مردم کشمیر خواستار رفراندومی مانند اسکاتلند

رهبران جدایی‌طلبان کشمیر هند با اشاره به رفراندوم استقلال اسکاتلند خواستار الگوبرداری هند و برگزاری یک انتخابات مشابه در این منطقه‌ مورد مناقشه هیمالیایی شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، مردم اسکاتلند امروز(پنجشنبه) در یک رفراندوم به جدایی این منطقه رای مثبت یا منفی می‌دهند. به اعتقاد عمر فاروق، یکی از رهبران جدایی‌طلبان کشمیر هند، این رفراندوم نمونه‌ای از چگونگی درخواست کشمیری‌ها برای تصمیم‌گیری درباره آینده خود به صورت صلح‌آمیز است.

کشمیر از زمان جنگ پس از استقلال در انگلیس در سال 1947 بین هند و پاکستان به دو قسمت تقسیم شد و دو همسایه مسلح به سلاح اتمی تاکنون دوبار بر سر این منطقه درگیر شده‌اند.

دولت هند 60 سال است که تعهد خود را مبنی بر اجرای همه پرسی در کشمیر عملی نکرده است. این کشور اکنون تمام منطقه را جزیی از هند می‌داند و حضور گسترده نظامی در جامعه کشمیر در شمالی‌ترین و تنها منطقه مسلمان‌نشین کشمیر را اعمال کرده است.

در همین حال سیدعلی شاه‌ گیلانی، رهبر افراطی جدایی طلبان، انگلیس را به دلیل دادن امکان استقلال و تصمیم‌گیری در این باره به مردم اسکاتلند تحسین کرد و افزود: اکنون انگلیس باید هند را برای برگزاری یک رفراندوم در کشمیر تحت فشار قرار دهد.

انتهای پیام

کد N507084