کاشفی: موضوع جهان عاری از خشونت در حال حاضر گفتمان روز دنیا شده است

سازمان ملل متحد,اصلاح‌طلبان,نيويورك

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: صلح‌طلبی ایران در سخنان رییس‌جمهور در این دوره از مجمع عمومی سازمان ملل متحد باید بار دیگر مورد توجه قرار بگیرد.

حسین کاشفی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ارزیابی خود از پیشنهاد سال گذشته رییس‌جمهور کشورمان در مجمع عمومی سازمان ملل با عنوان جهان عاری از خشونت ، اظهار کرد: ما بحث خشونت‌گرایی را در منطقه و جهان شاهد بودیم و هستیم و همه از این بابت ناراحتند و رنج می‌برند از همین رو آقای روحانی پیشنهاد جهان عاری از خشونت را مطرح کرده‌اند اگرچه آقای خاتمی نیز پیش از آن موضوع گفت‌وگوی تمدن‌ها یا اتحاد برای صلح و نه اتحاد برای جنگ را مورد توجه قرار داده بودند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه با بیان این‌که جهان از چنین موضوعی استقبال می‌کند و این بحث یک بحث روز است، گفت: هم‌اکنون شاهد هستیم که گروهک‌های تروریستی تحت لوای مذهب فعالیت خود را دنبال می‌کنند و اگرچه در گذشته گروهک‌ها تحت عنوان القاعده کار می‌کردند، اما امروز تحت عنوان داعش پیش رفته‌اند.

کاشفی خاطرنشان کرد: اگر سازمان ملل می‌خواهد سازمانی باشد که حقوق مردم و جوامع انسانی برایش موضوعیت داشته باشد باید به موضوع تروریسم اهمیت دهد و این را که حقوق مردم در کشورهایی چون عراق و سوریه مورد تهاجم واقع شده است را مدنظر قرار دهد. ضمن این‌که سازمان ملل و بسیاری از کشورها باید به این سوال پاسخ دهند که داعش از کجا به وجود آمده و تاریخچه داعش و طالبان چه بوده است.

وی پیشنهاد کرد: صلح‌طلبی ایران در سخنان رییس‌جمهور در این دوره از مجمع عمومی سازمان ملل متحد باید بار دیگر مورد توجه قرار بگیرد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: اگرچه وزارت خارجه در بحث مبارزه با تروریسم و خشونت‌گرایی عملکرد نسبتا موفقی داشته است، اما به هر ترتیب بیشتر وقتش به مذاکرات گذشته است در حالیکه اگر ما اینقدر مسائل و مشکلات از گذشته نداشتیم شاید به این مباحث در حال حاضر بیشتر پرداخته می‌شد. با این وجود بهتر است تا کارگروه‌هایی برای اجرای پیشنهاد آقای رییس‌جمهور در نظر گرفته شود.

کاشفی اضافه کرد: نهادهای مدنی در کشور چه حقوق بشری و چه طرفداران حقوق بشر باید بتوانند با اصحاب سایر کشورها این موضوع را دنبال کنند.

انتهای پیام

کد N507357