بریتانیا بر لبه تیغ تجزیه

ایرنا نوشت:

اسکاتلندی ها امروز (پنجشنبه) برای موافقت و یا مخالفت با استقلال به پای صندوق های رای خواهند رفت و سرنوشت اتحاد 307 ساله اسکاتلند با انگلیس را رقم خواهند زد.
به گزارش ایرنا، آخرین نظرسنجی ها از پیشتازی نسبی و شکننده مخالفان استقلال اسکاتلند حکایت دارد اما هر کدام از کارزارهای تبلیغاتی (کمپین های ) موافق و مخالف، خود را پیروزی در این همه پرسی معرفی می کنند.

به گفته برخی از تحلیل گران همه پرسی اسکاتلند ، به دلیل داشتن آثار و تبعات ملی و فراملی اش یکی از مهم ترین رویدادهای سیاسی قرن حاضر محسوب می شود.

'روز سرنوشت اسکاتلند' درهمه پرسی تاریخی روز پنجشنبه نه فقط تیتر اول بلکه تمامی صفحات نخست امروز ( پنجشنبه ) روزنامه های انگلیس را به اشغال خود درآورده است.

روزنامه 'دیلی اکسپرس' تیتر بزرگ ' بریتانیا بر روی لبه ' را برای صفحه نخست اش انتخاب کرده است.

این روزنامه نوشت: بریتانیا در یکی از سرنوشت سازترین روزهای تاریخی اش قرار گرفته است .

روزنامه' دیلی تلگراف' یک شعر معروف از 'رابرت برنز' شاعر معروف اسکاتلندی به عنوان تیتر صفحه نخست اش استفاده کرده است.

برنز (25 ژانویه 1759 - 21ژوئیه 1796 ) شاعر و ترانه سرای اسکاتلندی است و وی به عنوان شاعر ملی اسکاتلند یاد می شود و شهرت جهانی دارد.

از برنز به عنوان یکی از پیشگامان جنبش رمانتیک یاد می شود و پس از مرگش، برای بنیان گذاران لیبرالیسم و سوسیالیسم به عنوان شخصیتی الهام بخش تبدیل شد.

روزنامه 'ایندیپندنت' نیز برای صفحه نخست اش پرچم های بریتانیا و اسکاتلند و نیز تیتر ' خراش 307 سال ' انتخاب کرده است .

این روزنامه از کارزارهای تبلیغاتی ( کمپین ) های طرفداران و مخالفان استقلال به عنوان 'کارناوال دمکراسی' یاد کرده است که بایستی جشن گرفته شود.

روزنامه 'دیلی میرور' نیز در صفحه نخست اش با چاپ پرچم بریتانیا؛ خطاب به مردم اسکاتلند نوشته است 'در این راه ما را ترک نکنید' .

روزنامه' گاردین' نیز با چاپ نقشه کشور جزیره ای بریتانیا از تیتر 'روز سرنوشت ' برای همه پرسی استقلال اسکاتلند، استفاده کرده است.

این روزنامه نوشت: ساعات آینده، ساعاتی سرنوشت ساز برای بریتانیا شمرده می شود .

روزنامه 'دیلی رکورد' نیز در صفحه نخست اش با چاپ آخرین نظرسنجی صورت گرفته درباره شمارمخالفان و موافقان استقلال اسکاتلند از تیتر 'همه بازی می کنند برای ' انتخاب کرده است.

براساس نتایج آخرین نظرسنجی که در این روزنامه چاپ شده، شمار مخالفان 53 و شمار موافقان استقلال 47 درصد عنوان شده است.

روزنامه 'تایمز' نیز با چاپ پرچم بریتانیا ازعنوان 'روز دی برای اتحاد ' به عنوان تیتر اصلی اش انتخاب کرده است.

این روزنامه از کلمه ' روز دی ' (D-Day) در این تیتر استفاده کرده است که در اصطلاح نظامی به روزی که قرار است یک عملیات بزرگ در جنگ آغاز شود، اطلاق می شود.

اما بیشتر از همه، آغاز نبرد نرماندی در ششم ژوییه 1994 میلادی که گسترده ترین یورش دریایی در تاریخ نظامی است به 'روز دی' شهرت یافته است.

در 'روز دی'، حدود 156 هزار نیروی نظامی متفقین از انگلیس برای آزاد سازی پاریس از دست نیروهای نازی، وارد نرماندی در فرانسه شدند .

روزنامه اقتصادی فاینشنال تایمز نیز در تیتر صفحه نخست اش از عبارت 'خوف و زیبایی ' جدایی اسکاتلندی ها و 'اسکاتلند در آستانه یک واقعه تاریخی' استفاده کرده است.

گفتنی است آغاز اخذ رای در شعب رای گیری در اسکاتلند از ساعت 7 صبح ( به وقت محلی امروز (پنجشنبه ) شروع و تا ساعت ده شب ادامه خواهد داشت.

براساس آخرین گزارش های منتشر شده ، بیش از 4 میلیون و 290 هزارنفر برای شرکت در این همه پرسی شرکت کرده اند که 97 درصد از کل جمعیت واجد شرایط برای رای گیری به شمارمی آیند.

انتظار می رود که بیش از 80 درصد از واجدین شرایط در این همه پرسی تاریخی شرکت کنند.

در همه پرسی روز پنج شنبه، اسکاتلندی ها تنها به این پرسش پاسخ خواهد داد که «آیا اسکاتلند باید کشوری مستقل باشد؟» جواب تنها ' بله ' یا 'نه' خواهد بود.

نتیجه اولیه همه پرسی شامگاه پنجشنبه و نتیجه نهایی صبح روز جمعه اعلام خواهد شد.

 

** آخرین اظهارات در آخرین دقایق

'آلکس سالموند'، وزیر اول دولت محلی اسکاتلند که کارزار موافقان استقلال را رهبری می کند، چهارشنبه شب و در آستانه همه پرسی گفت: «رای به آینده این کشور،رای به کامیابی اقتصادی است که بی شک ما می توانیم در طی زمانی مشخص به آن دست یابیم. همچنین بیایید تا جامعه ای عادلانه و مهربان داشته باشیم. بیاید اسکاتلند را کشوری بسازیم که داشتنش ارزشمند است.»

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس نیز چهارشنبه شب به شبکه خبری اسکای نیوز گفت: نگران است، اما یقین دارد مردم اسکاتلند پاسخ « نه» خواهند داد.

کامرون گفت: « محافظه کاران در سراسر انگلیس مثل اعضای حزب کارگر و لیبرال دموکراتها همه می گویند حق انتخاب با شما است اما بدون تردید همه می خواهیم که آنها از ما جدا نشوند. مطمئنا هر کسی که انگلیس برایش مهم باشد مثل من ، الان کمی عصبی و نگران است.'

وی افزود: ' اما من مطمئن هستم که اسکاتلند طبق برنامه هایی که مشخص کردیم می تواند از نظر اقتصادی موفق باشد. همانطور که می بینیم اکنون اشتغال زایی بیشتر شده و آمار بیکاری در آنجا شش درصد است که از آمار بیکاری در لندن پائین تر است و این امر نشان دهنده موفق بودن اقتصاد اسکاتلند است.'

نخست وزیر بریتانیا پیشتر به روزنامه تایمز گفته بود ، همیشه انتظار داشته است آرای مخالفان و موافقان نزدیک باشد،

با این حال وی یادآور شد «ما یک دموکراسی هستیم؛ باید به خواست مردم که از طریق صندوق های رای بیان می شود، احترام بگذاریم.»

' گوردون براون'، نخست وزیر پیشین انگلیس و از مخالفان استقلال نیز روز چهارشنبه در اسکاتلند گفت: «فردا اعتماد به نفس داشته باشید. اعتماد به نفس کامل برای ماندن در کنار تمامی دوستانمان داشته باشید.

ما پاسخی نداشته ایم. آنان نمی دانند که چه می کنند. آنان ما را به سوی دام می کشند. اعتماد به نفس داشته باشید و به دوستانمان بگویید به دلیل همبستگی، اشتراک، عدالت و غرور در اسکاتلند، تنها پاسخ به خاطر اسکاتلند و آینده آن "نه" است.»

حزب ملی اسکاتلند به رهبری الکس سالموند که هدف اصلی اش استقلال است، به دنبال پیروزی در انتخابات پارلمانی اسکاتلند در سال 2011 میلادی، مشروعیت لازم برای برگزاری این همه پرسی را به دست آورد.

براساس طرح ارایه شده از سوی حکومت محلی اسکاتلند، در صورت رای مثبت مردم به جدایی، اسکاتلند در24مارس سال 2016 میلادی استقلال خود را جشن خواهد گرفت و اولین انتخابات پارلمانی خود را در'می' سال 2016 میلادی برگزار می کند.

درحال حاضر انگلیس، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی، ضمن برخورداری از حکومت های محلی، کشور بریتانیا را تشکیل می دهند.

منطقه اسکاتلند در شمال انگلیس واقع شده و وسعت آن به حدود 78 هزار کیلومتر مربع و جمعیت آن به پنج و نیم میلیون نفر می رسد.

استقلال اسکاتلند باعث ازبین رفتن اتحادی می شود که 307 سال پیش میان این منطقه و انگلیس شکل گرفته است

5252

کد N506480