دوشخصیت سیاسی کانادایی: باید خود را برای تعامل با ایران آماده کنیم

ايران,تجارت,تجار,کانادا

دوشخصیت سیاسی کانادا به دولت این کشور توصیه کردند که خود را برای تعامل با ایران آماده کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرجیو مارکی (Sergio Marchi) نماینده پیشین پارلمان کانادا از حزب لیبرال در سال‌های پس از 1984و وزیر پیشین امور مهاجرت و شهروندی، وزیر پیشین محیط زیست و وزیر پیشین تجارت بین‌المللی و سفیر پیشین کانادا در سازمان تجارت جهانی و مشاور کنونی مرکز بین‌المللی تجارت و توسعه پایدار، به همراه کن لوییس (Ken Lewis) سفیر پیشین کانادا در امارات عربی متحده و هماهنگ کننده پیشین کانادا در امور افغانستان در مقاله مشترکی در روزنامه مونترال گزت کانادا دیدگاه‌های خود را در مورد روابط ایران و کانادا به رشته تحریر در آورده‌اند.

در این مقاله آمده است:

در دیداری از ایران دریافتیم که ایران خواهان تعامل با جهان و غرب است... 35 سال پس از قطع روابط با آمریکا و سه سال بعد از گسترش تحریم‌های سخت در حوزه درآمدهای نفت و بازار اروپایی، ایرانیان هنوز شکست نخورده‌اند... آن‌ها با داشتن یک سابقه تاریخی طولانی، فرهنگ غنی و نظام آموزشی قابل اطمینان روی پا ایستاده‌اند... در این خصوص دولت و جامعه تجاری کانادا باید چهار ملاحظه را مد نظر قرار دهد:

احتمال این که تا تاریخ 4 نوامبر مذاکرات به نتیجه برسد وجود دارد و این امر زمینه اصلاحات بیش‌تر را فراهم می‌کند.

روحانی از حمایت عمومی گسترده برخوردار است. او سرمایه سیاسی قابل توجهی دارد. مردم به او اعتماد دارند و سیاست تعامل از سوی او امیدهای جدیدی را برانگیخته است. دولت هم‌چنین به طبقه تجار که به‌طور قاطع مایل به پایان دادن به انزوا برای توسعه کشور است نزدیک است.

دولت کانادا برای نزدیکی به ایران باید به فکر رهیافت جدیدی باشد. لحن تند و تیز دولت ما و تعطیلی سفارت ما یک اشتباه بوده است. ما اختلافات مشروعی داریم اما بدون گفت‌وگو نمی‌توانیم پلی بر روی این اختلافات بزنیم. حمید حسینی، رییس ایرانی اتاق ایران و کانادا اخیرا اعلام کرده که او احساس می‌کند «کانادا پنجره‌اش را بر روی ایران بسته است.» در حالی که نخست‌وزیر انگلیس اخیرا خبر بازگشایی سفارت انگلیس در تهران را اعلام کرد ما هم باید از وی در این خصوص پیروی کنیم.

تجار کانادایی باید آمادگی برای تعامل مجدد با ایران را داشته باشند. قبل از انقلاب سال 1979 کانادا حضور قابل ملاحظه تجاری در ایران داشت. امروز ایران به تزریق سرمایه و تکنولوژی گسترده‌ای نیازمند است. با وجود تحریم‌ها، آمریکا و اروپا از هم اکنون در پی ایجاد فرصت و جای پا برای شرکت‌های خود با توجه به فرصت‌های مورد انتظار هستند.

ظرفیت‌ها بسیار گسترده است. معاون رییس‌جمهوری ایران در حوزه گردشگری از برنامه برای افزایش 4 برابری توریسم و رساندن آن به 20 میلیون نفر تا 10 سال آینده خبر داد. بدین منظور ایران باید تعداد هتل‌ها و شبکه حمل و نقل خویش را تا سه برابر افزایش دهد.

نفت و گاز، معدن، هوانوردی، قطعات خودرو و محصولات غذایی کشاورزی نیز بخش‌هایی هستند که نیازمند توجه بوده و همه این حوزه‌ها نقطه قوت کاناداست.

ایرانیان مایلند که روابط خویش با کانادا و تجار کانادایی را بازسازی کنند. این حاکی از تمایل به انعطاف در مذاکرات است.

در حالی که ضرب الاجل ماه نوامبر پدیدار می‌گردد بگذارید آرزو کنیم که درخشش‌های پاییزی نقطه عطف زمستانی را فراهم کند.

انتهای پیام

کد N506863