متن کامل سخنرانی نماینده ایران در نشست شورای حکام آژانس

نجفی: نادیده گرفتن اقدامات اسراییل، بی‌طرفی آژانس را زیر سوال می‌برد

رژيم صهيونيستي,آژانس بين‌المللي انرژي اتمي,پهپاد,رضا نجفي

نماینده دائم ایران نزد آژانس در نشست شورای حکام با شاره به تجاوز پهپاد جاسوسی رژیم صهیونیستی به خاک ایران گفت: نادیده گرفتن این اقدام غیرمسوولانه اسراییل، بی‌طرفی آژانس را به صورت جدی زیر سوال می‌برد.

نماینده دائم ایران نزد آژانس در نشست شورای حکام با شاره به تجاوز پهپاد جاسوسی رژیم صهیونیستی به خاک ایران گفت: نادیده گرفتن این اقدام غیرمسوولانه اسراییل، بی‌طرفی آژانس را به صورت جدی زیر سوال می‌برد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، متن کامل سخنرانی رضا نجفی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست روز پنج‌شنبه شورای حکام به این شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رییس، مدیرکل و همکاران محترم،

هیات من از اینکه جنبش غیرمتعهدها بار دیگر از برنامه صلح‌آمیز ایران در این اجلاس حمایت کرده است خرسند است. نظر به این که این آخرین جلسه ریاست شما بر شورای حکام است، مایل هستم از ریاست شایسته شما بر این نهاد محترم قدردانی کنم. مهارت‌های دیپلماتیک و رهبری حرفه‌یی شما موجب شده است که شورا جلسات موفقی را طی سال گذشته داشته باشد. من بهترین‌ها را برای شما آرزو می‌کنم.

آقای رییس،

همان طور که توسط مدیرکل آژانس گزارش شده بود، گرایش رو به رشدی درباره استفاده از انرژی هسته‌ای وجود دارد و علاوه بر 437 نیروگاه هسته‌ای مشغول به کار در 30 کشور، 70 راکتور نیز در دست ساخت قرار دارند. جمهوری اسلامی ایران، از جمله کشورهایی است که قصد ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای بیش‌تری را دارد و در عین حال به دنبال تکمیل برنامه تولید سوخت خود در راستای تامین نیازهای عملی‌اش همان طور که از ابتدا طراحی شده بود، است. در عین حال، ما هم‌چنان به حفظ شفافیت کامل برنامه هسته‌ای خود بر اساس تعهدات پادمانی ادامه می‌دهیم.

در این رابطه، گزارش جدید مدیرکل بار دیگر نشان می‌دهد که برنامه صرفا صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای ایران تحت نظارت کامل پادمان آژانس است و هیچ گونه انحرافی در آن وجود نداشته است. علاوه بر این، از نوامبر سال گذشته که ایران و EU3+3 بر روی برنامه اقدام مشترک به توافق رسیدند، آژانس به صورت مداوم تایید کرده است که ایران به تعهدات داوطلبانه خود تحت برنامه اقدام مشترک جامه عمل پوشانده است و گزارش اخیر گواه دیگری بر این واقعیت است.

نوامبر گذشته، ایران و آژانس بیانیه مشترکی درباره یک چارچوب برای همکاری صادر کردند که مبنای کار بین ایران و آژانس است. در سفر اخیر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آژانس و ایران مجددا تایید کردند که "چارچوب برای همکاری" هم‌چنان به عنوان مبنای حل و فصل مسائل گذشته و حال که تاکنون توسط آژانس حل نشده‌اند، است. در ملاقات جناب آقای روحانی، رییس‌جمهور ایران، و آقای آمانو، مدیرکل آژانس، ایران اعلام کرد که روند حل مسائل می‌تواند شتاب بگیرد. معهذا مدیرکل آژانس در این جلسه اذعان کرد که به علت پیچیدگی موضوع، چنین فرآیندی، زمان‌بر است. مقامات عالی ایران هم‌چنین اعلام کردند حوزه‌های حساسی در ارتباط با امنیت ملی وجود دارند مانند توانمندی‌های دفاعی ایران که به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی قابل مذاکره نیستند.

لازم به ذکر است که به اصطلاح ابعاد احتمالی نظامی"PMD" از سوی ایران شناسایی نشده است و در واقع چارچوب برای همکاری هیچ اشاره‌ای به چنین مفهوم بی‌ربطی ندارد. هیچ‌گاه هیچ سند معتبری برای ادعاهای مربوط "PMD" وجود نداشته و همان‌طور که در گزارش مدیرکل پیشین (Gov/2009/55) به آن اشاره شد، حتی آژانس ابزارهای محدودی برای تایید مستقل اعتبار اسنادی که مبنای این موضوع را تشکیل می‌دهند، دارد و بنا بر این در واقع هیچ سیستمی وجود ندارد که مستلزم "ارزیابی سیستمی" باشد. علاوه بر این، "ارزیابی سیستمی" با رویکرد گام به گام که در چارچوب برای همکاری مورد توافق قرار گرفته، سازگاری ندارد. با این وجود، براساس مواضع اصولی خود، ما به همکاری با آژانس برای شفاف‌سازی برخی ابهامات، ادامه می‌دهیم.

آقای رییس،

در چندین ماه اخیر، بر اساس چارچوب برای همکاری، جمهوری اسلامی ایران به صورت داوطلبانه 18 اقدام عملی را انجام داده است که از این میان، دو اقدام به علت پیچیدگی، بی‌اعتباری اطلاعات آژانس یا به عبارت بهتر بی‌اعتباری اطلاعاتی که به آژانس داده شده بودند و نبود شواهد مستدل در اختیار آژانس، تاکنون تکمیل نشده است. آژانس آگاه بود که ممکن است تاریخ تعیین شده 25 اوت تحقق نیابد و لذا به کار گیری عبارت "از دست دادن مهلت تعیین شده، " کاملا غیردقیق است. یکی از علل اصلی هم‌چنین مربوط به اعلام دیرهنگام آژانس درباره جمع‌بندی موضوع چاشنی‌های انفجاری EBW بود. یکی از ادعاها در بین موضوعات گذشته که توسط آژانس حل نشده بود موضوع کاربری EBW بود. ایران با ارائه اطلاعات کامل و اسناد مستدل به آژانس ثابت کرد که EBW برای مصارف غیرنظامی در صنعت نفت و گاز، توسعه داده شدند. نیاز به گفتن ندارد که ایران دارای صنعت عظیم نفت و گاز است و توسعه و به‌کار گیری فن‌آوری‌های گوناگون از جمله EBW در این عرصه که رویه‌های صنایع تخصصی هستند مساله غیرعادی نیست.

در ادامه همکاری ایران با آژانس، ما نشست‌های فنی داشتیم که آخرین آن‌ها در تهران در تاریخ 31 اوت 2014 برگزار شد، که طی آن بحث‌های جدی درباره دو "اقدام عملی" باقی مانده صورت گرفت. ما در نظر داریم به‌زودی یک نشست فنی دیگر درباره این دو اقدام داشته باشیم تا آن‌ها را به نتیجه برسانیم و به محض این که این دو موضوع، روشن و بسته شوند، می‌توانیم شروع به اجرای اقدامات عملی جدید کنیم.

آقای رییس،

در حوزه سیاسی، ما با همتایان خود در گروه کشورهای EU3+3 مذاکرات را با حسن نیت ادامه داده‌ایم. این یک نظر مشترک است که توافق جامع و پایدار برای همه طرف‌ها سودمند خواهد بود. نیل به چنین توافقی در صورتی قابل تحقق است که طرف‌های مقابل هم‌چون ایران با حسن نیت و با در نظر گرفتن واقعیات موجود مذاکره کنند و به دنبال آن چه که غیرعملی است، نباشند. توافق جامع به دو طرف آن چه را که از حیث ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران از طریق اقدامات شفاف پایدار به دنبالش هستند، می‌دهد. این توافق هم‌چنین ایران را قادر می‌کند به اعمال حقوق مسلمش برای استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای به خصوص در چرخه سوخت، بدون هیچ مانعی و تحت معاهده منع اشاعه ادامه دهد و بعلاوه موضوعش از دستور کار شورای امنیت سازمان ملل متحد و شورای حکام آژانس خارج و همه تحریم‌ها لغو شوند.

آقای رییس،

جمهوری اسلامی ایران، به عنوان عضو متعهد آژانس و NPT درخواستی به جز محترم شمرده شدن اجرای کامل حقوقش و رفع فشارهای غیر موجه، نداشته است. هیات من از همه کشورها برای حمایت‌شان از فرآیند یک راه حل مذاکراتی قدردانی می‌کند. قبل از پایان سخنرانی، ناگزیرم چند مورد دیگر را مطرح کنم:

همان‌ طور که در نامه اخیر خود به مدیرکل آژانس در تاریخ 23 اوت 2014 (INFCIRC/867) اشاره کردم، یک هواپیمای بدون سرنشین (هواپیمای جاسوسی)، ساخته شده و به کار گرفته شده توسط رژیم اسراییل حریم هوایی ایران را در تلاشی برای انجام یک ماموریت جاسوسی در منطقه‌ای که تاسیسات هسته‌ای نطنز واقع شده، نقض کرده است. این عمل متجاوزکارانه که بار دیگر ماهیت واقعی رژیم اسراییل را آشکار کرد در نقض آشکار قطعنامه‌های ذی‌ربط کنفرانس عمومی آژانس در مصونیت تاسیسات و فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای، از جمله قطعنامه‌های 533 و 444 که تصریح می‌کند "هرگونه حمله مسلحانه به تاسیسات هسته‌ای که اختصاص به مقاصد صلح‌آمیز دارند یا تهدید علیه چنین تاسیساتی، نقض اصول منشور سازمان ملل، حقوق بین‌الملل و اساسنامه آژانس است." جمهوری اسلامی ایران این اقدام تجاوزکارانه را شدیدا محکوم کرده و در عین حال موضع خود مبنی بر محفوظ بودن حقش جهت انجام هرگونه اقدام لازم مشروع برای دفاع از قلمروش را تکرار می کند و از بابت چنین عمل تحریک آمیزی که پیامدهای جدی را متوجه متجاوز می کند، هشدار می‌دهد. چنین تهدید جدی علیه تاسیسات هسته‌ای تحت پادمان که در آن بازرسان آژانس حضور دارند و مواد هسته‌ای غنی شده موجود است، نباید توسط آژانس نادیده گرفته شود. قطعا، نادیده گرفتن این اقدام غیرمسوولانه اسراییل، که کارمندان آژانس را نیز به خطر انداخته، بی‌طرفی آژانس را به صورت جدی زیر سوال می‌برد.

معدودی از کشورهای عضو، به قطعنامه‌های آژانس و شورای امنیت اشاره و خواستار اجرای درخواست‌هایی شدند که در آن‌ها درج گشته‌اند. اگر این قطعنامه‌های غیرقانونی، ارزشی برای حل موضوع داشتند تا کنون بایستی موضوع حل شده بود. معهذا عقل و خِرد غلبه کرده است و نویسندگان همان قطعنامه‌ها، اکنون بر سر میز مذاکره هستند.

در رابطه با اظهارات آخرین سخنران قبل از اینجانب، نیز بایستی مطالب ذیل را اضافه کنم:

اسراییل با داشتن برنامه مخفی زیرزمینی سلاح هسته‌ای هرگز نمی‌تواند به عنوان مدافع منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای قلمداد شود و در واقع با سابقه‌ای سرشار از تجاوز، نقض کلیه مقررات بین‌المللی از جمله حقوق بین‌المللی بشردوستانه، این رژیم به هیچ‌وجه در جایگاهی نیست که از پای‌بندی به تعهدات بین‌المللی سخن بگوید. رژیم کودک‌کش اسراییل بهتر است نگران فراخوان‌های بین‌المللی جهت محاکمه مقامات اسراییلی برای ارتکاب جرائم جنگی در غزه باشد تا نگران سطح غنی‌سازی یا تاخیر چند روزه در اجرای اقدامات داوطلبانه یک کشور عضو.

از توجه شما متشکرم»

انتهای پیام

کد N507544