جوکار: اگر اعضای 1+5 استقلال رای داشتند، مذاکرات هسته‌ای زودتر به سرانجام می‌رسید

انرژي هسته‌يي,مذاكرات ايران و گروه 1 5,مذاكرات هسته‌اي

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح درخواست‌های غیرمنطقی از ایران از سوی آمریکایی‌ها گفت که اگر سایر اعضای گروه 1+5 استقلال رای داشتند، مذاکرات هسته‌ای زودتر به سرانجام می‌رسید.

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح درخواست‌های غیرمنطقی از ایران از سوی آمریکایی‌ها گفت که اگر سایر اعضای گروه 1+5 استقلال رای داشتند، مذاکرات هسته‌ای زودتر به سرانجام می‌رسید.

محمد صالح جوکار در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: به اعتقاد من گروه 1+5 به طور کلی در حال فرصت‌سوزی است وگرنه از نظر قوانین نظارتی و حقوقی، جمهوری اسلامی هیچ‌گونه انحرافی در فعالیت‌های هسته‌ای خود ندارد و این مطلبی است که آنها هم به آن اذعان دارند، البته مطالبات خارج از چارچوب و پروتکل‌ها را مطرح می‌کنند که این خلاف تعهدات و برای بهانه‌جویی است.

وی با بیان اینکه 1+5 با طرح مطالبات فراقانونی به دنبال عدم دستیابی به نتیجه یا فشار آوردن قبل از مذاکرات است، افزود: آنها می‌خواهند پرونده هسته‌ای ما را سیاسی کنند و شاید هم منافع خودشان را در این مسیر می‌بینند و طبعا در چارچوب منافع خود تصمیم‌گیری می‌کنند.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مانع‌تراشی‌ها و طرح درخواست‌های غیرمنطقی و غیرکارشناسی از سوی آمریکا در مسیر مذاکرات هسته‌ای یادآور شد: اگر سایر اعضای 1+5 در مذاکرات جدی بودند و استقلال رای و نظر داشتند، مذاکرات زودتر به سرانجام می‌رسید اما در حال حاضر آمریکا بیشترین تاثیرگذاری را روی اعضای 1+5 دارد و آنها تعیین‌کننده هستند و برای ایران پیش‌شرط می‌گذارند.

جوکار با تاکید بر لزوم تقویت توانمندی‌های داخلی و پیگیری اقتصاد مقاومتی اضافه کرد: عاقلانه نیست که ما بخواهیم همه چیز را به مذاکرات گره بزنیم چراکه در دنیای دیپلماسی نمی‌توان روی هیچ چیز شرط بست بلکه باید همیشه جایگزینی داشته باشیم. از جمله در حوزه اقتصاد باید روی توانمندی و داشته‌هایمان برنامه‌ریزی کنیم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های داخلی کشور گفت: همه چیز در گروی دستیابی به توافق با 1+5 نیست. ما می‌توانیم با کشورهای همسو با خودمان وارد مذاکره شویم و از طریق آنها به 1+5 فشار وارد کنیم یا مثلا از کشورهای همسو با خودمان برای همکاری در حوزه‌های اقتصادی استفاده کنیم. از جمله اجلاس شانگهای که توانمندی خوبی در حوزه اقتصادی به شمار می‌آید و می‌توان از آن به نفع کشور استفاده کرد.

انتهای پیام

کد N507767