اراکی: ولایت‌پذیری می‌تواند جوامع اسلامی را به وحدت برساند

سیاسی

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: حرف ما در مجمع تقریب و همایش علمای اسلام این بود که به ولایت الهی و محمدی برگردیم. هرگاه زیر پرچم قرآن، رسول‌الله و اهل بیت (ع) هستیم، هرگز دچار مشکل نمی‌شویم. ما همه این محورهای سه گانه را قبول داریم پس چرا همگی گرد آن جمع نمی‌شویم.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت‌الله اراکی صبح امروز در پیش‌خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان این که در دو هفته گذشته در تهران شاهد اتفاق بزرگی بودیم که آن همایش بزرگ علمای جهان اسلام در مقاومت از فلسطین بود، اظهار کرد: این یک تشکل جهانی و بین‌المللی است و علمای سراسر اسلام را دور هم جمع می‌کند و آن‌ها را در یک صف واحد قرار می‌دهد.

او ادامه داد: در قرآن کریم برای جامعه مومنان هویت‌ها و ویژگی‌های مشخصی تعریف شده است که از جمله آن ویژگی‌ها با ایمان بودن جامعه اسلامی است. جامعه‌ای که به معنای واقعی ایمان داشته باشد، هیچ‌گاه در برابر استکبارگران کم نمی‌آورد و همیشه برترین جامعه است. خداوند در آیه 55 و 56 سوره مائده به این ویژگی یعنی برتری جامعه اسلامی اشاره کرده است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: ویژگی بعدی جامعه اسلامی ولایت‌پذیری است. جامعه اسلامی باید با مودت از محمد و آل‌محمد هویت اصلی خود را پیدا کند. ما در انقلاب خود و صدور آن به سایر جوامع دیدیم که اگر از ولایت پیروی کنیم، همواره پیروز هستیم. ملت ما زیر چتر ولایت به هم پیوستند و این به هم پیوستگی باعث پیروزی آنها شد.

اراکی در ادامه با اشاره به خاصیت سوم جامعه ایمانی تصریح کرد: امام حسین (ع) در خطبه روز عاشورا فرمود «هیات من الذله» یعنی جامعه ایمانی و اسلامی هرگز ذلت را نمی‌پذیرد و عزت از آن خدا، رسول خدا و جامعه‌ای است که به معنای واقعی ایمان را درک کند. گاهی یکسری از افراد و منافقین فکر می‌کنند که برای رسیدن به عزت باید زیر پرچم آمریکا و صهیونیست باشیم و شرایط آن‌ها را بپذیریم در صورتی که این کار شدیدا در قرآن نهی شده است و خداوند به کفار مژده عذاب عظیم را داده است.

وی خاطرنشان کرد: خداوند در قرآن به دو نعمت اشاره می‌کند یکی نعمت عامه و دیگری نعمت تامه است. نعمت تامه شامل ولایت حضرت محمد (ص) و ائمه (ع) است لذا وقتی پیامبر در روز عید غدیر ولایت امیر المومنین را اعلام می‌کند، آیه نازل می‌شود که خداوند امروز دین را بر شما کامل کرد. ما همواره در نمازهای‌مان سوره حمد را قرائت می‌کنیم. یعنی از خداوند می‌خواهیم راه رهبرانی را به ما نشان دهد که نعمت را بر آن‌ها تمام کرده.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: خاصیت بعدی جامعه ایمانی و اسلامی یکپارچگی و یک دست بودن آن‌هاست. در جامعه و امت اسلامی هرگز جنگ و نزاع رخ نمی‌دهد و همگی پیرو فرمان الهی هستند. ما باید آن‌گونه که خدا از ما خواسته دستورات و عبادات اجرا کنیم نه آن‌گونه که نفس‌مان می‌خواهد. در زندگی باید همواره به فرمان الهی باشیم و از رهبر و ولایتی پیروی کنیم که در تمامی مسائل از جمله مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی راه اسلام را به ما نشان می‌دهد و این راه اسلام باعث یکپارچگی و وحدت ما می‌شود.

اراکی ادامه داد: یکی از مشکلات جامعه اسلامی امروز، یکپارچه نبودن آن‌هاست. چرا باید در جوامع اسلامی از مالزی تا مراکش گرفته که حدود یک میلیارد جمعیت هستند، دارای این‌چنین وضعیتی باشیم. فجیع‌ترین کشتارها و حوادث تلخ در جوامع اسلامی رخ می‌دهد. چرا یک کشور تروریست سرزمین اسلامی را اشغال می‌کند و همه منابع آن را به غارت می‌برد. مردم غزه امسال خونین‌ترین رمضان را گذراندند و نزدیک 2 هزار شهید و 12 هزار مجروح دادند. چرا کشورهای مسلمان به چنین وضعی دچار شدند.

او ادامه داد: چرا در جوامع اسلامی مساله امنیت باید اولین مساله جوامع باشد. چرا با این که ثروت عظیم دنیا و بهترین ژئوپولوتیک منطقه‌یی در دست مسلمانان است، ولی جوامع اسلامی تو سری‌خورترین جوامع شدند. خوشبختانه جامعه اسلامی به دلیل انقلاب و رهبری آن از این‌گونه مشکلات به دور است و امروز جامعه ایرانی عزیزترین جوامع جهانی است. خیلی از مسلمانان به ما افتخار می‌کنند و اگر عزتی در جهان است به خاطر ولایت و انقلابی بود که در ایران اسلامی رخ داد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: ولایت‌پذیری می‌تواند جوامع اسلامی را به وحدت برساند. حرف ما در مجمع تقریب و همایش علمای اسلام این بود که به ولایت الهی و محمدی برگردیم. هرگاه زیر پرچم قرآن، رسول‌الله و اهل بیت (ع) هستیم، هرگز دچار مشکل نمی‌شویم. ما همه این محورهای سه گانه را قبول داریم پس چرا همگی گرد آن جمع نمی‌شویم.

اراکی خاطرنشان کرد: حرف ما در اتحاد علمای مقاومت این است که باید یک پهنه بسیار گسترده و وسیعی را به وجود بیاوریم و از این سه رکن اصلی پیروی کنیم. اگر صف واحدی داشته باشیم، هرگز تجاوزگران نمی‌توانند وارد جوامع اسلامی شوند. ما در این همایش شماره حسابی را اعلام کردیم که مردم و تمامی علما بتوانند کمک‌های خود را واریز کنند.

انتهای پیام

کد N507830