خاتمی در سالگرد طرح گفتگوی تمدن‌ها: وجدان بشری بیش از همیشه از ناامنی و تحقیر انسان به ستوه آمده

ایرنا نوشت:

رییس بنیاد باران با بیان اینکه وجدان بشری امروز بیش از همیشه از خشونت، ناامنی و تحقیر انسان به ستوه آمده است، گفت: داعش، صهیونیسم و نومحافظه‌کاران غربی گروه‌هایی اهل گفت‌وگو نیستند و صلاحیت نمایندگی ادیان خود را ندارند.

به نقل از روابط عمومی بنیاد باران، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد خاتمی در هفتاد و نهمین نشست ماهانه بنیاد باران که به مناسبت سالگرد طرح گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها در محل دایره‌المعارف بزرگ اسلامی برگزار شد، افزود: صهیونیسم نماینده و سخنگوی دین یهود و داعش نماینده و سخنگوی تمدن اسلامی و مسلمانان نیست؛ چنان که نومحافطه‌کاران نماینده تمدن غرب و فرهنگ مسیحیت نیستند.

رییس بنیاد باران اضافه کرد: طبیعی است که در این عرصه هنرمندان، اندیشمندان، متالهان و متفکران «گشاده عالم» می‌توانند گفت‌وگو کرده و نمایندگی ادیان و فرهنگ‌ها را داشته باشند.

خاتمی ادامه داد: البته چون وجدان بشر امروز این را می‌خواست، بسیاری از سیاستمداران هم که اهل گفت‌وگو نیستند به ناچار گفت‌وگوی تمدن‌ها را تایید کردند؛ ولی در عمل، قدرتمداران و سیاستمداران به جنگ دامن زدند.

وی افزود: آنچه که بعد از ۱۱ سپتامبر پیش آمده، خود حجت موجهی بر اصالت و درستی گفت‌وگو و نیاز جامعه بشری به آن است.

رییس جمهوری سابق با بیان اینکه «صاحبان عالم‌ها و هویت‌های بسته اهل گفت و گو نیستند»، تصریح کرد: صاحبان هویت‌های بسته نمی‌توانند ارتباط برقرار کنند. اگر هم سخنی بگویند، سخن یکدیگر را نمی‌فهمند یا آن گونه می‌فهمند که خود می‌پندارند.

به گفته رییس موسسه بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها، گفت‌وگو به کسانی تعلق دارد که دارای عالمی باز و گشوده باشند. برای برقراری ارتباط باید عالم آن‌ها به روی دیگران گشوده باشد.

رییس جمهوری دولت اصلاحات افزود: صاحبان هویت و عالم بسته، تک‌گو هستند؛ چراکه دیگری را نفی و حذف می‌کنند. آنچه را که می‌بینند و می‌دانند اوهام سنگواره شده آن‌هاست، یا منافعی است که در تضاد با منافع دیگران تعریف می‌شود.

وی ادامه داد: آن‌ها سخن نمی‌گویند، حذف می‌کنند. اگر قدرت دارند سرکوب و اشغال می‌کنند و به بردگی می‌کشند. اگر قدرت کمتری دارند، ترور می‌کنند. خشونت از این‌جا زاده می‌شود.

خاتمی تاکید کرد: وقتی اساس رابطه خشونت شد، زمین به جهنم مبدل می‌شود؛ چنان که امروز شده است. صاحبان عالم و هویت بسته، دین، هنر، اندیشه و همه دستاوردها و پدیده‌های مهم الهی و انسانی را در خدمت اوهام یا منافع خویش می‌گیرند.

خاتمی تصریح کرد: امروز وقتی صحبت از گفت‌وگوی تمدن‌ها، فرهنگ‌ها و دین‌ها می‌شود، باید بپرسیم که چه کسانی دین‌ها، تمدن‌ها و فرهنگ‌ها را نمایندگی می‌کنند، چه کسانی می‌توانند این نمایندگی را داشته باشند و چه کسانی می‌توانند گفت‌وگو کنند.

وی با بیان اینکه امروز بیش از پیش، هم نیاز جامعه بشری و هم لزوم گفت‌وگو برای رهایی از وضعیت فعلی قابل بحث است، افزود: به نظر من، وجدان بشری امروز بیش از گذشته مشتاق گفت‌وگوست و از خشونت، ناامنی و تحقیر انسان بیش از گذشته به ستوه آمده است.

 

45503

کد N506266