مصباح‌یزدی: اگر دنبال ارزش‌ها باشیم ضرر نمی‌کنیم

آيت‌الله مصباح يزدي

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره)، با بیان این‌که «سود و ارزش، مصداق بارز دنیا و آخرت است» گفت: مظهر دنیا سود است و مظهر اخلاق و آخرت، ارزش است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، آیت‎الله محمدتقی مصباح یزدی در مراسم آغاز سال تحصیلی مدرسه علمیه معصومیه(س)، گفت: باید به دنبال ارزش‌ها باشیم که اگر به دنبال آن باشیم در دنیا هم ضرر نخواهیم کرد.

وی با بیان این‌که «رفتارهای اختیاری انسان تابع دو عامل شناختی و تجربی و همچنین انگیزشی و گرایشی است» افزود: تحصیل در حوزه نیز دقیقا بر اساس همین دو عامل شکل می‎گیرد ولی در ادامه ممکن است شناخت و انگیزه و میل نیز به نسبت هم تغییر کنند و باعث تغییر در عمل اختیاری فرد شود.

این استاد حوزه علمیه قم، خاطرنشان کرد: اگر دین حقی را با تمام لوازم و جوانبش انتخاب کردیم دیگر نباید در آن به دنبال تنوع طلبی رفته و به دنبال تجربه‎های دینی جدید باشیم چون این کار عقلانی به نظر نمی‎رسد.

مصباح‌یزدی خاطرنشان کرد: ثبات در دین مطلوب است و باید در آن ثابت باشیم و اگر شبهه‎ای نیز ایجاد شد باید بتوانیم آن را رفع کنیم تا این شبهه در ذهن ما حل نشده نماند.

وی گفت: تعریف حد و مرز دین بسیار مهم است، زیرا اگر حد و مرز آن را ندانیم ممکن است در تعریف‎ها و حدود آن به تردید و شک برسیم و آن وقت است که دیگر ممکن است به راحتی از دین بگذریم و راه دیگر را در پیش بگیریم.

رئیس موسسه امام خمینی(ره) یادآور شد: نباید مباحث و مسایل و مشکلات مختلف بر روی نگاه و انگیزه ما تاثیر بگذارد؛ افرادی بودند که روزی ظریف‎ترین و دقیق‏‌ترین ظرایف دینی را رعایت می‎کردند و امروز به الحاد رسیدند؛ این افراد در همین زمینه مشکل داشتند.

وی گفت: باید مطالعه خود را عمیق‎تر کنیم و پی در پی سوالات و شبهات خود را در نظر بگیریم؛ باید درک درست و عمیقی از دین و حوزه داشته باشیم تا در آینده با مشاهده محدودیت‎هایی که ممکن است پیش بیاید نگاه و انگیزه ما دچار آسیب نشود.

این استاد حوزه تصریح کرد: طلاب باید روی روش مطالعه در دین تمرین و ممارست داشته باشند؛ باید منابع شناختی یعنی عقل و وحی را به خوبی بشناسند و به آنها هم عمل کنند؛ نقش مربی نیز در تقویت ایمان و طی این مسیر بسیار مهم است؛ غیر از تقویت فکر باید انگیزه‎های خود را تغییر دهیم تا یک میل منحرف ما را از میل به معلم و حوزه و دین واندارد.

وی گفت: سود و ارزش مصداق بارز دنیا و آخرت است؛ مظهر دنیا سود است و مظهر اخلاق و آخرت، ارزش است؛ باید به دنبال ارزش‌ها باشیم که اگر به دنبال آن باشیم در دنیا هم ضرر نخواهیم کرد.

این استاد حوزه یادآور شد: توکل به خدا شرط اساسی یک ایمان صحیح است و اگر به جای ترس از خدا از مردم و استکبار ترسیدیم باید در ایمان خود شک کنیم؛ توکل به خدا یعنی تنها توسل به خدا نه اینکه همه خدا را بخواهیم و هم رابطه با انگلیس و آمریکا را؛ خداوند در قرآن بیان کرده است که خدایی که خالق زمین و آسمان است همه امورات انسان‌ها را کفایت می‎کند و نباید زانوی عجز در برابر ظالمان به زمین بزنیم.

انتهای پیام

کد N506779