ظریف در گفت و گو با ان پی آر

نتیجه 10 ساله مذاکرات چیزی نبوده که دو طرف به آن افتخار کنند/ اگر در زمان تحریم چند صد سانتریفیوژ داشتیم، حالا بیست هزار سانتریفیوژ داریم

سیاست خارجی

وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با استیو اینکیپ خبرنگار رادیو ان پی آر با اشاره به بی تاثیر بودن تحریم‌های امریکا گفت: ما اگر در زمان اعمال تحریم ها کمتر از چند صد سانتریفیوژ داشتیم، در حال حاضر حدود بیست هزار سانتریفیوژ داریم

به گزارش خبرگزاری مهر، در این مصاحبه به مسائل مختلی از جمله مذاکرات بر سر برنامه هسته ای ایران، رویکرد ایالات متحده در مورد مبارزه با گروههای افراطی در عراق و سوریه و... صحبت شد که وزیر امورخارجه کشومان به آن ها پاسخ داد.
 
استیو اینسکیپ، خبرنگار رادیو ان پی آر، مذاکرات هسته ای را به عنوان سوال اول محور قرار داد و با بیان اینکه می‌خواهم بدانم نظر شما درباره جو حاکم بر مذاکرات چیست. پرسید: آیا به لحظه‌ای رسیده اید که هر دو کشور - ایالات متحده و ایران - آماده توافق باشند؟
 
محمدجواد ظریف در پاسخ به این سوال گفت: من فکر می‌کردم همه آماده توافق کردن هستند. دلیل اصلی که من این گونه فکر می‌کردم، این بود که همه ما تمام گزینه‌های اشتباه را امتحان کرده بودیم و همانطور که چرچیل پس از امتحان کردن همه گزینه های اشتباه گفت، من امیدوارم از گزینه مناسب استفاده کنیم. من نیز هنوز بر این باورم که این امکان وجود دارد. تنها مشکل این است که این چگونه باید به برخی از حوزه‌های داخلی - در درجه اول در ایالات متحده و حتی در اروپا - ارائه شود که بتواند آنها را خشنود کند و البته برخی از آنها به هیچ توافقی علاقه‌مند نیستند.


وزیر امور خارجه کشور در پاسخ به این سوال که آیا شما در مورد مردم  ایالات متحده صحبت می‌کنید که احساس می کنند توافق با ایران یک ایده بد است، گفت: بله. بنابراین اگر آنها فکر می‌کنند هرگونه توافق با ایران ایده ای بد است، هیچ مقداری از - نمی خواهم  اسمش را امتیاز بگذارم - هیچ مقداری از اطمینان که لازمه هر توافقی است وجود ندارد.


وی توضیح داد: چرا که آنها علاقه‌ای به توافق ندارند و سعی می‌کنند با بهانه آوردن، مانع توافق شوند. اما من فکر می کنم اگر شما بدست آمدن هرگونه توافقی را با توافق نکردن در مورد هیچ توافقی مقایسه کنید، واضح است که توافق بسیار بهتر است.

ظریف افزود: ما تقریبا 10 سال تلاش کرده‌ایم به یکدیگر در حوزه هسته ای کمک کنیم و نتیجه نهایی چیزی نبوده است که به آن افتخار کنیم. اگر ایالات متحده معتقد است که تحریم‌ها بسیار موثر بوده است، پس باید این سوال را از کسانی که برای ادامه تحریم‌ها و تحریم های بیشتر تلاش می‌کنند بپرسد تا ببیند تحریم‌ها چه دستاوردهایی داشته اند. آیا تحریم ها هیچکدام از اهداف سیاستگذاری مورد نظرشان را محقق کرده‌اند؟ 

وزیر امورخارجه ایران با اشاره به دو هدف غرب از تحریم ها که محقق نشد، گفت: آنها می‌خواستند دو هدف سیاستگذاری محقق شود. نخستین هدف آشکار و اظهار شده، فشار بر ایران برای رها کردن برنامه هسته‌ای خود بود. برنامه هسته‌ای ایران هرگز یک برنامه سلاح‌های هسته ای نبوده است. این برنامه ای صلح آمیز بود و ایران آن را رها نمی کند. ما اگر در زمان اعمال تحریم ها کمتر از چند صد سانتریفیوژ داشتیم، در حال حاضر حدود  بیست هزار سانتریفیوژ داریم. بنابراین این نتیجه خالص است. 


وی در خاتمه با اشاره به هدف دوم غرب گفت: اگر قصد مخفی از این تحریم ها، ایجاد اختلاف بین دولت و مردم بود، ثابت شد این موضوع نیز اشتباه بوده است چرا که سال گذشته در انتخابات ریاست جمهوری 73 درصد از مردم در انتخابات شرکت و اعتماد خود را به دولت اعلام کردند.