صادق زیبا کلام: به روحانی فشار زیادی می آورند با اوباما دیدار نکند

آرمان نوشت:

رابطه‌ ایران و آمریکا بعد از پيروزي انقلاب اسلامي بطور كامل قطع شد و پس از آن عادي‌سازي روابط همواره در دو کشور موافق و مخالفاني داشته است و هرگاه روزنه‌اي براي برقراري رابطه ايجاد شده گروهي آن را با اما و اگر همراه كرده‌اند. روي كار آمدن حسن روحاني نويدي دوباره براي گسترش روابط بين‌الملل كشور بود و ديگر كشورها كه اين را فرصتي در برابر خود ديدند سعي كردند روابطي متفاوت از گذشته با ايران داشته باشند. سفر روحانی به نيويورك و شركت در اجلاس سالانه مجمع عمومي در سال گذشته از اين جهت ويژه تلقی شد كه برای نخستين بار ديدار در سطح وزراي خارجه ميان ايران و آمریکا و پس از آن مكالمه‌ای تلفني ميان دو رئيس‌جمهور برقرار شد. بعد از يك سال سفر دوباره روحاني به آمريكا و شركت در اجلاس مجمع عمومي گمانه‌ها در رابطه با ديدار ميان دو رئيس‌جمهور را تقويت کرده است.

مساله‌اي كه دكتر صادق زيباكلام استاد دانشگاه اينگونه درباره آن مي‌گويد:

-نخستين گامي كه چه آقاي روحاني و چه هر شخص ديگري كه مي‌خواهد گشايشي در اين راه ايجاد كند، باید انجام دهد طرح اين سوال است كه اساسا علت ادامه قطع رابطه دو کشور برای چيست؟! معتقدم تا اين مساله حل نشود گشایشی صورت نمی‌گیرد. دليل عدم‌موافقت با عادي‌سازي رابطه با آمريكا اين است كه برخی دشمني‌های آمريكا ادامه دارد. اگر این دشمنی‌ها برطرف شود و آمریکا برای حسن‌نیت پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کند و تحریم‌های ظالمانه را بردارد آن وقت می‌توان در یک شرایط برابر نشست و برای عادی‌سازی روابط دو کشور صحبت کرد.

-احتمال ديدار اوباما-روحانی بسيار ضعيف است چرا كه فشار زيادي به آقاي روحاني وارد است تا ديداري با اوباما نداشته باشد هرچند بر اساس برنامه‌ای هم که ارائه شده و سخنگوی دولت آن را روز چهارشنبه اعلام کرد چنین دیداری پیش‌بینی نشده است. سال گذشته هم كه ايشان مكالمه تلفني با رئيس‌جمهور آمريكا داشتند اگر به ياد بياوريم موضوع کاملا اتفاقی بوده است.

-دشمني با ايران هيچ منفعتي براي آمریکا ندارد. امروز ایران به عنوان یک کشور قوی در منطقه و حتی جهان شناخته می‌شود و اگر واقعا آمریکایی‌ها به دنبال مبارزه با تروریسم هستند نمی‌توانند بدون حضور ایران مبارزه واقعی با تروریسم داشته باشند چراکه ایران معتقد است ائتلافی که امروز آمریکا با متحدانش بر علیه تروریسم در عراق تشکیل داده‌اند به نوعی حضور خود را برای بهره‌برداری از منطقه به دنبال دارد و معنی واقعی مبارزه با تروریسم به خود نمی‌گیرد. ایران خود قربانی تروریسم است و نشان داده اگر در منطقه از روی حسن‌نیت کشورها در این مسیر قدم بردارند قطعا ایران در این راه پیشگام خواهد بود.

 

45231

 

کد N508242