تسلط داعش بر عین العرب/ جان ۵۰۰ هزار غیر نظامی در خطر است

تسنیم نوشت:

گروه تروریستی داعش روستاهای منطقه کُرد نشین عین العرب در شمال سوریه را مورد حمله و کنترل ۲۱ روستا را به دست گرفته‌ است که با تصرف این روستاها ۵۰۰ هزار غیر نظامی در معرض فاجعه انسانی قرار دارند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از منابع خبری، آتش جنگ در شهر کُردنشین عین العرب در شمال سوریه در حالی در حال زبانه کشیدن است که تروریست‌های داعش با توطئه و همدستی ترک‌ها به این منطفه نفوذ کرده و در حال پیشروی در آن هستند.

محاصره عین العرب توسط داعش 500 هزار غیر نظامی را در معرض فاجعه انسانی قرار می‌دهد
در پی تسلط تروریست های دولت اسلامی در عراق و شام - داعش- بر بیش از 20 روستا از توابع شهر کُرد نشین عین العرب در شمال سوریه، حلقه محاصره علیه این شهر استراتژیک تنگ تر شده و احتمال بروز فاجعه انسانی در آن قوت یافته است.
روستاهای اشغال شده عبارتند از کورک، شاویک، قرفل، سرزوری، جرن، قرطل، کوشکار، خانة، بغدیک، بیر ناصر، کوبلک، هوالیک، شویتی، متین، از محور شرقی و قلعة حدید وقراریشک از جنوب و بیاضیة، زور مغار، جب الفرج، زرک، وتعلک از غرب.
با اشغال روستاهای مزبور محاصره عین العرب تنگ تر شده و چه بسا فاجعه انسانی در انتظار بیش از 500 هزار غیر نظامی باشد زیرا محاصره این شهر موجب کمبود کالاهای اساسی مورد نیاز مردم به ویژه مواد غذایی شده است.
عین العرب به دلیل اینکه هم مرز ترکیه است از اهمیت استراتژیک برخوردار ست و به مواضع داعش بسیار نزدیک است و در واقع حلقه اتصال دو شهر اشغالی جرابلس و تل ابیض، به شمار می آمد.
روزنامه السفیر لبنان در مطلبی با اشاره به تصرف روستاهای کردنشین منطقه عین العرب واقع در شمال سوریه توسط داعش به بررسی نقش ترکیه در این حمله پرداخته است.
بر اساس این گزارش این حمله تروریستی با همکاری سرویس اطلاعاتی ترکیه و در واکنش به ائتلاف بین المللی علیه داعش صورت گرفته است، زیرا ائتلاف مزبور می‌تواند امید ترکیه به ابوبکر البغدادی سرکرده داعش برای فرسایش سوریه و عراق و تضعیف کُردها را به ناامیدی تبدیل کند.
حمله به عین العرب (کوپانی) و نیز حومه تل ابیض در شرق سوریه یکی از بزرگترین عملیات نظامی داعش پس از حمله به عراق و به عبارت بهتر اشغال موصل به شمار می‌آید که به احتمال زیاد با تصمیم ترکیه صورت گرفت، زیرا اهداف و منافع مشترک داعش و ترکیه در این خصوص دخالت داشت.
اما دایره حملات داعش به عین العرب در حالی در ساعت های اخیر گسترش یافته است که این شهر کُرد نشین چند ماه پیش با رسیدن یک هزار و 500 مبارز کُرد در برابر حملات قبلی داعش مقاومت کرد، اما اکنون به دلیل محاصره بخش مرکزی آن درمعرض تهدید و فاجعه قرار گرفته است.
اکنون داعش پس از دو ماه استراحت و جمع آوری هزاران جنگجو، در چند ساعت گذشته توانست با کمک ترکیه به سمت روستاهای غربی و جنوبی و نیز شرقی عین العرب پیشروی کند.
عین العرب از چندی پیش به پناهگاه هزاران کُرد و عرب مهاجر تدبیل شده بود که از حدود 26 روستای اطراف به آن پناه آورده بودند اما باز از حملات داعش در امان نماندند.

ترکیه مرز خود را به روی کُردها بست
صالح مسلم محمد از مسئولان کُرد اعلام کرد که اکنون نبرد سختی در سه محور عین العرب در جریان است و به منظور در امان ماندن مردم از حملات وحشیانه داعشی ها، برخی روستاها تخلیه شده است.
به گفته وی 35 کیلومتر از مساحت این شهر به محاصره در آمده است، با این حال هرگز سقوط نخواهد کرد و این غیر ممکن است.
مسلم محمد همچنین گفت که ترکیه به منظور کامل شدن محاصره عین العرب ازورود اهالی مناطق مورد حمله داعش به مرزهای خود جلوگیری می کند و مانع ورود آنان به خاک این کشور می شود.

تانک‌های ترکیه در شرق عین العرب
این منبع افزود: ورود تانک های ترکیه به صحنه نبرد موجب شد پل قره قوزاق در شرق عین العرب که اهمیت راهبردی دارد، به دست داعشی ها بیفتد.
به استثنای حزب کارگران کردستان که نبرد عین العرب را چالش طلبی ترکیه در جبهه غربی می دانند، هیچ یک از احزاب کُرد در دفاع از این شهر مشارکت ندارند.
در این میان مراد قره یلان معاون رهبر این حزب کُردهای ترکیه را به دفاع از عین العرب فراخواند.
مسلم محمد یادآورشد که هیچ یک از کشورهای غربی که سلاح نیروهای پیشمرگه را تامین می کردند، حتی یک تفنگ نیز به ما ندادند و علاوه بر این هیچ نیرویی از ائتلاف بین المللی با ما تماس نگرفته و هیچ گونه هماهنگی بعمل نیاورده است.
پاتک ترکیه به ائتلاف بین المللی علیه داعش
آنچه اکنون در صحنه عملی و به عبارت بهتر در میدان نبرد جریان دارد، این است که پس از دو ماه جنگ و گریز در شمال سوریه، این تصمیم ترکیه آن هم پیش از حمله نظامی آمریکا و کشورهای غربی علیه داعش، ضد حمله علیه ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا- کشورهای عربی خلیج فارس به شمار می آید.
به عبارت بهتر ترکیه با این اقدام در تلاش برای احیای طرح تسلط بر شمال سوریه و تسلم کردن کُردها است زیرا کُردها محور هرگونه حملات نظامی علیه داعش در عراق و سوریه به شمار می آیند، به ویژه اینکه آمریکایی ها وغربی ها همچنان تحقق فرضیه اعزام نیروی زمینی به عراق را بعید می دانند.
به هر حال ادامه پیشروی داعش در عین العرب همزمان با تلاش ترکیه برای ایجاد منطقه حائل با همکاری داعش صورت گرفته است، آن هم در شرایطی که جبهه النصره در حال پیشروی در ریف القنیطره بوده و 80 درصد آن را در اختیار گرفته است.
روشن است که ترکیه بر حملات ائتلاف بین المللی علیه داعش پیشدستی کرده و اکنون داعشی ها با پشتیبانی ترکیه در تلاش برای هدف قرار دادن طرح خود مختاری کُردها و جدا کردن منطقه شرقی کُردها از بخش غربی آن هستند و تلاش دارند این هدف را با تسلط بر مرکز منطقه کُردنشین یا همان عین العرب در مرز ترکیه تحقق بخشند.
در این شرایط چنانچه داعش بتواند عین العرب را به اشغال در آورد، مسائل شمال سوریه و غرب عراق در هم تنیده خواهد شد و امکان استقرار نیروهای تروریستی در شمال سوریه و بخش هایی از عراق و نیروگاههای تولید نیرو و تاسیسات توزیع آب در مرزهای ترکیه تا سوریه و از آنجا تا غرب عراق فراهم خواهد شد، به اضافه اینکه نبض فعالیت کشاورزی در اطراف رود فرات تحت سیطره تروریست ها در آمده و اقتصاد آن را در دست خواهند گرفت و به این ترتیب نیروی انسانی و منابع اقتصادی جدیدی را به چنگ خواهند آورد.

5252

کد N507924