اولاند: جامعه بین‌الملل مسئولیت سنگینی در قبال اوضاع لیبی برعهده دارد

جنگ,فرانسه,ليبي

رئیس جمهوری فرانسه با بیان اینکه جامعه بین الملل مسئولیت سنگینی را در قبال اوضاع کنونی لیبی برعهده دارد، به شدت مداخله نظامی کشورهای غربی در لیبی در سال 2011 که نیکولا سارکوزی نیز در آن نقش برجسته‌ای را ایفا کرد، مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع، فرانسوا اولاند،‌ رئیس جمهوری فرانسه در کنفرانسی خبری گفت: پس از مداخله نظامی که در سال 2011 در لیبی صورت گرفت و به براندازی نظام معمر قذافی (دیکتاتور سابق لیبی) انجامید، تدابیری صورت نگرفت که باید انجام می‌شد و از اینجا بود که ناآرامی‌ها و آشوب‌ها در لیبی رخ داد.

رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرد:‌ جامعه بین الملل مسئولیت سنگینی را در قبال اوضاع لیبی برعهده دارد. نمی‌توان حمله کرد و سپس به اقدامات خود پایان داد. باید پس از آن نیز همکاری با مسئولان در صورتی که وجود داشته باشند، صورت بگیرد.

وی تاکید کرد: ما گفته بودیم که مسئولیت جامعه بین الملل است که مساله لیبی را حل کند. فرانسه نمی‌تواند در هر مکانی حضور داشته باشد. فرانسه نمی‌تواند دست به چنین اقدامی بزند، هرچند که ما می‌دانیم که شرایط لیبی خطر بزرگی به شمار می‌آید و این امکان وجود دارد که ناآرامی‌ها در لیبی به کشورهای دیگر همچون نیجریه، کامرون، چاد، تونس و مصر سرایت کند.

وی یادآور شد: در جنوب لیبی گروه‌های تروریستی مستقر هستند که غالبا آن‌ها همان گروه‌هایی هستند که ما آن‌ها را از مالی بیرون رانده بودیم.

انتهای پیام

کد N507645