شلیک گلوله به سمت قایق کره‌شمالی از سوی کره‌جنوبی

وزارت دفاع کره‌جنوبی اعلام کرد که نیروی دریایی این کشور گلوله‌هایی را به منظور خاتمه دادن به تجاوزی که از سوی یک کشتی گشتی کره شمالی در منطقه دریایی مورد مناقشه بین دو کره صورت گرفته بود، شلیک کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این نخستین نقض مناطق مرزی آبی میان دو کره طی چهار ماه اخیر بوده است که پیش از مراسم افتتاح بازی‌های آسیایی در شهر بندری اینچئون کره‌جنوبی گرفت.

یک سخنگوی وزارت دفاع کره‌جنوبی گفت: این کشتی گشتی در فاصله نیم مایل دریایی یا 900 متری جنوب منطقه مورد مناقشه مرز دریای زرد حضور داشته است.

وی افزود: یکی از کشتی‌های ما از طریق بلندگو به این قایق هشدار داد و بعد شش گلوله شلیک کرد. این کشتی دقایقی بعد منطقه را ترک کرد.

مرز دریایی دو کره که از سوی نیروهای سازمان ملل به رهبری آمریکا و پس از جنگ سال‌های 1950 تا 1953 بین این دو کشورتنظیم شده بود در سال‌های 1999، 2002 و 2009 صحنه درگیری‌های دریایی کوتاه، اما خونین بود.

جنگ میان دو کره با یک آتش‌بس به جای توافق ‌نامه صلح خاتمه یافت، اما دو کره به لحاظ فنی هنوز با یکدیگر برسر نزاع هستند. خبرگزاری یونهاپ به نقل از یک منبع نظامی که نخواست نامش فاش شود، گفت که قایق گشتی کره‌شمالی از مرز عبور کرده تا امنیت یک قایق بدون سرنشین را تامین کند، اما وارد مرزهای آبی کره‌جنوبی شده است.

این مقام در ادامه افزود: این کشتی سپس قایق را به سمت آب‌های کره‌شمالی هدایت کرد.

انتهای پیام

کد N507966