سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان:

باید از بخش خصوصی در ساخت مراکز دولتی و درمانی حمایت کرد

كميسيون بهداشت و درمان مجلس

نماینده مردم آستانه اشرفیه گفت: با توجه به اجرای طرح تحول سلامت، تغییراتی در ساختارها و ارائه خدمات بهداشت و درمان در حال رخ دادن است.

محمدحسین قربانی،‌ نماینده مردم آستانه اشرفیه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه گیلان،‌ اظهار کرد: با توجه به اجرای طرح تحول سلامت تغییراتی در ساختارها و ارائه خدمات بهداشت و درمان در حال رخ دادن است.

وی در خصوص حضور بخش خصوصی در حوزه بهداشت و درمان،‌ افزود: بخش خصوصی بار سنگینی را در حوزه بهداشت و درمان از روی دولت برداشته است اما زیرساخت‌های ما برای واگذاری کل بخش بهداشت و درمان به بخش خصوصی امکانپذیر نیست، بیمه‌های ما آمادگی ندارند چراکه حدود 10 میلیون نفر از افراد در کشور از هیچ نوع بیمه‌ای برخوردار نیستند باید از بخش خصوصی در ساخت مراکز دولتی و درمانی حمایت کرد.

وی در خصوص توسعه صنعت توریسم سلامت گفت: توسعه توریسم سلامت نیازمند فراهم شدن زیرساخت‌ها است، با توجه به خدمات نامطلوب هتلینگ، ترانسفر و لیدر در بحث توریسم سلامت لازم است تا با کمک بخش خصوصی این حوزه بهبود یابد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان با بیان اینکه باید برای رسیدن به اهداف مدنظر در توریسم سلامت زیرساخت‌های آن آماده و مهیا باشد،‌ ادامه داد: ورود بخش خصوصی به بحث توریسم سلامت از راهکارهای مثبت در جذب بیماران خارجی است،‌ اکنون نمی‌توان بخش دولتی را وارد بخش توریسم سلامت کرد چراکه سیستم دولتی جوابگوی نیاز داخلی نیست از سویی دیگر بخش دولتی باید نیاز بیماران داخلی را برطرف کند بر این اساس بخش خصوصی می‌تواند اثربخش واقع شود.

قربانی با بیان اینکه امروز کشور از لحاظ جذب نیروی انسانی متخصص، جایگاه خوبی در منطقه دارد لذا باید بتوانیم با اقدامی اثربخش توریسم را برای سلامت و درمان به کشور جذب کنیم، تصریح کرد: واگذاری بحث توسعه توریسم سلامت به بخش دولتی مقرون به صرفه نیست زیرا زیرساخت‌های این واگذاری مهیا نیست درحالی که اگر بخش خصوصی به این عرصه ورود یابد می‌توان شاهد توسعه این بخش بود.

نماینده مردم آستانه اشرفیه با اشاره به اقدام واسطه‌ها نسبت به انتقال بیماران خارجی به کشور و ارایه خدمات درمانی به آنان با کمترین کیفیت،‌ افزود: گاهی این واسطه‌ها، بیمار خارجی را به مراکز درمانی منتقل می‌کنند که صلاحیت علمی در بخش درمان ندارند و این اقدام علاوه بر از بین بردن آبروی نظام جمهوری اسلامی، در درازمدت می‌تواند آسیب‌رسان باشد لذا بدون‌شک فعالیت حوزه هتلینگ، ترانسفر و هدایت‌کنندگان بیمار می‌تواند مانع از جولان واسطه‌ها در این عرصه شود.

وی با تاکید بر ضرورت بهره‌گیری از برخی اقدامات مبنی بر جذب توریسم در کشور،‌ یادآور شد: به طور حتم ارایه خدمات مثبت و ارزنده به بیمار خارجی و درمان صحیح و اصولی می‌تواند بر افزایش ورود توریسم سلامت به کشور تاثیرگذاری زیادی داشته باشند.

نماینده مردم شهرستان آستانه با اشاره به مزایای توسعه توریسم سلامت، بیان کرد: توسعه توریسم سلامت به ارزآوری در کشور کمک می‌کند اگر توریسم سلامت در مسیر خود حرکت کند می‌تواند منجر به اشتغال‌زایی شود لذا باید تلاش کنیم اعتماد توریسم را جذب کنیم تا رغبت آنها برای سفر به کشور افزایش یابد.

انتهای پیام

کد N507490