عطوان:

ائتلاف علیه داعش بدون مشارکت ایران و ترکیه ره به جایی نمی برد

آفریقا و خاورمیانه

یکی از تحلیلگران برجسته جهان عرب با اشاره به ابهاماتی که در شکل گیری ائتلاف مورد نظر آمریکا علیه گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام وجود دارد سرانجام این ائتلاف را بدون مشارکت ایران و ترکیه ناموفق توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه رای الیوم، عبدالباری عطوان در مطلبی با اشاره به شکل گیری ائتلاف بین المللی درباره داعش آورده است: ائتلافهای جدید ما را یاد منظومه دوستان سوریه و دوستان لیبی می اندازد که سرانجام آن آشفتگی، از بین بردن بافت جمعیت شناختی و جغرافیایی و جنگهای داخلی شد.

اعضای ائتلافی که در حال شکل گیری است مردد و هراسناک هستند و هیچ کشوری مایل به ایفای نقش جدی در این ائتلاف نیست علت آن نیز ترس از گروهک داعش به سرکردگی ابوبکر البغداد و عدم اعتماد به این ائتلاف و کشورهای شرکت کننده در آن است. همه اعضای ائتلاف نگران تبعات جنگ هستند به ویژه که آمریکا از بافت اجتماعی، سیاسی و مذهبی منطقه شناختی ندارند.

این عدم درک را از آماری که سازمان سیا در گزارشی اعلام کرد که آمار داعشی ها ده هزار نفر نیست و سی هزار نفر است می توان فهمید. در واقع گزارش جدید سیا نیز اشتباه است زیرا تعداد داعشی ها از صدهزار نفر بیشتر خواهد شد و ظرف سه ماه آینده تعداد زیادی از گروههای مسلح به داعش خواهند پیوست.

عطوان می نویسد: چگونه ممکن است که آمریکا در جنگ علیه داعش موفق شود در حالی که دو کشور مهم منطقه ای یعنی ترکیه و ایران در آن حضور ندارند. ترکیه اعلام کرده است که نه تنها نظامیان خود را مشارکت نمی دهد بلکه به جنگنده های آمریکایی و غربی نیز اجازه نخواهد داد که از پایگاه هوایی انجرلیک در نزدیکی موصل برای حمله به مراکز تجمع داعش استفاده کند. رهبر ایران نیز اعلام کرده است که کشورش درخواست آمریکا برای همکاری در مبارزه علیه داعش را به این علت که دست آمریکا آغشته به خون است رد کرده است.

وی بیان کرد: ترکیه نگران 49 دیپلمات خود و گرفتار شدن آنها به سرنوشت گروههای آمریکایی و انگلیسی و تاثیرات جنگ بر گردشگری که سالانه 35 میلیارد دلار به خزانه ترکیه وارد می کند است همچنین از گرایش های غربی درباره تجهیز کردها ابراز تردید می کند. اما ایران به دنبال نجات همپیمان خود یعنی نظام سوریه است و از این می هراسد که هدف بعدی نظام سوریه باشد.

آمریکایی ها اعلام کرده اند که زمانی جنگ را آغاز می کنند که مخالفان سوری در پایگاه های نظامی در عربستان و اردن آموزش ببینند،ارتش عراق مطابق اصول نظامی جدید بتواند نقش موثری در جنگ علیه داعش پیدا کند و سوم اینکه نیروهای پیشمرگه کُرد تجهیز شوند و تحت آموزش نظامی به دست کارشناسان آمریکایی، فرانسوی و انگلیسی برای تقویت توان نظامی و فنی قرار گیرد تا بتواند از اقلیم کردستان به خوبی محافظت کند.