مخالفت نخست وزیر عراق با استقرار نیروهای آمریکایی در کشورش

عراق,آمريكا

نخست‌وزیر جدید عراق استقرار نیروهای زمینی آمریکایی در کشورش را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس، جامعه بین‌المللی را به خاطر بی‌تفاوتی در قبال رویدادهای سوریه مورد انتقاد قرار داد.

وی همچنین از مساله پیچیده عدم حضور ایران در ائتلاف برای مقابله با داعش انتقاد کرد.

نخست‌وزیر عراق از کمپین هوایی آمریکا برای مقابله با شبه‌نظامیان و تروریست‌های داعش در شمال و غرب این کشور استقبال کرد و گفت که این اقدام آمریکا به کاستن از فعالیت‌های تروریستی داعش کمک کرده است. با این حال حیدرالعبادی تاکید کرد بر این باور است که هیچ نیازی به اعزام نیروهای زمینی آمریکایی یا هر کشوری به عراق وجود ندارد.

وی در این زمینه خاطرنشان کرد: این مساله نه تنها ضروری نیست بلکه موضوعی است که ما نیز خواهانش نیستیم و اجازه آن را نخواهیم داشت.

عبادی از جامعه بین‌المللی خواست کمپین خود را برای مبارزه با افراط‌گرایان به سوریه نیز توسعه دهند، زیرا به اعتقاد وی تروریست‌ها وقتی در عراق تحت فشار قرار می‌گیرند، به سوریه بازمی‌گردند.

العبادی گفت که ارتش عراق مواضعی را که باید مورد هدف قرار دهد، انتخاب و تایید می‌کند و نیروهای هوایی آمریکایی بدون رایزنی با دولت بغداد اقدامی به عمل نمی‌آورند.

وی ادامه داد: در غیراینصورت احتمال تلفات غیرنظامی گسترده نظیر آنچه در یمن و پاکستان روی داد، وجود دارد. تنها همکاری که نیروهای بین‌المللی و نیروهای آمریکایی با ما خواهند داشت، در حوزه هوایی خواهد بود. ما هیچ چک سفیدی به جامعه بین‌المللی برای هدف قرار دادن مواضع در عراق نخواهیم داد.

وی با اشاره به عدم حضور ایران در ائتلاف مقابله با داعش گفت: این مساله برای من گیج کننده است که ما کنفرانسی در پاریس برای کمک به عراق و مبارزه با تروریست برگزار می‌کنیم و بزرگترین همسایه عراق یعنی ایران در آن شرکت ندارد. این مساله مرا به عنوان نخست وزیر در شرایط بسیار دشواری قرار می‌دهد.

انتهای پیام

کد N506867