عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

اقتصاد مقاومتی، اقتصادی پویا، برون‌نگر و درون‌زاست

اقتصاد مقاومتی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اقتصاد مقاومتی، اقتصادی پویا و پیش رو، برون نگر و درون زاست و اقتصادی است که در آن وضعیت مردم و اقتصاد بهبود پیدا کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اقتصاد مقاومتی، اقتصادی پویا و پیش رو، برون نگر و درون زاست و اقتصادی است که در آن وضعیت مردم و اقتصاد بهبود پیدا کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کهگیلویه و بویراحمد مرتضی نبوی که در همایش ملی اقتصاد مقاومتی در یاسوج سخن می گفت، افزود: اگر زمانی قدرت نظامی، اقتصادی، تبلیغاتی و سیاسی و فرهنگی حرف اول را می زد امروز نوبت قدرت فرهنگی و نرم است تکیه جمهوری اسلامی بر روی قدرت نرم است و در حال تکمیل شدن است.

وی اظهارکرد: در بعد سیاسی، نظامی و دفاع از خود، فرهنگی مقاومت را مطرح کردیم و دنیا به آن اذعان دارد که جمهوری اسلامی، حزب الله، لبنان، عراق و سوریه در حال ایجاد یک مجموعه ای که متکی به قدرت نرم است و این کشورها توانستند در مقابل قدرت مسلط آمریکا مقاومت کنند و تَرَک های جدی در این قدرت پدید بیاید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: امروز ما باید از نظر اقتصادی نیز مقاومت باشیم.

نبوی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی آن چیزی نیست که ما اختراع کرده باشیم بلکه در دنیای بحران زده از سرمایه گذاری اقتصاد مقاومتی جزء ادبیات روز اقتصاد جهان است و همه کشورها دنبال این هستند که مقاومت اقتصادی خود را بالا ببرند که در چند ساعت ثروت های خود را از دست ندهند.

وی ادامه داد: دنیا دنبال اینست که درجه مقاومت اقتصاد خود را بالا ببرد تا تحت تأثیر بحرانهای اقتصادی قرار نگیرد بنابراین درجه مقاومت اقتصاد ما نیز باید بالا رود که در بحرانهای اقتصادی تحمل داشته باشیم و آن را به راحتی پشت سر بگذاریم و توسعه و پیشرفت توأم با عدالت را پیگیری کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: اقتصاد مقاومتی، اقتصاد ریاضتی یا بسته در چارچوب مرزهای جغرافیایی نیست بلکه پویا و پیش رو، برون نگر و درون زاست و اقتصادی است که وضعیت مردم و اقتصاد در آن بهبود پیدا کند.

نبوی با اشاره به مفهوم اقتصاد مقاومتی عنوان کرد: اقتصاد مقاومتی مجموعه تدابیر و مدیریتی اقتصادی است که آسیب دیدگی کشور را در مقابل خطرات متعددی که اقتصاد را تهدید می‌کند، کاهش می‌دهد.

وی با بیان اینکه محور اصلی اقتصاد مقاومتی عدالت بنیانی است، اظهارکرد: مردمی بودن و مشارکت مردم، درون‌زا بودن اقتصاد و عدم وابستگی به نفت، دانش بنیان بودن اقتصاد، رقابت پذیر و با ثبات بودن، برونگرا با دیپلماسی فعال و شفاف و سالم بودن فضای اقتصادی از دیگر محورهای اقتصاد مقاومتی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: خنثی کردن طرح دشمنان و دفع تهدید های اعمال شده، رفع موانع و چالشهای اقتصادی، تقویت و کارآمدی و انعطاف پذیری اقتصاد، تحقق پیشرفت و اهداف چشم انداز و رشد پویا و مستمر دلایل لزوم توجه به اقتصاد مقاومتی هستند.

نبوی جمعیت بیکار3.5 میلیون نفری، تراز تجاری بدون نفت 34.5 میلیارد دلار منفی، وابستگی به بودجه نفت55.8 درصدی که برخی سالها تا 70 درصد می رسد، نقدینگی سرگردان 600هزار میلیارد تومان، واردات کالا63.6 میلیارد دلاری، شوک ارزی منفی120 درصدی، مطالبات بانکی و تمرکز مبادی تجاری، از 5 کشور سهم واردات ما حدود 60 درصد است که یک تهدید و در سال 91 بدهی 278 هزار میلیارد تومانی دولت را برخی از تنگناهای اقتصادی کشور عنوان کرد.

وی ادامه داد: از اول انقلاب دارای یک کسری بودجه ساختاری هستیم که سبب رشد نقدینگی و تورم می شود، تورم دو رقمی ما به دلیل کسری بودجه ساختاری ماست که باید تجدید نظر جدی شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بر اساس اظهارنظر کارشناسان دولت از نظر ذخایر گازی در جهان اول هستیم، در زمینه ذخایر نفت رتبه چهارم جهان را داریم و در زمینه ذخایر معدنی معادن زیادی داریم که متأسفانه اکثرا صادرات آنها خام است.

نبوی تصریح کرد: در زمینه گردشگری و ترانزیت شرق به غرب و شمال به جنوب شاخص ممتازی داریم و از نظر شاخص توسعه انسانی و تحصیلکرده ها رشد خوبی داشته ایم که از دستاوردهای انقلاب اسلامی است. شاخص توسعه انسانی در جهان نسبت به قبل از انقلاب با رتبه 75 رشد خیلی خوبی داشته است.

وی با بیان اینکه چگونه اقتصاد مقاومتی تحقق پیدا می کند اظهارکرد: با بهبود فضای کسب و کار و تقویت رقابت‌پذیری اقتصاد ملی، ریشه‌کنی بازارهای غیر مولد و روند بخشی به تولید، تقویت اقتصاد دانش بنیان، تقویت عزم ملی و مدیریت جهادی و بهره برداری حداکثری از نقاط قوت داخلی و فرصت های منطقه ای و جهانی می‌توان اقتصاد مقاومتی را تحقق بخشید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: متأسفانه در شاخص‌های فضای کسب و کار وضعیت نگران‌کننده‌ای داریم و برای رقابت‌پذیری در فضای کسب و کار نیاز به کار و تلاش بیشتر است.

نبوی قوانین دست و پا گیر را عاملی برای عدم رقابت‌پذیری دانست و بیان کرد: در شاخص‌های رقابت‌پذیری از بین 144 کشور رتبه چندان خوبی در جهان نداریم که بسیاری از شاخص‌های آن را می‌توان با تصویب قوانین جدید ارتقاء داد.

وی در ادامه از رتبه نه چندان جالب ایران در شاخص‌های اقتصاد دانش‌بنیان سخن به میان آورد و اضافه کرد: هر چند بسیاری از زیر ساخت‌های این نوع اقتصاد را از جمله در خصوص IT، مخابرات و آموزش فراهم کرده‌ایم، اما در صادرات کالاهای مربوط به فناوری از مجموع کل صادرات ما تنها یک درصد آن به این بخش اختصاص دارد.

انتهای پیام

کد N506844