سنایی عنوان کرد:

تلاش ایران و روسیه برای افزایش سطح مبادلات تجاری به بیش از 15 میلیارد دلار

سیاست خارجی

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه گفت: امروز توافقات جدی در حوزه اقتصادی بین ایران و روسیه به عمل آمده و دو کشور تلاش می کنند سطح فعالیت های تجاری را تا سال 2015 به بیش از 15 میلیارد دلار برسانند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه که به دعوت مسئولین دانشگاه دولتی حمل و نقل مسکو، در جمع دانشجویان آن دانشگاه حضور یافت، طی سخنانی به طرح مباحثی در زمینه تحولات جاری در منطقه و جهان و همچنین تاثیر آن بر روابط ایران و روسیه پرداخت.


در ابتدای این برنامه ولادیمیرگلاسکوف معاون دانشگاه ضمن قدردانی از حضور سفیر ایران درجمع دانشجویان، گفت: این دانشگاه در پروژههای مختلفی در ایران فعالیت نموده است و همچنان علاقمند به گسترش این همکاری‌ها بویژه در زمینه آموزش و پژوهش است.

در ادامه این نشست، سفیر جمهوری اسلامی ایران به ایراد سخن پرداخت و  گفت: ایران و روسیه  منافع و تهدیدات مشترکی در منطقه دارند و در صحنه نظام بین المللی نیز از اشتراک نظر در بسیاری از حوزه ها برخوردار هستند.

وی افزود: هر دو کشور مخالف نظام تک قطبی و معتقد به جهان چند قطبی هستند. ما بر این اعتقاد هستیم که سازمانهای بین المللی باید نقش جدی تر در حل و فصل مشکلات جامعه جهانی ایفاء نمایند. هرچند امروزه  این قبیل سازمانها به وظایف اصلی خود عمل نمی‌کنند و دچار ضعف در حوزه مسئولیت های خود هستند، اما باید کمک کرد سازمانهای بین المللی از اهداف اصلی خود دور نشوند.

سنایی گفت: کشورهای غربی با سوء استفاده از ضعف سازمانهای بین المللی  و دور زدن این سازمانها، با دخالت در امور داخلی کشورها منطقه، آنها را دچار بی ثباتی و نا امنی نموده‌اند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه ادامه داد: ایران و روسیه علاوه بر همکاری در موضوعات کلان بین المللی، در خاورمیانه، آسیای میانه و قفقاز و همچنین در حوزه دریای خزر، همکاری تنگاتنگی دارند. در حوزه دوجانبه نیز روابط دو کشور طی 20 سال گذشته گسترش یافته و دیالوگ خوبی بین سران دو کشور برقرار شده است.

وی افزود: بعد از روی کار آمده دولت جدید در ایران، تاکنون سران دو کشور سه بار با هم دیدار داشتند. امروز توافقات جدی در حوزه اقتصادی بین دو کشور بعمل آمده و ما تلاش داریم سطح فعالیت های تجاری را تا سال 2015 به بیش از 15 میلیارد دلار برسانیم.

مهدی سنایی گفت: در زمینه ترازیت و حمل و نقل ریلی نیز همکاری های خوبی بین دو کشور صورت گرفته است که اولین مورد آن کریدور شمال – جنوب است. این کریدور حوزه بالتیک را به خلیج فارس متصل می‌سازد. ایران بهترین مسیر برای دستیابی روسیه و کشورهای آسیای مرکزی به خلیج فارس است. ما به دنبال احیای خط ریلی گذشته بین ایران و شوروی هستیم. توافقاتی در این زمینه بین ایران و روسیه بعمل آمده و در مرحله اجراء قرار گرفته است.

در خاتمه این سخنرانی تعدادی از دانشجویان به طرح سوالاتی در زمینه آثار تحریم‌ها بر اقتصاد و مردم ایران، راههای مقابله با این تحریمها، امکان بهره مندی روسیه از تجربیات ایران برای مقابله با تحریم‌های غرب، موضع ایران در قبال تحولات منطقه و جهان و دورنمای همکاریهای ایران و روسیه پرداختند.

شایان ذکراست در این دیدار لوح یاد بود دانشگاه حمل و نقل مسکو به سفیر جمهوری اسلامی ایران اهدا شد. 

دانشگاه حمل و نقل مسکو با بیش از یکصد و بیست هزار دانشجو، از دانشگاه‌های برتر روسیه است.