اردوغان: اتهام معامله ترکیه با داعش وقیحانه است

خبرگزاری تسنیم نوشت:

رئیس جمهور ترکیه گزارش‌های گسترده اخیر درباره اقدام ترکیه در خرید نفت از گروه تروریستی داعش را اتهامی وقیحانه توصیف کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه خبری الجزیره، "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهور ترکیه اتهامات علیه این کشور درباره تعامل تجاری با گروه تروریستی داعش را که بر بخش‌هایی از عراق و سوریه سیطره یافته را انکار کرد و گفت که آنکارا با تمامی انواع تروریسم و گروه‌های تروریستی مبارزه می‌کند.

وی که در جمع بازرگانان در آنکارا صحبت می‌کرد، گفت: ترکیه خود کشوری است که با تمامی انواع تروریسم و گروه‌های تروریستی بدون هیچ تفرقه‌ای مبارزه می‌کند.

اردوغان همچنین گزارش‌ها درباره خرید نفت از داعش و ارسال سلاح به این گروه تروریستی را رد کرد.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه سوریه امروز طی بیانیه‌ای اعلام کرد: نقش ویران کننده دولت ترکیه چه از طریق در آغوش گرفتن تروریست‌ها و آموزش و مسلح کردن آنها و آسان کردن عبور و مرور آنها به داخل خاک سوریه و دادن سلاح شیمیایی به آنها یا از طریق خرید نفت سوریه که گروه داعش در حال دزدیدن آن است و همچنین تخریب و سرقت کارخانجات سوریه با هدف نابودی زیرساخت‌ها، ادامه دارد.

در حالی که دولت ترکیه در تلاش برای ایجاد منطقه حائل در مرز مشترک با عراق و سوریه است، کارشناسان سیاسی احتمال می دهند عامل خودداری آنکارا از ملحق شدن به ائتلاف بین المللی علیه داعش، ترس از اعدام گروگان های ترک به دست داعش نیست، بلکه چشم طمع آن به سود سرشاری است که از قاچاق نفت در سوریه و عراق به دست می آورد، به این معنی که گروههای تروریستی برای فروش نفت عراق وسوریه از خاک ترکیه استفاده می‌کنند.

ترکیه به عنوان یکی از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو- در نظر ندارد در ائتلاف نظامی که آمریکا در تکاپوی تشکیل آن علیه داعش است، نقشی داشته باشد.

مسئولان دولتی ترکیه در این باره اعلام کردند عاملی که پیوستن این کشور به ائتلاف مزبور را با محدودیت روبه رو می کند، 46 گروگان ترک از جمله تعدادی دیپلمات، کودک و سربازهستند که داعشی ها آن را در محل کنسولگری ترکیه در موصل واقع در شمال عراق ربودند.

4949

کد N506407