بازداشت چهار تن به اتهام تلاش برای شبه‌نظامی‌گری در چین

دولت چین در آخرین تلاش‌ها برای سرعت دادن به مقابله با خشونت‌های ناشی از شبه نظامیان تروریستی، چهار تن را به بیش از 20 سال حبس محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، این احکام پس از برگزاری دادگاه جداگانه برای یک شخصیت دانشگاهی برجسته مسلمان در سینکیانگ صادر شد. پروفسور الهام توهتی که از حقوق مسلمان اویغور سینکیانگ دفاع می‌کرده، به تجزیه طلبی محکوم شده است.

چهار تنی که بین 10 تا 20 سال زندان محکوم شده‌اند، به دلیل عضویت در سازمان‌های تروریستی، ساخت غیرقانونی مواد منفجره، تامین سرمایه و پناه دادن به مظونین گناهکار شناخته شدند.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، دادگاه گفته است این خلافکاران تحت تاثیر افراطی‌گری مذهبی بوده و تلاش می‌کردند در پکن مبارزه کنند.

دو تن از محکومین هنگامی که تلاش می‌کردند از مرزهای کشور عبور کنند، بازداشت شدند. به گفته خبرگزاری شینهوا آنها قصد داشتند تا به گروه‌های افراطی تروریستی بپیوندند، اما نامی از قصد آنها برده نشده است.

این تصمیم در پی صدور احکام هفته پیش در رابطه با یک حمله اعتراضی به یک ایستگاه قطار گرفته شده است. در حمله هفته پیش 31 تن کشته و 141 نفر مجروح شدند. سه تن از بانیان این حمله به اعدام یک نفر به حس ابد محکوم شد.

مقام‌های چینی از مراجع قضایی خواسته‌اند تا به رسیدگی پرونده‌های تروریستی سرعت بخشند.

انتهای پیام

کد N507170