام

کد N508256