روحانی در دیدار وزیر اقتصاد و صنایع جمهوری آذربایجان:

نباید به کشورهای ثالث اجازه دهیم که در روابط صمیمی تهران - باکو اخلال ایجاد کنند

ايران,رييس‌جمهور,جمهوري آذربايجان,حسن روحاني

رییس‌جمهوری آقای «شاهین مصطفی یف» وزیر اقتصاد و صنایع جمهوری آذربایجان و رییس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور را به حضور پذیرفت.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری داشجویان ایران (ایسنا)،‌ حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی مردم ایران و جمهوری آذربایجان، اظهار داشت: روابط ما روابطی تاریخی و ریشه‌دار است و دو کشور می‌توانند در تمامی زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، روابط تنگاتنگی با یکدیگر داشته باشند.

رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه نهال روابط دوستانه و صمیمانه ایران و آذربایجان باید تنومندتر شود، گفت: نباید به کشورهای ثالث اجازه دهیم که در روابط صمیمی تهران - باکو اخلال ایجاد کنند.

روحانی، تروریسم را تهدیدی بسیار خطرناک برای همه کشورهای منطقه دانست و گفت: تروریسم همان بیماری خطرناک و مسری است که پشت مرزهای کشورها خیمه زده است و اگر همه در منطقه متحد نباشند و در برابر این خطر ایستادگی نکنند، هر لحظه ممکن است این میکروب وارد کشورها شود.

رییس‌جمهوری، با بیان اینکه «منطقه خاورمیانه با مشکلات فراوان امنیتی مواجه شده است»، گفت: در منطقه قفقاز سال‌ها است که ثبات به معنای واقعی کلمه وجود ندارد؛ در منطقه خاورمیانه نیز شاهد مشکلات بسیاری در عراق، سوریه و لبنان هستیم.

روحانی، ادامه تجاوزات رژیم صهیونیستی نسبت به حقوق مردم فلسطین را بسیار نگران‌کننده توصیف کرد و افزود: شرایطی که طی ماه‌های اخیر در غزه پیش آمد، نشان داد رژیم صهیونیستی به هیچ یک از مقررات بین‌المللی و اصول انسانی پایبند نیست.

رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: ما مسلمانان باید نسبت به حقوق برادران مسلمان‌مان در منطقه حساس باشیم و به برادران مسلمان که مظلوم واقع شده‌اند کمک کنیم. البته جمهوری اسلامی ایران بیشترین کمک‌های ممکن را هم در این مقطع و هم در مقاطع قبل به مردم فلسطین و غزه انجام داده است.

روحانی با بیان اینکه کمک‌های نوع‌دوستانه و دارو و امکانات را برای مردم غزه از زمانی که اجازه فرود هواپیمای ایران در قاهره صادر شد، ارسال کرده‌ایم، تأکید کرد: امیدواریم سایر کشورهای مسلمان نیز به این وظیفه اسلامی و انسانی خود برای کمک به مردم غزه عمل کنند.

«شاهین مصطفی یف» وزیر اقتصاد و صنایع جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار، با ابلاغ سلام‌های صمیمانه آقای «الهام علی اف» رییس‌جمهوری آذربایجان به رییس‌جمهوری کشورمان، به مشترکات تاریخی و فرهنگی بین مردم دو کشور اشاره کرد و گفت: روابط دو کشور بخصوص در ماه‌های اخیر، روز به روز در حال پیشرفت است.

وی با بیان اینکه رییس‌جمهوری آذربایجان دیدار خود با رییس‌جمهوری اسلامی ایران در حاشیه اجلاس داووس و همچنین سفر به ایران را بسیار خوب ارزیابی می‌کند، اظهار داشت: دیدارهای روسای جمهوری دو کشور در داووس و تهران، سبب ایجاد اعتماد وسیعی برای توسعه روابط فی‌مابین شده، و اطمینان می‌دهیم که از خاک آذربایجان هیچ تهدیدی متوجه کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران نخواهد شد.

وزیر اقتصاد و صنایع جمهوری آذربایجان با اشاره به دستور رییس‌جمهوری آذربایجان برای بهبود مناسبات با تهران در تمامی حوزه‌ها، به سفر هیات آذربایجانی به ایران و دیدار و مذاکره با وزرای نیرو، ارتباطات و فناوری اطلاعات، نفت، اقتصاد و دارایی، راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی طی این سفر پرداخت و گفت: بر اساس دستور رییس‌جمهوری آذربایجان با پیشنهادات جدی در حوزه‌هایی نظیر انرژی، رودخانه‌های مرزی و نفت و گاز و ... به ایران سفر کرده‌ایم و برای گسترش همکاری با ایران در زمینه‌های آب، برق، حمل‌ونقل و روابط تجار و بازرگانان بخش خصوصی آمادگی کامل داریم.

انتهای پیام

کد N506860